MutfakSağlıkYaşam

Hazır Yoğurtlar Gerçekten Beyaz mı? Ev Yoğurdunun Faydaları Neler?

Hazır Yoğurtlar Gerçekten Beyaz mı? Ev Yoğurdunun Faydaları Neler? yazımızda hazır yoğurtların içine neler katılıyor, ev yoğurdunun faydaları, sağlıklı yoğurt yapmanın önemi ve yoğurt hakkında bilgileri yazdık.

Yoğurtta Bulunan Maddeler

Yoğurt içerisinde bulunan laktik asit bakterileri sayesinde bazı faydaları bakımından sütten daha yararlıdır. Genel olarak yoğurt yapısında kaliteli protein, karbonhidrat ve lipid (yağ) bulunmaktadır. Kalsiyum, Potasyum, Fosfor, Magnezyum, Folik asit, Niasin, Çinko ve B vitaminleri de bolca bulunmaktadır.

Sade Yoğurtlarda Jelatinin Kıvam Arttırıcı Olması

Hazır Yoğurtlar Gerçekten Beyaz mı?

Yoğurt sadece sütten mi yapılıyor? İnsanların para hırsı, gözleri ve gönülleri kör edince insanların sağlık ve manevi değerlerini hiçe sayarak üretilen gıda ürünlerinde her gün yeni bir sahtecilik ortaya çıkmaktadır. Birçok üründe olduğu gibi yoğurdun yapımında da sahtecilik hat safhadadır. Endüstriyel yoğurtların üretimi sırasında kaynatma işlemi uygulanırken sütün %30-40’ı su olarak buharlaşır. Bunun yanında yoğurt yapımı sırasında sütün kreması ayrılır ve süt yağsız kalır. Üreticiler hem su kaybını önlemek hem de ürüne kıvamlı bir yapı kazandırmak, yağ açığını kapamak ve kuru maddeyi yüksek göstermek için başta jelatin olmak üzere; nişasta, pektin, v.b maddeleri katarlar. Jelatin kıvam artırmak için burada da devreye giriyor. Yoğurdun göründüğü gibi beyazlığı maalesef kalmıyor.

Hazır yoğurtlara kıvam artırması ve su tutması için ilave edilen jelatin çoğunlukla hınzırın kemik ve derisinden elde edilen protein yapıda bir maddedir ve maliyeti oldukça ucuzdur. İkincil olarak hazır yoğurtlara, kıvam arttırıcı nişasta ilavesi yapılabilmektedir. Bazı üreticiler hazır yoğurdun maliyetini azaltmak veya daha fazla kar elde etmek için sütün içindeki yağı alıp yerine margarin eklemektedir. Son olarak yoğurda, şeker veya kanserojen olduğu bilinen Aspartam, Sakkarin gibi tatlandırıcılar ilave edilebilmektedir. Hazır yoğurt alanların iyi araştırma yapması gerekiyor.

Yoğurt Tarifi

Sağlıklı Yoğurt

Sağlıklı yoğurt evde yapılan yoğurttur. Yoğurdun sofralarda olması gerekir. Besleyici değeri yüksek ve sindiriminin kolay olması, sindirim sistemini düzenlemesi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi sebebiyle mutlaka her gün tüketilmelidir. Hazır yoğurtlar yerine evde kendinizin yoğurt yapması daha akıllıca olacaktır. Evde yoğurt yapmak için; evvela katkısız ve saf süt alınmalıdır. Alınan saf süt tencereye konur, kaynadıktan sonra soğumaya bırakılır. Sütün sıcaklığı serçe parmağını yakmayacak kıvamda sıcak olduğu zaman hazırdır. Süte daha önceden yapılan bir miktar doğal yoğurt eklenir ve tencerenin kapağı kapatılır. Kavanozlara koyarak da yapabilirsiniz. Bir gece beklenir, bir gece bekledikten sonra yoğurt buzdolabına konur. Yoğurt buzdolabına alınmazsa laktik asit üretmeye devam eder. Laktik asit arttıkça yoğurt ekşimeye başlar ve peynire benzer bir hal alır.

Yoğurt Hakkında Önemli Bilgiler

Evde yoğurt yapmak için endüstriyel yoğurtlar maya olarak kullanılmaz. UHT sütten yoğurt yapmak mümkün değildir. Ya pastörize sütten ya da taze satılan sütlerden yoğurt yapılabilir. Süzme yoğurtlardan yeşil su ile beraber B vitamini de çıktığı için besin değeri kaybı olur. Yoğurdu suyu ile karıştırıp yemek daha sağlıklıdır. Doğal yoğurt önemli bir protein, yağ, vitamin ve mineral kaynağıdır. Sindirim sistemini düzenler. Yoğurt bakterilerinin ürettiği antibiyotikler ve antimikrobiyal maddeler patojen ve saprofit organizmaların gelişmesini engeller. B vitamini ve kalsiyum sayesinde çocuk ve gençlerin zihin ve kemik gelişimine yardımcı olur. Kalın bağırsak kanseri riskini azaltır. Vücuttaki kolesterol miktarının azalmasına yardımcı olur. Bağırsağı temizler ve bağırsak florasını güçlendirir. İshal önleyicidir. Hayatınıza mutlaka ev yapımı yoğurdunu katın.

Hazır Yoğurtlar Gerçekten Beyaz mı? Ev Yoğurdunun Faydaları Neler?-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir