Hz Yusuf'un Hayatına Bakış
Yaşam

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış yazımızda Hz. Yakup peygamberin çocuğu olan Hz. Yusuf’un yaşamı, güzelliği, imtihanları ve hapislerde kalışını yazdık.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış: Giriş

Hz Yusuf‘un babası olan Hz Yakup peygamberin 12 tane çocuğu vardı. Hz Yusuf yaratılış itibariyle çok güzel bir çocuktu. Herkim ona bakarsa onu güzelliğinden dolayı kıskanırdı. İyi huyluydu ve babası onu çok severdi. Bu sevgi yüzünden diğer kardeşleri Hz Yusuf‘u kıskanmaya başlıyor. Hz Yusuf bir rüyasında, ayın, güneşin ve 11 yıldızın ona secde ettiğini görüyor ve bu rüyasını babasına anlatıyor. Hz Yakup, Hz Yusuf’a bu gördüğü rüyayı kardeşlerinden gizlemesini söylüyor. Çünkü zaten onu kıskanıyorlardı bu rüyayı öğrenirlerse hepten kıskanmaya ve ona karşı haset etmeye başlayacaklardı. Fakat bu rüya olayı Hz Yakup peygamberin eşi tarafından çocuklara anlatılıyor. Bunun ardından kardeşler tam anlamıyla kıskançlık krizine giriyorlar.

Bunun çözümü olarak kardeşleri Hz Yusuf’u yanlarında alarak uzak bir yerlerde öldürüp ondan kurtulmak istemişler. Bu fikirlerini uygulamak için babalarının yanına gitmişler. Babalarına Hz Yusuf’u yanlarına vermesini istemişler. Hep yanında durmasın birazda bizle gelsin dünyayı tanısın diye onu ikna etmeye çalışmışlar. Hz Yakup ise cevap olarak; siz işinize dalarsınız, Hz Yusuf’u kurt kapar diye izin vermek istememiş. Tabi bu cümlesi ilerde kardeşlere ilham olacak.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış-Uzun Bir Yolculuğa Çıkış

Kardeşler babalarından izin alarak kardeşleri Hz Yusuf’u yanlarına alıyorlar. Babalarından uzak bir yere gidince sırasıyla hınçlarını almaya başlıyorlar. Teker teker Hz Yusuf’a tokat atıyorlar. Yorulana kadar dövüyorlar. Haset etmenin çirkin yüzünü kardeşlerinde uyguluyorlar. En sonunda öldürmek veya öldürmemek arasında kalıyorlar. Son kararları öldürmeyip dipsiz bir kuyuya bırakmak oluyor. Az da olsa vicdanları devreye girerek kuyuya bırakıyorlar. Kuyuya bırakırken gömleğini üzerinden çıkarıyorlar. Hz Yusuf gömleğini onlar istiyor, çünkü kuyunun içinde nelerle karşılaşabileceğini bilmediği için kendini gömlekle korumaya çalışacağını belirtiyor. Fakat kardeşleri gömleği zorla alıyor. Kuyuya atılan Hz Yusuf, bir kayanın üzerinde beklemeye koyuluyor.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış-Kuyudaki Vasiyet

Kuyuda iken kardeşlerine vasiyetini söylüyor. “Her ölünün bir vasiyeti olur, benim vasiyetimi de dinleyin” diye kardeşlerine sesleniyor. Onlara siz sofrada birlikte güzelce yemek yerken küçük kardeşinizin kuyu da aç susuz bir şekilde yalnız başına kaldığını asla unutmayın. Bir küçük gördüğünüzde, bir garip gördüğünüzde bir muhtaç gördüğünüzde küçük kardeşiniz aklınıza gelsin diye vasiyet ediyor. Bu arada Cebrail (a.s), Hz Yusuf’a, kardeşlerin sana neler yaptı, sen hala onlardan medet umuyorsun diye azarlıyor. İsteyeceğin varsa sadece Allah(c.c)’den iste diye ona söz söylüyor. Hz Yusuf’da ellerini açarak Allah(c.c)’dan yardım istiyor. Allah(c.c)’da bu dua neticesinde ona yardım gönderiyor.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış-Kuyu

Kuyudan Kurtuluş ve Taciz

Kuyunun yanından geçmekte olan bir kervan, kuyudan su çekmek için kova indiriyorlar aşağıya. Bu kovaya gören Hz Yusuf, sıkıca kovaya sarılıyor. Kervandakiler su yerine bir çocuğun çıktığını görünce şaşırıp kalıyorlar. Bu güzel yüzlü çocuğu köle pazarlarında satıyorlar. Mısır zenginlerinden biri Hz Yusuf’u satın alıyor ve sarayına götürüyor. Adam eşine, buna iyilik et ya bize faydası olur yada onu evlat ediniriz diye söylüyor. Aziz ismindeki adamın eşinin de ismi Züleyha idi. Birlikte yaşamaya başlamışlar. Zaman ilerledikçe Hz Yusuf tam yakışıklı zamanlarına geliyor.

Bir gün Hz Yusuf’un güzelliğine dayanamayan Züleyha, evde kimse yokken Hz Yusuf’a yakınlaşmaya çalışıyor. Hz Yusuf’a bir çok yönden iltifat etmeye başlıyor ve bu sözlerine karşılık istiyor. Hz Yusuf kafasını kaldırıp bakmıyor bile. Günah olduğunu ona söylüyor fakat Züleyha onu dinlemiyor. Kendisiyle olmaz ise hapishanelere attıracağını söylüyor. Hz Yusuf bu tehdide karşı tekrar kendisinin böyle bir ihaneti yapmayacağını söylüyor. Onca yıl aynı evde kaldıklarını ve Züleyha’nın kocasına böyle bir ihaneti yapmayacağını söylüyor.

Allah(c.c)’tan korktuğu için tüm kışkırtmalara karşı geliyor. Züleyha’nın aklı hala onda ve bir heykeli kapatıyor. Heykelin onları gördüğünü ve ondan çekindiğini söyleyerek bir örtüyle onu kaplıyor. Hz Yusuf ise bu hareket karşısında, sen bu heykeli kapatıyorsun ben ise bizi her yerde gören ve bizi yaratan Allah(c.c)’ın bizi izlediği bir durumda nasıl böyle bir suça girerim diyor. O andan itibaren Hz Yusuf, kapıya doğru koşmaya başlıyor. Kapıda kocası Aziz bunları fark ediyor. Züleyha Hz Yusuf‘a ceza verilmesini istiyor ölmesini istemiyor. Hala ondan gözü olduğu için ölmesine izin vermiyor.

Züleyha’nın Suçlu Olduğu Anlaşılıyor

Burada Aziz, kimin kendisine ihanet ettiğini bulmak için bir bilirkişi buluyor. Bu arada Hz Yusuf Züleyha’dan kaçarken göleği yırtılıyor. Bilirkişi de olayı çözmek için bu yırtık gömleği delil olarak kullanıyor. Gömleğin önden yırtılması Hz Yusuf’un suçlu olduğunu, arkadan yırtılması ise suçlunun Züleyha olduğunu kanıtlar diyor. Herkes gömleğe bakıyor ve gömlek arkadan yırtılmış olarak gözüküyor. Bu da demektir ki suçlu olan Züleyha’dır. Bilirkişi de Züleyha’nın akrabalarından seçilmişti. Onun verdiği karar Züleyha’nın suçlu olduğuna kanat getirmeye yetmişti. İkisinde de bu olayı gizlemeleri isteniyor. Fakat bu olay dilden dile yayılıyor.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış-Hz. Yusuf İhtişamı

Hz Yusuf İhtişamı

Mısırlı kadınlar ikisinin dedikodusunu yapmaya başlıyor. Bunları duyan Züleyha tüm sosyete ve zengin kadınları kendi sarayına topluyor. Amacı Hz Yusuf’un güzelliğini diğer kadınlara göstermekti. Kadınları bir masada topluyor hepsinin önüne meyve koyuluyor ve bıçaklar koyuluyor. Kadınlar meyveleri soyarken Züleyha, Hz Yusuf’u içeriye çağırıyor. Kadınlar meyveleri keserken o şaşkınlıkla ellerini kesiyorlar. Hz Yusuf’un güzelliği karşısında hepsi şok geçiriyorlar. Kadınlar Hz Yusuf’un bir insan olamayacağını bir melek olacağını söylüyorlar. O kadar güzel buluyorlar ki insan olmasına imkan vermiyorlar. Züleyha, kadınların bu söylemi üzerine kendisini savunuyor.

İşte diyor beni suçladığınız adam bu kendimi tutamamamın nedeni bu adamdır diyor. Kadınlar Hz Yusuf’u kendilerine istemeye başlıyorlar. Züleyha ise emirlerini yerine getirmez ise Hz Yusuf’u zindana attıracağını söylüyor. Hz Yusuf bu durum karşısında rabbinden yardım istiyor. Kendisini kadın imtihanından uzak etmesini ve zindanda kendi başına durmasını istiyor. Allah(c.c) bu isteğini kabul ediyor ve Hz Yusuf hapise atılıyor.

Hz Yusuf'un Hayatına Bakış-Allah Sana Yeter

Allah Sana Yeter

Hz Yusuf hapiste iken hapisten çıkan birine krala söylemesi için tembih etmiştir. Kendisinin rüyaları yorumlama gücü olduğunu ve bu gücünü kullanabileceğini söylemesini istemişti. O kişi hapisten çıkınca bu sözü unuttu. Böylece 5 yıl boyunca Hz Yusuf hapiste kaldı. Ardından 7 yıl daha hapiste kaldı. Hz Yusuf burada büyük bir hata yapıp kurtulmak için adamdan ve kraldan medet umuyor asıl istek de bulunacağı rabbini aklına getirmiyor. Hapisten çıkan adam bir kralın rüya tabirci araması ile aklına Hz Yusuf geliyor. Bu aklına geliş tam 7 yıl sonra oluyor. Hz Yusuf toplamda 12 yıl boyunca hapiste kalıyor. Kral bunu duyduktan sonra Hz Yusuf’u hapisten çıkarmak istiyor. Hz Yusuf kralın sayesinde hapisten çıkmak istemiyor. Suçlu olup olmadığının incelenmesini istiyor. İnceleme sonucu Züleyha her şeyi itiraf ediyor ve Hz Yusuf aklanmış oluyor. Hz Yusuf doğruluğundan asla vazgeçmemiştir.

Hz Yusuf peygamberin imtihanları da böyle olmuştur. En ağır imtihanlara uğrayanlar peygamberler sonra ise derece derece inanan kimseler olmuştur. Nefis ile imtihan her daim olacaktır.

Hz Yusuf’un Hayatına Bakış.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir