Seyahat

Hong Kong Turu

Hong Kong Turu yazımızda Çin Halk Cumhuriyeti‘ne bağlı özel yönetim bölgesi olan Hong Kong genel bilgilerini ve önemli yerlerini yazdık.

Hong Kong Turu
Hong Kong

Hong Kong Hakkında Genel Bilgiler

Hong Kong, Çin Halk Cumhuriyeti‘ne bağlı özel yönetim bölgesi olarak yaşamını sürdürmektedir. Nüfusu 7,188 milyondur. Kowloon Yarımadası ve 235 tane küçük adadan meydana gelmiştir. Asya kıtasının en büyük serbest pazarı ve limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi durumundadır. Kişi başına gelirleri 56 bin dolar kadardır ve Dünya’da 9.sıradadırlar. Nüfusunun çoğu Çinlidir ve Budistdirler. Hong Kong’un her yerinde yüksek binaları görebilirsiniz. Yılda 7 milyon turist Hong Kong’u ziyaret etmektedir. Trafiği soldan akmaktadır ve direksiyonlar sağ taraftadır. İngilizce ve Çince konuşulmaktadır. İngilizlerin himayesinde uzun yıllar kaldıkları için İngiliz kültürü Hong Kong’da etkisini her yerde göstermektedir.

Hong Kong Turu-Ocean Park
Ocean Park

Hong Kong Turu-Ocean Park

Dünyanın en büyük eğlence merkezlerinden Ocean Park burada yer almaktadır. Yılda 6 milyonu aşkın turist buraya gelmektedir. Hong Kong’la özdeşleşmiştir ve her yaşa hitap etmektedir. Dünyanın birçok yerinden gelen turistler burada doyasıya eğlenmektedir. Eski Hong Kong’un tanıtıldığı ve gösterildiği caddelerde Hong Kong’da kurulmuştur. Buraya uğradığınızda eski Hong Kong hakkında her türlü bilgiyi ve yaşam tarzını öğrenebilirsiniz. Ocean Park içerisinde bir sürü oyuncak satılmaktadır. Ayrıca hayvanat bahçesine giderek birbirinden sevimli ve değerli hayvanları görebilirsiniz. Bu park içerisinden kalkan teleferikler ile tepelere çıkarak yüksekten tüm Hong Kong’u izleyebilirsiniz.

Hong Kong Turu-Saat Kulesi
Saat Kulesi

Hong Kong Turu-Saat Kulesi

Hong Kong‘un simgelerinden biride saat kulesidir. 1904 yılında yapılmıştır ve 44 metre uzunluğa sahiptir. Kırmızı tuğlaları göze çarpmaktadır bu saat kulesini İngilizler yapmıştır. Çin’den önce İngilizlerin himayesi altındaydılar.

Hong Kong Turu-Queens Road
Queens Road

Queens Road Caddesi

Queens road (kraliçeler caddesi) olarak bilinen yer Hong Kong adasında bulunmaktadır. Gökdelenlerin ve araçların bitmediği bir caddedir. Alışveriş yapmak isteyenler bu caddeye mutlaka uğramalıdır. Hong Kong’un en kalabalık yerleri arasındadır. Dünyanın en meşhur markaları burada bulunmaktadır. Yaklaşık 6,5 kilometre uzunluğa sahiptir. Queens road sokağının arka bölgelerinde yerel tatları tada bileceğiniz güzel mekanları da ziyaret ederek farklı lezzetler tadabilirsiniz. Ülkenin her yerinde Budist yapıları görebilirsiniz. Büyük binaların yanında küçük Budist tapınakları gözünüze çarpacaktır.

Victoria Tepesi
Victoria Tepesi

Victoria Tepesi

Hong Kong’da bulunduğunuzda Victoria Tepesine mutlaka gitmelisiniz. Raylı sistem ile yukarıya doğru çıkarak seyir keyfi de yaşayabilirsiniz. Sizi zirveye götüren tramvay ile görsel keyif yaşarsınız. 10 dakikalık bir tırmanışın ardından tepeye ulaşırsınız. Yılda 7 milyon turist bu sistemi kullanmaktadır.

Pazar Alanı
Pazar

Grand Akvaryum

Hong Kong‘da bulunan akvaryum Dünyanın en büyük akvaryumları arasında gösterilmektedir. Birbirinden farklı su canlısı burada bulunmaktadır. Akvaryum içerisinde 400 tür ve 5 bin’den fazla balık bulunmaktadır. Gece pazarları ve gündüz pazarlarına uğrayarak ihtiyacınız olan tüm şeyleri buralardan temin edebilirsiniz. Hong Kong turu yapacaklara önemli bilgi; Hong Kong, Türk vatandaşlarından vize istememektedir. Rahatlıkla pasaportunuzla birlikte bu ülkeye gidebilirsiniz.

Hong Kong Turu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir