İskandinav Ülkelerinin En Değerli

IKEA, Ürünlerin Tedarik Zincirini Kısaltmak İçin Türkiye’de Daha Fazla Üretim Yapacak

Ekonomi ve Para Haber

IKEA, Ürünlerin Tedarik Zincirini Kısaltmak İçin Türkiye’de Daha Fazla Üretim Yapacak

IKEA, Ürünlerin Tedarik Zincirini Kısaltmayı Düşünüyor

İsveç‘in düz paket mobilya devi IKEA, küresel tedarik zincirlerindeki sorunları ve artan nakliye maliyetlerini en aza indirmek için daha fazla üretimi Türkiye’ye taşımayı planladığını söyledi.

Türkiye’den yapmayı ve ihraç etmeyi umduğu koltuk, kitaplık, gardırop ve mutfak dolapları gibi ürünler şu anda Doğu Asya’dan Ortadoğu veya Avrupa pazarlarına binlerce kilometre gönderiliyor.

Mali İşler Direktörü Kerim Nisel, Reuters’e verdiği demeçte, “(Covid) salgını sırasında karşılaştığımız sevkiyat sorunları nedeniyle Türkiye’de daha fazla üretim yapmaya çalışıyoruz” dedi ve ne kadar kapasitenin taşınabileceğini tahmin etmeyi reddetti.

Nisel, “Hepimiz pandemide çeşitlendirmenin çok önemli olduğunu gördük.” Dedi. “Ürünleri bir ülkede üretip ardından tüm dünyaya ulaştırmaya çalışmak iyi bir strateji olmayabilir”.

Türkiye’de yedi mağazası bulunan şirketin halihazırda dünya ihracatı için tekstil, cam, seramik ve metal ürünleri ürettiği Türkiye’ye yaptığı ithalatın üç katı kadar ihracat yapıyor.

Nisel, Doğu Asya’dan gelen bir konteynerin maliyetinin geçen yıl COVID-19 salgını öncesinde 2.000 dolardan 12.000 dolara sıçradığını söyledi. “Satıldıkları yere yakın yerlerde üretilmesi daha mantıklı. Bu yüzden Türkiye’de üretilmesini istiyoruz”.

IKEA’nın hamlesi, Asya’daki üretimi yarıya indirmek amacıyla Sırbistan, Hırvatistan, Türkiye, Tunus ve Mısır’da üretimi artırarak üretimi daha da yakınlaştıran Benetton gibi diğer Avrupalı ​​markaların da benzer adımlarını izliyor.

Kişi Başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla

PARA BİRİMİ ZORLUKLARI

Avrupa ve Orta Doğu’yu birbirine bağlayan Türkiye, küresel tedarik zincirlerindeki değişikliklerden yararlanmak için iyi bir konumda olduğunu söylüyor.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay Pazartesi günü yaptığı açıklamada, “Türkiye stratejik konumu ile Covid öncesi dönemin tek merkezli ve Asya merkezli üretim ağına güçlü bir alternatif oluşturdu.” Dedi.

Türkiye’nin stratejik konumu ve güçlü üretim üssü bir artı olabilirken, Nisel, Çarşamba günü rekor düşük seviyeye yakın düşen liradaki hareketlere karşı korunmanın perakendeciler için büyük bir zorluk olmaya devam ettiğini, yüksek faiz oranlarının yatırımcılar için finansman maliyetlerini artırdığını söyledi.

Faiz oranları %20’nin üzerindeyken döviz pozisyonlarını hedge etmek gerçekten zor,” diyen şirketin kur oynaklığını dengelemek için 3 ila 6 aylık riskten korunma sözleşmeleri kullandığını da sözlerine ekledi.

IKEA, Ürünlerin Tedarik Zincirini Kısaltmak İçin Türkiye’de Daha Fazla Üretim Yapacak-Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir