Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaGirişimciler

Hintli Bisiklet Taksi Hizmeti Rapido, 52 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Hintli Bisiklet Taksi Hizmeti Rapido, 52 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı

Hintli Bisiklet Taksi Hizmeti Rapido Büyümeye Devam Ediyor

Hindistan‘da bir bisiklet taksi hizmeti olan Rapido, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, altı yaşındaki girişimin Güney Asya pazarında Ola ve Uber‘in hakim olduğu bir kategoride yer bulmaya çalıştığı için yeni bir finansman turunda 52 milyon dolar toplamayı başardığını duyurdu.

6. yılında olan girişimin yeni finansmanı C Serisi – Shell Ventures, Yamaha, CRED’den Kunal Shah, Spotify India’dan Amarjit Singh Batra ve Positive Moves Consulting tarafından finanse edildi. Hero Group, Westbridge, Nexus Venture Partners ve Everblue Management’tan mevcut yatırımcılar Pawan Munjal da bugüne kadarki artışı 130 milyon doların üzerine çıkaran tura katıldı.

Rapido, iki tekerlekli hizmetini yaklaşık 100 Hint şehrinde sunuyor. Başlangıç, 15 milyondan fazla müşteri ve kaptan dediği 1,5 milyon sürücü ortağını bir araya getirdiğini söylüyor. Son yıllarda, başlangıç, hiper yerel teslimatta faaliyet gösterdiği 26 şehirde geçen yıldan bu yana 4 kat büyüme kaydettiğini söylediği. Üç tekerlekli araç alanında da genişledi.

Girişim, yaptığı açıklamada, Hindistan’ın çeşitli eyaletlerde karantina uygulamasına neden olan koronavirüs pandemisinden etkilenen platformunun şimdiden %85’lik bir iyileşme gördüğünü söyledi. Başlangıç, büyümeyi kısmen Hindistan’daki büyüyen e-ticaret ve hiper yerel teslimat fırsatlarına bağladı.

Hintli Bisiklet Taksi Hizmeti Rapido

Girişimin Hedefleri

Rapido’nun kurucu ortağı Aravind Sanka, “Ürünümüz ve iş modelimiz kazançlı ve istisnai bir gelir elde etme potansiyeline sahip olsa da, bu yatırım toplama, yatırımcıların sermaye ihtiyacından çok bize olan güvenini gösteriyor” dedi.

Girişimin önümüzdeki 18 ay içinde 50 milyon müşteriye hizmet vermeyi umduğunu söyledi. Başlangıç, teknoloji yığınını genişletmek için sermaye dağıtmayı da planlıyor – stratejik yatırımlar yapmak istiyor – ve daha fazla insanı işe almayı hedefliyor.

Rapido’nun büyümesi, Uber ve Ola’nın son on yılda bir milyondan fazla taksiye akın ettiği Hindistan’ın mobilite pazarındaki bir değişimi gösteriyor. Kentsel şehirlerde, trafikte çok daha hızlı geçiş yapabildikleri ve daha ekonomik oldukları için iki tekerlekli ve üç tekerlekli araçların daha etkili olduğu kanıtlandı.

Hem Ola hem de Uber, son yıllarda Vogo ve Yulu gibi firmalarla ortaklıklar imzalayarak iki tekerlekli ve üç tekerlekli kategorilerine genişledi. Ola ayrıca elektrikli araç üretimine de genişledi. Pazar günü, 99.999 Hint rupisi veya 1.350 dolar fiyatla Ola S1 adlı ilk elektrikli scooter’ını piyasaya sürdü. Elektrikli scooter, tam şarjla 121 kilometre (75 mil) menzil sunmaktadır.

Hintli Bisiklet Taksi Hizmeti Rapido, 52 Milyon Dolarlık Yatırım Aldı-Kaynak: techcrunch.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir