Anasayfa » Psikoloji » Her Şeyi Bilen İnsanlarla Baş Etmenin Yolu

Her Şeyi Bilen İnsanlarla Baş Etmenin Yolu

Her Şeyi Bilen İnsanlar

Her Şeyi Bilen İnsanlarla Baş Etmenin Yolu yazımızda her şeyi bilen insanların kaç tipi olduğunu, bu tür insanları kimlerin daha çok hayatına çektiğini ve bunlarla baş etmenin yolunu yazdık.

Her Şeyi Bilen İnsanlar

Her şeyi bilen insanların genel özellikleri her yerde aynıdır. Size her şeyi bildiklerini kendince anlatırlar. Aslında arka planda ne olduğunu anlamadan birçok kere yorumda bulunurlar. Birçok kere de anlamsızca eleştirilerine maruz kalırsınız. Bu insanlarla baş edebilmek için onları iyi tanımak gerekir. Her şeyi bilen insanlar 2 tipe ayrılır.

Bu insanlardan ilk grup kendi içlerinde güvensizlik yaşamaktadır. İnsan bir şeyi çok yoğun yaşadığı zaman tam aksi durumda çabaya girişebilmektedir. Bu kişi kendinde ciddi bir özgüvensizlik ve değersizlik yaşıyordur. Bu durumu tolere etmek için her ortamda kendini ön plana çıkartır. Bu kişilerin rahatlatılması gerekir ve dostane bir yaklaşımda bulunmak çözüm olacaktır. Böyle olunca bu kişi savunmaya geçmez ve sizi rahatsız etmez.

Diğer tip ise gerçekten her şeyi bildiğini zanneder. Bu kişi tipi her şeyde en iyi olduğunu zanneder. Bu insanlarda biraz da narsistlik vardır. Bu kişilerle mücadele ederken başlangıç olarak onları dinlemeniz gerekir. Daha sonra sıra size geldiği zaman mutlaka devreye girmeniz gerekir. Kendi sıranızı ona kaptırırsanız bir daha konuya girme şansınız kalmayabilir. Bu tip insanlara sınırını göstermeniz gerekir. Bununla kasıt her şeyi bilenin bir bildiği olduğu, fakat sizinde bildiğinizin olduğunu belirtmektir. Bu kişilere karşı alttan alıcı ve hoş görülü olmamak lazım.

İş Hayatında Yaşanan Yorgunlukların Sebepleri

Bu Tür İnsanları Hayatınıza Sokmamanın Yolu

Bu tür insanlar herkesin hayatına kolayca girememektedir. En çok bu tür kişileri hayatına çekenler, her şeyini her yerde anlatan kişilerdir. Bu tür kişilerden uzak durmak için her şeyinizi anlatmamalısınız. Bu tür kişilere asla özelinizi anlatmamalısınız aksi halde tüm giriş izinlerini bunlara vermiş olursunuz. Azıcık bir izin verdiğinizi hissetseler bile hayatınıza giriş yaparlar. Siz sınır koymazsanız hayatınızda bu insanlar yer alır. Artık bir adım atacağınız zaman etrafınızda birçok kişi eleştiri yapacaktır. Dertleri ve sıkıntıları hayatınızda birkaç kişiye paylaşmanız yeterli olacaktır. Herkesle paylaşmanızda sıkıntılar olacaktır. Bu tür insanlarla tartışırken size bir faydası olmayacaksa oradan uzaklaşmanız daha iyi olacaktır. Ego tatmini, konunun önüne geçecektir. Boşuna zamanınızı harcamayın. Bu insanların tuzağına düşüp de onlara karşı kendinizi savunmak için yırtınırsanız, bu sizi sadece yoracaktır. Aynı şekilde tartışmanın deyip değmediğine bakmak gerekir. Değmiyorsa hemen uzaklaşın.

Psikolog Beyhan Budak‘ın videosundan yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir