Sağlık

Hep Soğuk Hissedenlerden Misiniz? Sürekli Üşümenin 9 Olası Nedeni

Hep Soğuk Hissedenlerden Misiniz? Sürekli Üşümenin 9 Olası Nedeni

Hep Soğuk Hissedenlerden Misiniz?

Bazı insanlar her zaman ve hep soğuk görünür. Ne kadar sıcak olduğu önemli değil – ayakları donuyor, elleri donuyor ve bazen tüm vücutları donuyor. Yeryüzünde neler olup bitiyor? Neden her zaman üşüdüklerini ve hep soğuk olduklarını merak edenler, okumaya devam edin. Bir doktordan bazı insanların neden sürekli üşüdüklerini ve ısınamadıklarını olası nedenlerini ve bu konuda ne yapabileceklerini açıklamasını istedik. Soğuk intoleransının bu nedenlerinden bazıları daha yaygın ve daha az şiddetliyken, diğerleri daha ilgili olabilir ve ciddi tıbbi müdahale gerektirebilir.

Soğuk Havaların Kalp Krizine Etkisi

Sürekli Üşümenin 9 Olası Nedeni

Doğal Olarak Soğursunuz

Muhtemelen birisinin sadece “soğuk kaçtığını” söylediğini duymuşsunuzdur ve bunda gerçeklik vardır. Juno Medical’in baş sağlık görevlisi MD Aarti Agarwal‘a göre, bazı insanlar gerçekten üşüyor ve hep soğuk hissediyorlar.

“Herhangi bir tıbbi nedenin yokluğunda, bazı insanlar çoğu zaman diğerlerinden daha soğuk hissetme eğilimindedir” diyor. (Herhangi bir tıbbi neden yokken söylediğine dikkat edin. Bu, sürekli soğuk algınlığının altta yatan bir sağlık durumuna bağlı olmadığı anlamına gelir.)

Peki bu neden oluyor? Dr. Agarwal’a göre daha düşük kas kütlesi nedeniyle olabilir. “Bazı insanlar vücut yüzey alanına göre daha düşük kas kütlesine sahiptir” diyor. “Kaslar ısı üretir ve daha düşük kas kütleniz varsa, vücut kan akışını ekstremitelerden uzaklaştırarak ısıyı koruma eğilimindedir.” Bu, ellerinizin ve ayaklarınızın ve belki de tüm vücudunuzun üşümesine neden olabilir.

Ve evet, bazı insanlar diğerlerinden daha fazla “soğuğa maruz kalma” riski altındadır: “Kadınlar ve yaşlı insanlar daha düşük kas kütlesine sahip olma eğilimindedir ve bu gruplar ‘soğuğa’ eğilimlidir” diyor Dr. Agarwal.

Uyku Eksikliği

Bazı bilimler, şiddetli uyku eksikliğinin aslında daha sık üşümenize neden olabileceğini öne sürdü. Nasıl ve neden biraz karmaşık. Vücudunuzun uyku döngüsü, sirkadiyen ritminiz tarafından düzenlenir; buna bazen vücudunuzun iç saati de denir. Vücudunuzun ne zaman uyuması ve ne zaman uyanması gerektiğini anlamasına yardımcı olan bir iç programdır. Işık, sıcaklık ve hormonlar gibi hem iç hem de dış ipuçları vücudunuza ne yapması gerektiğini söylemeye yardımcı olur.

Sirkadiyen ritminiz uyku zamanının geldiğini düşündüğünde vücudunuz birkaç şey yapar. Beyniniz uykuyu teşvik eden bir hormon olan melatonin salgılar ve iç sıcaklığınız düşer. Dr. Agarwal, “Sirkadiyen ritim uyku sırasında vücut ısımızın düşmesine neden oluyor” diyor. “Vücudunuzun uykuda olmanız gerektiğini düşündüğü bir zamanda uyanıksanız, muhtemelen normalden daha soğuk hissedeceksiniz.”

Başka bir deyişle, gün içinde kendinizi hep soğuk hissedebilirsiniz çünkü o kadar yorgunsunuz ki vücudunuz uyku vaktinin geldiğini düşünür.

Zayıf Dolaşım

Dolaşım sisteminiz, kanın vücudunuzda dolaşmasından sorumludur. Dolaşımınız zayıfsa, kanınızın gerektiği kadar serbestçe veya etkili bir şekilde akmadığı anlamına gelir. Dr. Agarwal, “Kan damarları büzülebilir (kan akışını kısıtlayabilir) veya genişleyebilir (kan akışını artırabilir),” diye açıklıyor. “Kan akışı vücudun belirli bölümleriyle (genellikle eller ve ayaklarla) sınırlıysa, bu bölgeler üşür.”

Dr. Agarwal’a göre, dolaşım bozukluğunuzun birçok farklı nedeni olabilir. Risk faktörleri arasında sigara ve obezitenin yanı sıra altta yatan bazı sağlık koşulları yer alır. Ve dolaşımınızı iyileştirmekle ilgileniyorsanız, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek ve sigara içmekten kaçınmak gibi bazı temel şeyleri yapmayı deneyebilirsiniz. Zayıf dolaşımınızın başka bir sağlık durumuna bağlı olup olmadığını öğrenmek için doktorunuzu da ziyaret edebilirsiniz.

Hızlı Kilo Kaybı

Bazı bilim adamları bunu önerdi; hızlı kilo kaybı aslında daha sık üşümenize neden olabilir. Bunun arkasında iki neden var. Dr. Agarwal, “İlk olarak, deri altı yağ (cildinizin altındaki yağ) soğuğa karşı bir yalıtkan görevi görür ve ısının korunmasına yardımcı olur” diyor. Kilo verdiğinizde, bu yağın bir kısmını kaybedebilirsiniz ve bir yalıtkan görevi gördüğü için sizi sıcak tutan şeylerin bir kısmını da kaybedersiniz. “[İkincisi], kalori alımınızı önemli ölçüde azaltırsanız, vücudunuzun metabolizması enerjiyi korumak için yavaşlar,” diyor Dr. Agarwal, bu da daha sık üşümenize neden olabilir.

B12 Vitamini Eksikliği

B12 vitamini vücudunuzun birçok temel işlevinde rol oynar. Sinir sisteminizi uçtan uca tutar ve vücudunuzun DNA ve RNA üretmesine yardımcı olur. B12 vitamini doğal olarak çeşitli gıdalarda bulunur. Ton balığı, somon balığı, sığır eti, süt ve peynir dahil – ve yetişkinler yaklaşık 2.4 mikrogram gerekir günde ondan. (Bağlam olarak, iki bardak tam yağlı sütte veya 3 ons kıymada bulunan B12 vitamini miktarı budur.)

B12 vitamini kolayca erişilebilir olduğundan, ABD’deki çoğu insan ondan yeterince alıyor. Bununla birlikte, bazıları diğerlerinden daha B12 vitamini eksikliği yaşama riski altındadır. B12 vitamini öncelikle hayvansal ürünlerde bulunduğundan, örneğin, veganlar ve vejetaryenler; Bu önemli besinden yeterince aldıklarından emin olmak için alımlarını tamamlamaları gerekebilir. Diğerleri, 50 yaşın üzerindeki yetişkinleri, pernisiyöz anemisi olan kişileri, yakın zamanda gastrointestinal cerrahi geçirmiş kişileri ve sindirim bozuklukları olan kişileri içerebilir.

B12 Vitamini Eksikliği belirtileri:

 • Tükenmişlik
 • Zayıflık
 • Kabızlık
 • İştah kaybı
 • Kilo kaybı
 • Megaloblastik anemi (soğuk hissetmenize neden olabilir)
 • Soğuk, karıncalanma veya uyuşma hissi (özellikle ellerde veya ayaklarda)

Hipotiroidizm

Eğer hipotiroidizm varsa, az aktif tiroidiniz vardır. Tiroidiniz, vücudunuzun enerji kullanma şeklini etkileyen hormonlar üreten küçük bir bezdir. Düşük aktif bir tiroid, tiroid bezinizin vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar hormon üretmediği anlamına gelir. Hipertiroidizm ile ilişkili semptomlardan biri de soğuk intoleransıdır.

Hipotiroidizm bir dizi farklı sağlık durumundan kaynaklanabilir ve ayrıca belirli tedavi türlerinin (ameliyat ve radyasyon gibi) sonucu olabilir. Yaşama riskiniz daha yüksek olabilir. Hipotiroidizm 60 yaşın üzerinde bir kadınsanız, geçmişte tiroid sorunları yaşadıysanız veya altta yatan belirli sağlık sorunlarınız varsa (tip 1 diyabet veya lupus gibi).

Anemi

Anemi oksijeni vücudunuzda dolaştıracak kadar sağlıklı kırmızı kan hücreniz olmadığında ortaya çıkan bir kan hastalığıdır ve birçok farklı anemi türleri vardır. Kan kaybından kaynaklanabilir ve vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretmediğinde veya çok fazlasını yok ettiğinde de olabilir. Yorgunluk, nefes darlığı, baş ağrısı ve diğer semptomların yanı sıra anemi, soğuk el ve ayaklara neden olabilir. Hamileyseniz, ağır dönemleriniz varsa veya belirli besin maddelerinde (demir, folik asit ve B12 vitamini gibi) eksikseniz, bunu yaşama riskiniz daha yüksek olabilir.

Kan Damarı Bozuklukları

Birkaç farklı kan damarı bozukluğu, soğuk intoleransı ile ilişkilendirilmiştir. Bunlar şunları içerir: Periferik Arter Hastalığı ve Raynaud hastalığı.

Periferik Arter Hastalığı (PAD) kan damarlarınızın, kalbinizden diğer organlarınıza kan taşıyamayacak kadar daralması veya tıkanmasının bir sonucudur. Bu, atardamarlarınızda biriken yağlı plaktan kaynaklanabilir (kendi adı olan bir durum: ateroskleroz ). Pedtipik olarak bacakları veya kolları etkiler. Sigara içiyorsanız, yüksek tansiyonunuz varsa, şeker hastalığınız varsa, yüksek kolesterolünüz varsa veya 60 yaşın üzerindeyseniz, bunu yaşama riskiniz daha yüksek olabilir.

Soğuk intoleransı ile bağlantılı başka bir durum Raynaud hastalığı, tipik olarak parmakları ve ayak parmaklarını etkileyen nadir bir kan damarı bozukluğu. Raynaud hastalığınız varsa, üşüdüğünüzde veya stresli olduğunuzda kan damarlarınız daralabilir ve bu da vücudunuzun belirli bölümlerinde (parmaklarınız ve ayak parmaklarınız gibi) dolaşım eksikliğine neden olabilir. Bilim topluluğu hala Raynaud hastalığına neyin neden olduğunu anlamak için çalışıyor, ancak bunun yaralanmalardan, belirli sağlık koşullarından ve belirli ilaçlardan kaynaklanabileceğini biliyorlar. Yaşama riskiniz daha yüksek olabilir. Raynaud hastalığı; Kadınsanız, 30 yaşın üzerindeyseniz, ailede hastalık öyküsü varsa veya soğuk iklime sahip bir yerde yaşıyorsanız.

Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı çok yüksek glikoz seviyeleri ile karakterize bir sağlık durumudur. Kan şekeriniz (kan şekeri) çok yüksek olduğunda olur. İki tür diyabet vardır: Tip 1 diyabet ve tip 2 diyabet. Tip 1 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülin üretmez – vücudunuzun glikozu enerji olarak kullanmasına izin veren bir hormon. Tip 2 diyabetiniz varsa, vücudunuz insülini iyi üretmez veya kullanmaz. Özellikle ayaklarda veya ellerde soğukluk, uyuşma veya karıncalanma hissi diyabetle ilişkili bir semptomdur.

Sinüzit-Soğuk Algınlığı

Her Zaman Üşüyorsanız Ne Yapmalısınız?

Gördüğünüz gibi, sürekli üşümenizin ve hep soğuk hissetmenizin birçok farklı nedeni vardır ve bunların birçoğu altta yatan sağlık koşullarıyla bağlantılıdır. İlk adımınız neden her zaman üşüdüğünüzü belirlemek veya doğrulamak için bir doktora görünmek olmalıdır. Sadece üşüyen veya daha fazla uyuması gereken biri olabilirsiniz.

Dr. Agarwal, “Tıbbi bir durum nedeniyle soğuk intoleransı geliştirirseniz, muhtemelen başka semptomlar da eşlik edecektir” diyor. “Ancak, herhangi bir sağlık sorununuz için doktorunuzdan tavsiye almak her zaman iyi bir fikirdir.”

Bu arada sıcak kalmanın başka yollarını arıyorsanız, yapabileceğiniz birkaç akıllı şey var:

 • Egzersiz: Hareket etmek o anda ısınmanıza yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz dolaşımı iyileştirmenize yardımcı olabileceğinden, uzun vadede ısınmanıza da yardımcı olabilir.
 • Giyinin: Bunu zaten biliyorsunuz, ancak katmanları sıcak tutan giysiler giymek ısınmanıza ve yalıtımlı kalmanıza yardımcı olabilir.
 • Yeterince uyuyun: Uyku eksikliği soğuk intoleransının potansiyel bir nedeni olduğundan, her gece güzelliğinizi dinlendirmeye değer.
 • Dengeli bir beslenme yapın: Bazı besin eksiklikleri soğuk intoleransı ile bağlantılı olduğundan, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri aldığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.
 • Tütün kullanmayın: Hem tütün hem de sigara içmek kan damarı bozukluklarıyla ilişkilendirilmiştir. Bu nedenle, tütün kullanımınızı azaltmak, bu koşullardan birini yaşama riskinizi azaltmanıza ve ayrıca genel olarak dolaşımınızı iyileştirmenize yardımcı olabilir.

Hep Soğuk Hissedenlerden Misiniz? Sürekli Üşümenin 9 Olası Nedeni-Kaynak: realsimple.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir