HaberSağlıkYaşam

İçme Suyu Çeşitleri ve Doğal Mineralli Suyu Tercih Etmenin Önemi

İçme Suyu Çeşitleri ve Doğal Mineralli Suyu Tercih Etmenin Önemi yazımızda suyun hayatımızdaki önemini, insanların içebildiği doğal kaynak suları, şehir şebeke suları ve doğal mineralli suları hakkında yazdık.

Suyun Önemi ve İçme Suyu Çeşitleri

İnsanların yaşamlarını sürdürebilmesi için en önemli 3 etmen bulunmaktadır. Bunlar oksijen, su ve besindir. Bu yazımızda suyu ele alacağız. Susuz bir hayat düşünülemez ve her gün vücudumuzun ihtiyacı olan suyu almamız sağlığımız açısında gereklidir. Su üçe ayrılmaktadır.

  • Birincisi doğal kaynak suları,
  • İkincisi şehir şebeke suları,
  • Üçüncüsü ise doğal mineralli sular.

Ambalajlı Su Raporu 2018

Dünya Sağlık Örgütünün önerisine göre, bir su evinizin musluğundan akıyorsa bu su sağlıklı olmak zorundadır. Suyun temiz ve kaliteli olması içmek için yeterlidir. Bu içme suyu ile doğal mineralli suların arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Evinize gelen suların temizlenmesi için klorlama işlemi yapılmaktadır. Doğal mineralli sularda böyle bir işlem yapılmamaktadır. Doğal kaynak suları damacanalarla veya cam şişelerle evlere gelmektedir. Şehir şebeke suları, doğal kaynak sularına göre mikro elementler açısından biraz daha fakirdir.

Eğer evde arıtma cihazı da kullanılıyorsa suyun mikro elementler (demir, çinko, bazı mineraller)’den fakir olmasına neden oluyor. Bazı arıtma cihazlarının kir tutma ve enfeksiyon oluşturmaları da mümkündür. Arıtma cihazlarının sık sık temizlenmesi gerekiyor. Doğal kaynak suları satın alırken mümkün olduğu kadar cam şişelerde tercih etmelisiniz. Plastik malzemelerin çok sağlıklı olmadığı bütün dünyaca bilinmektedir.

Sağlıklı Kilo Vermenin Yolları-Maden Suyu

Doğal Mineralli Suların İçilmesi

Doğal mineralli sulara baktığımızda ise bunlar yer altından çıkan, çıkarken de katman katman toprağın altındaki birçok elementi içinde barındıran sulardır. Yurt dışında insanlar genel olarak doğal mineralli suları tercih etmektedir. Eğer kişide tansiyon problemi, kalp yetmezliği veya böbrek yetmezliği yoksa günlük yaşamında 2-3 şişe doğal mineralli su içilmesi tavsiye (maden suyu) edilmektedir. Fakat satış uğruna doğal mineralli sulara aromalar eklendi. Tezgahlarda çilekli, vişneli, limonlu, portakallı gibi meyveli maden suları koyuldu. Dr. Ayça Kaya, aromalı maden sularını tavsiye etmemektedir. Kalorisi ve işlenmişliği artan bu aromalı sular, doğal mineralli suyun etkisini göstermemektedir. Meyveli maden suyu içmek isteyenler meyvesini dilimleyerek sade maden suyuna ekleyip içebilir.

Mineral Kaybını Maden Suyu İçerek Önleyin

Özellikle spor yapanlar, yoğun egzersiz yapanlar ve çok terleyenler günde 2-3 şişe maden suyu içmesi tavsiye edilir. Çok terleyenlerin mineral kaybı çok olduğu için maden suları onlara iyi gelecektir. Bunların dışında insanlar günlük yaşamında çok fazla su kaybettiği için vücudun istediği suyu geriye koymamız gerekmektedir. Aksi halde rahatsızlıklar yavaş yavaş başlayacaktır.

Günde İçilmesi Gereken Su Miktarı Ne Kadar

Yeteri Kadar İçme Suyu Alıp Almadığınızı Anlamanın Yolu

Yeteri kadar su içip içmediğinizi idrar renginize bakarak anlayabilirsiniz. İdrar rengi koyu ve ağır kokuyorsa yeteri kadar su içmemişsiniz anlamına gelmektedir. Berrak ve kokusuz idrar ideal idrar çıkışıdır. Suyu alkali yaptığı söylenen İngiliz karbonatlarından uzak durun. Fazla kullanımda kemik erimesi yapabilmektedir. Vücudun elektrolit dengesini de bozmaktadır.

Günlük Su İçme Oranı

Günlük ihtiyacımız olan su yaz aylarında 2,5-3 litre kadar, kış aylarında ise 2-2,5 litre kadardır. Günlük 8-12 arası su bardağı kadar su içmemiz gerekiyor. Suyu istediğiniz zaman içebilirsiniz. Yemekten önce veya sonra veya yemek sırasında içmeniz fark etmez. Su içme yönünde kısıtlamalar getirmek, suyun içilmesini unutturmaktadır ve başta kabızlık olmak üzere birçok hastalığa neden olmaktadır. Zayıflamak isteyenler ise suyu yemek sırasında yudum yudum içebilir.

Su Harici Sıvılarla Su İhtiyacını Gidermeye Çalışmak Doğru mu?

Çay ve kahve vücuttan 1 numaralı su atan içeceklerdir. Kimileri su içmeyi sevmediği için bol bol çay ve kahve içerek su ihtiyacını karşıladığını zannetmektedir. Aksine bu tür içecekler vücudun daha çok su istemesine neden olur. Her 1 bardak çay için yarım su bardağı kadar su içilmesi tavsiye edilmektedir. İçme suyu mutlaka sade su olarak içmek gerekiyor. Bunun yanında sebzelerin sularını su olarak düşünebilirsiniz. Şekerli ve gazlı içecekleri asla su olarak düşünmemelisiniz.

İçme Suyu Çeşitleri ve Doğal Mineralli Suyu Tercih Etmenin Önemi-Dr. Ayça Kaya’nın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir