Hipofiz Adenomları Tedavisi

Hipofiz Adenomları Tedavisi yazımızda Hipofiz adenomlarının ne tür bir hastalık olduğu, hipofiz ve adenom ilişkinin nasıl yürüdüğü, adenomların etkileri ve Hipofiz adenomlarının tedavi şekillerini yazdık.

Hipofiz Adenomları

Hipofiz adenomları, günümüzde gün geçtikçe daha fazla tanı konulan bir hastalık türü olmaktadır. MR’ın kullanılmasıyla birlikte doku büyümelerinin keşfedildiği bir hastalık türüdür. Günümüzde her 7-8 kişiden birinde hücre toplanması adı altında Hipofiz adenomları görülmektedir. İyi tarafı ise bu kişilerin hepsini tedavi etmeye gerek yoktur. 1000 kişiden 1’inin tedavi edilmesi zorunludur. Her yıl 4 bin ile 5 bin arası hasta tedavi edilmektedir.

Hipofiz Adenomları Ameliyatı

Hipofiz ve Adenom İlişkisi

İnsan vücudunda 37 trilyon hücre bulunmaktadır. Normal hücreler ve kötü huylu hücreler oluşabilmektedir. İki normal hücre yan yana geldiğinde üreme sistemini durdurabilmektedir. Fakat iki tane kötü huylu hücre yan yana geldiğinde üreme devam etmektedir. Adenomlar biyolojik olarak normal hücrelere benzemektedir. Çoğu zaman 2 türlü olarak etkilerini gösterirler. Hipofiz bütün vücudun hormon dengesini ayarlamaktadır. Hipofiz bezi, beyinden aldığı nöronal sinir iletimlerini hücreyi yönetebilmek için hormon salgılamak üzere düzenlemeye yarayan bir organdır. Hipofiz bezi içerisindeki hücrelerin anormal bir şekilde çoğalmasıyla oluşan küçük iyi huylu tümörcüklere adenom denilmektedir.

Bel-Boyun Fıtığı-Boyun Düzleşmesi

Adenomların Etkileri

Adenomlar iki tür etki oluşturmaktadır. İlkinde bulunduğu yerde büyüyebilmektedir. Adenomların hızlı büyüdüğü için görme yollarına aşağıdan baskı yapabilmektedir. Hastalar görme kaybı ve beyin uru varmış hissi ile hastaneye gitmektedir. Bu durum sıklıkla yaşanmaktadır. Diğer etkisinde ise aniden büyüyüp bir beyin kanaması gibi görünebilmektedir. Hasta direkt hastaneye giderek tedavisine başlayabilir.

Hipofiz Adenomları Belirtileri

Hipofiz adenomlarının bir kısmı hormon üretmeyip sinsice büyümektedir. Kişide yavaş bir şekilde görme bozukluğu yaşanmaktadır. Kişi normal olarak başlarda bunun Hipofiz adenomu olduğunu bilmediği için tedavisine geç başlanmaktadır. Göz doktorları bu teşhisi koyarak hastanın tedavisine hızlı bir şekilde başlanmasını sağlayabilmektedir. Hipofiz adenomlarının 3/2’si hormon salgılamaktadır. Kendilerini hacimsel olarak belli etmezler ve ürettikleri hormonlar sayesinde kendilerini belli ederler. Sıklıkla görülen büyüme hormonunda, çocukluktan itibaren kişi aşırı bir şekilde büyüyorsa kişide Hipofiz adenomunun büyüme hormonunu tetiklemesiyle aşırı boy uzaması görülmektedir. Bir çok hormona karıştığı için vücutta değişik etkilere sebep olmaktadır.

Hipofiz Adenomlarının Kısırlığa Etkisi

Hipofiz adenomları yaşatmış olduğu hormonal değişimlerle kısırlığa da neden olabilmektedir. Adenomlar kadınlarda Prolaktin hormonu oluşmasını sağlayabilir ve vücudu sanki hamile olmuş gibi hazırlayabilir. Bu durum kadının vücudunun kimyasını bozar. Eğer kadında Prolaktin hormonu, Hipofiz adenomları nedeniyle yüksekse Prolaktinnoma teşhisi koyulur. Adet düzensizliği ve gebe kalamama olarak kendisini gösterebilir. Eğer erkekte Prolaktin hormonu yüksek ise iktidarsızlık teşhisi koyulabilir.

Hipofiz Adenomlarının Kortizon Hormonunu Artırması

Hipofiz adenomları ayrıca Kortizon hormonun artmasına neden olabilmektedir. Kortizon hormonu insanı her hangi bir mücadeleye hazırlar. Bu hormonun sürekli olarak salgılanması insanı sürekli olarak mücadeledeymiş gibi hazırlar. Bu durumda da kişi şeker hastalığına ve kalp hastalığına yakalanma riski artar. Yaşama kalitesi ve yaşam süresini azaltmaktadır. Tedavisine hızlıca başlanırsa ve erken teşhiste tedavisi yapılabilmektedir.

Hipofiz Adenomları Tedavisi

Öncelikle Hipofiz bezindeki her hücre birikintisi Adenom değildir. Eğer Hipofizde adenom olduğu teşhis edildiyse hormon üretip üretmediğine bakılır. Eğer hormon üretmiyorsa kişi ameliyat edilerek o kitle alınır. Eğer adenom hormon üretiyorsa tedavisine ilaç verilerek başlanır. Endokrinoloji bölümü tedavide hastaya yardımcı olur. Endokrinoloji bölümü hastaya ilaç desteği ve hastalığının tedavi sürecini planlamada yardımcı olur. Gelişen ameliyat teknikleriyle adenomlar başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.

Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın