İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Huzursuz Bacak Rahatsızlığı

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı İçin Öneriler

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı yazımızda huzursuz bacak rahatsızlığı nedir, ne zaman olur, neden olur ve çözüm yolları nelerdir sorularının cevaplarını yazdık.

Huzursuz Bacak Sendromu-Huzursuz Bacak Rahatsızlığı

Huzursuz bacağa sahip olan kişi; ayağını yorganın altına koyduğunda rahatsız oluyorsa, dışarı çıkardığında ateş basıyorsa, kendi kendine ayak hareketlenmek istiyor ve size sıkıntı veriyorsa, bu rahatsızlığa sahipsiniz demektir. Bu hastalık genelde akşamları olur. Gece yatağa girdiğinizde ayaklarınız hareketsiz kaldığında bu rahatsızlık tetiklenme yaşar. Ayağı kontrol eden sinirlerin bozulması ile ayak kontrolü sizin elinizden gider ve kendi kendine hareket etmeye başlar. Kan dolaşımının az olması da hareket kontrolünü engeller. Geceleri bu rahatsızlık yüzünden rahatça uyku çekemezsiniz. Tedavisinde bacaklardan ayaklara doğru akan kanın hareketlendirilmesi gerekir. Kan akışı olmazsa, bacağınız uyuşur ve kontrol sizin elinizden gider.

Huzursuz Bacak Rahatsızlığı Egzersiz Tedavisi
Ayakları çek

Kan Akışının Hızlandırılması

Huzursuz bacaklarda gece yatarken uyumak için kan akışını hızlandırmak gerekir, bunun için kimi zamanlar bacak egzersizleri yapılarak kan akışı hızlandırılır. Tabi tam geçti derken yatağa yattığınızda, bacak ısınız soğuduğu zaman tekrardan ayaklar istemsizce hareket etmeye başlar. Huzursuz bacak rahatsızlığına neden olan bir diğer önemli etken sigara bağımlılığıdır. Sigaranın zararlarını bu rahatsızlıkla yaşamanız mümkün maalesef. Sigaranın yanında alkol içilmesi de bu rahatsızlığı tetikler. Sigara ve alkol kullanımına hayır diyoruz. Bu iki illetti, kendi iyiliğiniz için bırakın. Bırakamıyorsanız uzmanlardan yardım almayı deneyin.

Huzursuz Bacak İçin Yapılacak Hareket ve Karışım

Vücuttaki kanlar bacaklardan aşağıya inemeyince, bunu sağlamak için hareket ederek, bir nevi çırpınarak kan dolaşımını aşağılara doğru yönlendirmeniz gerekir. Eğer ayaklarınız kansız kalırsa çırpınmak zorunda kalır, bu da sizi rahatsız eder. Bu hastalığa yakalanmamak için ayaklarınızı kendinize doğru çekip, bırakarak kan dolaşımınızı hızlandırmalısınız. Oturduğunuz yerde veya ayakta iken bu hareketi yaparak bu tür hastalıklara karşı önleminizi almış olursunuz.

Yapabileceğiniz karışımlar

  • Bacaklarınıza kantoronlu ozon yağı sürerseniz iyi gelecektir.
  • 1 çay kaşığı kadar siyah hardal tohumunu havanda dövüp yoğurt ile karıştırarak yiyiniz. Sabah ve akşam birer çay kaşığı olmak üzere bu karışımı tüketebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir