Hereke Halısı Kalitesi

Hereke Halısı

Yaşam

Hereke Halısı yazımızda Kocaeli‘nin Hereke bölgesinin dünyaca ünlü kaliteli halısının tarihini, neden bu kadar iyi olduğunu, nasıl üretildiğini ve diğer halılarından farkının ne olduğunu yazdık.

Hereke Halısı Üretiminin Başlangıç Tarihi

Hereke halısının tarihi 1843 yılında Sultan Abdülaziz döneminde başlamıştır. Sultan Abdülhamit döneminde devam eder. Halılar saraylarda kullanılmak üzere üretilmiştir. Döşemeli kumaştan üretilmiştir. Çok özel halı türüne girmektedir. Günümüzde Kocaeli’nin Hereke bölgesinde hereke halılarının üretimine devam edilmektedir. 2000’lerde üretilen halı sayısıyla günümüzde üretilen halı sayısı arasında düşüş yaşanmaktadır. Bunun yanında günümüzde yapılan ürünler eskiye göre daha kaliteli ve özel ürünler yapılmaktadır. Bugün hereke halısının kalitesinden dolayı halıyı yıpratmanız mümkün değildir.

Hereke Halısı

Hereke Halısının Sağlamlığı

Hereke halısı çift düğüm, çift atkı ve el kesimi ile üretilmektedir. Çok kaliteli olduğu için üzerine bastıkça daha da sağlamlaşır. Halının ipleri ipekten yapılmaktadır. Kullandıkça kalitesi artar ve yüzyıllar boyunca kullanılabilir. Saraylara bakıldığında 100 yıllık here halılarının hala yıpranmadığını ve ilk günkü gibi durduklarını görebiliyoruz. Dünyanın liderlerinde bu halıdan bulunmaktadır. Ülkemize gelen çoğu dünya liderine bu halı hediye edilmektedir. Bu özel halılar ihtişamın sembolü olarak görülmektedir. Kaliteli halı denilince akla ilk gelen hereke halısıdır.

Hereke Halısı Kaplumbağa Terbiyecisi
Kaplumbağa Terbiyecisi

Hereke Halısını Diğer Halılardan Ayıran En Önemli Özellik

Dünyada iki tip düğüm atılmaktadır. Tek ve çift düğümlerdir. Çift düğüm gördes düğümü olarak bilinmektedir. Hereke halılarında gördes düğümü atılmaktadır. Bu düğüm ile halı oluşturmak çok zordur. Belirli bir süre alan düğüm sistemidir. Çift düğümün üzerine çift atkı ve el kesimi eklendiği zaman çok kaliteli halılar oluşmaktadır. Bu özellik here halılarını diğer halılardan ayırmaktadır. Hereke halısını dokuyanlar aynı halı üzerinde 1,5-2 yıl kadar çalışmaktadır. Halıdaki desenlerin çokluğuna göre bu süreler daha da uzamaktadır. Sevmeden yapılamayacak mesleklerdendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir