Hibrit Tohum ile GDO’lu Tohum Farkı Nedir?

Hibrit Tohum ile GDO’lu Tohum Farkı Nedir? yazımızda ata, standart ve hibrit tohum geçişini; hibrit tohum ve GDO’lu tohumun farkını ve GDO’lu tohumların çıkış amacını yazdık.

Ata Tohumlarından Standarda, Standarttan Hibrite

Ata tohumları, geçmişte Anadolu’da veya dünyanın herhangi bir yerinde o döneme ait insanların yetiştiricilikte kullandıkları tohumlardır. Ata tohumları günümüzün standart tohumları gibi değildir. Verim noktasında standart tohum da hibritin 5’te biri verim verirken, atalık tohum ise standart tohumun yarısı kadar dahi verim vermez. Çünkü günümüzün teknolojisi ile standart tohumlar bile belirli bir kaliteye ulaşmıştır. Ata tohumları, bu tohumların ham halidir. Küçük bir alanda, kendinize yetecek kadar atalık veya standart tohum ekme imkanınız var. Ama üreticilerin, geçimini bu işten sağlayanların hibritten başka tohum ekme şansları yok gibi görünüyor. Ata tohumu bugünün ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalsa da tohum ıslah işi yapanlar için önem arz ediyor. Atalık tohumlarda bulunan yeni üstün genler hibrit tohumlara aktarılıyor. Islah esnasında, bitkilerin içerisinden doğal ortamlarında etkileşime girebilecek olanları alıp süreci hızlandırmaktadır.

Yerli Tohum

Hibrit Tohum ile GDO’lu Tohum Aynı mı?

Tohum ıslah çalışmalarının neticesinde elde edilen standart tohumlardan sonra Hibrit teknolojisi gelişti. Bu sırada GDO mevzusu da ortaya çıktı. Hibritten önce GDO ile arasındaki farkları açıklayalım.

GDO’nun ortaya çıkması 1980’li yıllara dayanıyor. O yıllardaki çıkış sebebi; insanların ilerleyen yıllarda aç kalmasını engellemekti. Dünyanın nüfusu şuanda 7.7 milyar civarındadır ve 2050’lerde 10 milyar olması bekleniyor. İnsan nüfusunun bu oranda artmasının aksine tarım arazileri, temiz su kaynakları aynı oranda azalıyor. Bu durum, insanları en az alanda en yüksek verim almaya itti. Bu sebepler neticesinde GDO’lu tohum teknolojisi geliştirildi. Kötü bir sebepten dolayı kötü bir netice ortaya çıkarmaya çalıştılar. Tipik insan mantalitesi.

Dünya genelinde, Hibrit tohum ile GDO’lu tohum birbirinden çok farklı şeyler olsalar da karıştırılabiliyorlar. GDO: Genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelir. Bu organizmalar tamamen laboratuvar ürünüdür. Hibrit ise klasik ıslah çalışmalarının en modern halidir ve geçmişi neredeyse 250 yıllıktır.

Hibrit tohum ile GDO’lu tohum farkını ziraat mühendisi Hilmi Selimoğlu açıklıyor: “Hibrit tohumda, hangi tür ürün geliştirilecekse o türün dişi ve erkek olanına ihtiyaç vardır. GDO’da ise böyle bir durum yoktur. GDO’da farklı türlerdeki bitkilerden, hatta canlılardan dahi gen aktarımı yapılabilir.”

Yeşil Devrim İle Tohum

GDO’nun Çıkış Amacı?

Islahçı Dr. Aydın Atasayar şöyle anlatıyor: “Mısıra zarar veren koçan kurdu vardır. Bir bakterinin üzerinde bulunan zararlı genin, mısır koçan kurdunu öldürdüğü tespit edildi. Zararlı bakteri, laboratuvar ortamında toz haline getirildi ve ilaç olarak ürünlerin üzerine sıkılmaya başlandı. Mısır koçan kurdu ürünü yerken bu ilacı da yeyince ölüyordu. Sonradan insanlar, önce bakterinin içindeki zararlı geni, sonra onu oradan nasıl alabileceklerini, daha sonra da o genin başka bir organizmaya nasıl aktarılabileceğini buldular.

Burada şöyle bir sıkıntı ortaya çıktı; bu bakteri bir canlı, ama bitki değil. DNA dizilimi farklı yani. Hayvan DNA parçasını, bitki DNA’sına eklediğiniz zaman, düzeni bozuyorsunuz.

Bir canlıdaki geni farklı bir canlıya aktarıyorsunuz. Böylece onda sahip olmadığı özellikler ortaya çıkmaya başladığı için, GDO öngörülemeyen tehlikelere davetiye çıkarıyor.

Bu detay ortaya çıkınca bütün dünyada tepki çekti. Dünya çapında, zararı olmadığına dair çok büyük çaplı lobi faaliyetleri de yapıldı. GDO ilk başta mısırdaydı. Fakat şu an pirinç ve soyada da var. Bütün dünyadaki üretilen soyanın %90’ı GDO’lu.” GDO’lu ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Hibrit Tohum ile GDO’lu Tohum Farkı Nedir?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Yorum yapın