Ekonomi ve ParaHaber

Hindistan, Yılda 100 Milyar Dolar Havale Alan İlk Ülke Olmaya Hazırlanıyor

Hindistan, Yılda 100 Milyar Dolar Havale Alan İlk Ülke Olmaya Hazırlanıyor

Hindistan, Yılda 100 Milyar Dolar Havale Alan İlk Ülke Olmaya Hazırlanıyor

Hintliler, yaklaşık 18 milyonla dünyanın en büyük diaspora grubunu oluşturuyor. Bu, Hindistan’ın yıllar içinde giderek artan havale almasına yol açtı. Dünya Bankası verilerine göre, 2022’de miktar şimdiden 100 milyar dolara ulaştı ve ülkeyi bu rakama ulaşan ilk ülke yaptı. 30 Kasım tarihli bir Dünya Bankası açıklaması, ” Hindistan’a havale akışları, ABD ve diğer OECD ülkelerindeki ücret artışları ve güçlü işgücü piyasası tarafından artırıldı” dedi.

Hindistan’ın GSYİH’sının yaklaşık %3’ünü oluşturan yurt içi havaleler, 2021’e göre %12 arttı. Yurt dışında yaşayan Hintlilerin büyük bir çalışan nüfusunun yanı sıra, bu artışın başka nedenleri de vardı. Örneğin, öğrenciler Hint diasporasının diğer büyük bileşenleridir. Sonunda, havaleler için doğrudan etkileri olan yüksek gelirli gruplar oluştururlar.

Hindistan rupisindeki değer kaybı da yardımcı oldu. Ocak ayından bu yana para birimi dolar karşısında %10 değer kaybetti. Dünya Bankası, bunun Güney Afrika’dan Hindistan’a para göndermeyi geçen yıl yaklaşık %26, Tayland’dan yaklaşık %17 ve Japonya’dan %14 oranında daha ucuz hale getirdiğini söyledi.

Hindistan’dan Göçte Yapısal Değişim

Ocak 2015 ile Eylül 2021 arasında 8.081.254 kadar kişi Hindistan vatandaşlığından vazgeçti. Kanada, Yeni Zelanda, Almanya ve İrlanda gibi ülkeler vasıflı işçileri çekmek için göçmenlik politikalarını gevşettikten sonra bu eğilim pandemi sonrası hızlandı. Bu tür yeniden yerleştirme, daha önce, genellikle düşük vasıflı ve kayıt dışı istihdam için Basra Körfezi’nden yüksek vasıflı işler için ABD ve Birleşik Krallık gibi gelişmiş ülkelere taşınmıştır.

2020-21’de ABD, pandemi aylarında ve sonrasında o ülkedeki büyük teşvik paketleri ve ücret artışları nedeniyle Hindistan‘a en fazla havale yapan ülke oldu. Raporda, “Nitelikler ve varış noktalarındaki yapısal değişim, özellikle hizmet sektöründe olmak üzere yüksek maaşlı işlere bağlı işçi dövizlerindeki büyümeyi hızlandırdı” denildi.

Kaynak: qz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir