İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Hazır Giyim Sektörünün Önemi

Hazır Giyim Sektörünün Önemi

Hazır Giyim Sektörünün Önemi Türkiye

Hazır Giyim Sektörünün Önemi yazımızda ülkemizin bu sektörde Avrupa’da ve dünyadaki konumu, terörün giyim sektörünü kötü etkilemesi, Rusya ile ekonomik ilişkiler ve Avrupalının Türk markasına bakışını yazdık.

Hazır Giyim Sektörünün Önemi

Hazır giyim sektörünün önemi çok büyüktür. Türkiye’nin ihracat bakımından 2. büyük ekonomik sektörüdür. Lider otomotiv sektörüdür. Hazır giyim sektörü geçen yıl 17 milyar dolarlık bir ihracat gerçekleştirmiştir. 2017 yılında da hedef 17 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmaktır. Ürünlerin %70’i Avrupa Birliği ülkelerine satılmaktadır. Toplamda 211 ülkeye hazır giyim alanında ihracat yapılmaktadır. Avrupa’nın en büyük 3.tedarikçisi ve dünyanın en büyük 6.tedarikçisi konumundayız. Hazır giyim sektöründe ihracatta lider ülkeler arasında ye almaktayız. Geçmişte basit ve ucuz giyim ürünleri satarken, günümüzde kendi markaları olan modasını oluşturan bir Türk giyim sektörü dünyada kabul edilmiştir.

Hazır giyim sektöründe kendi modasını oluşturan ve marka değeri olan firmalar ürünlerini yüksek katma değerler ile satmaktadır. İspanya’nın Zara markasının sahibi Amancio Ortega, dünyanın en zenginleri arasına bu şekilde girmiştir. Gelecek nesillerin hazır giyim sektörünü teknoloji ile bileştirerek daha iyi yerlere getireceği tahmin edilmektedir.

Hazır Giyim Sektörünün Önemi Nedir

Terörün Hazır Giyim Sektörünü Olumsuz Etkilemesi

Ülkemizde gerçekleşen son yıllardaki terör olayları nedeniyle, yurt dışından hazır giyim almak için gelen kişiler artık daha az gelmektedir. Eskiden her hafta gelirlerken artık 2-3 ayda bir ülkemize gelmekteler. Hazır giyim konferanslarına ve showroomlarına büyük ilgi var iken şimdilerde sektör ihracatçılarımız ürünlerini tanıtmak için yurt dışına çıkmak zorunda kalıyorlar. Geçmişte giyim ürünleri almak için gelen yabancı ihracatçılar, bunun yanında başka ürünlerde alıp ülkesine gitmekteydi. Şimdi ise giyim sektörü temsilcilerimiz yurt dışına çıkarak ürünlerini tanıtıyor ve sadece kendi ürünlerini pazarlıyorlar. Fazladan ürün satış imkanı kalkmış oldu.

Rusya Jetlerinin Fırat Kalkanı Harekatında
Rus Jeti

Rusya’nın Sağladığı Ekonomik Güç

Rusya ile uçak krizi olduktan sonra hazır giyim sektörü ihracatı ciddi anlamda zarar görmüştür. Gündemde çoğunlukla domates ihracatı zarar gördü denilirken hazır giyim ihracatı da çok kötü etkilenmiştir. Rusya ile ülkemizin ilişkilerinin normale dönmesi ile yeniden hazır giyim sektörü canlanmaya başlamıştır. Rusya’nın ülkemizin ekonomisinin kalkınması açısından büyük önemi vardır. Her yıl ülkemize 5 milyon Rus turist gelmektedir. Ülkemizin Rusya’ya bir çok ürün ihraç ettiği bilinmektedir. Rusya pazarı ekonomik genişliğin sağlanması için çok önemlidir. Gelecek yıllarda Rusya ile olan ekonomik işbirliğin altın zamanlar olacağı tahmin edilmektedir.

Avrupa’daki Türk Hazır Giyim Algısı

Türkiye hazır giyimi, Çin ve Bangladeş’den sonra Avrupa’ya hazır giyim ihraç eden bir ülkedir. Avrupalılar Çin üretimi mallar yerine Türk üretimi malları tercih etmektedir. Kaliteli ürünler tercih edenler Türk giyim ürünlerini satın almaktadır. Türk hazır giyimi Avrupalılar için, İtalya ve Çin ürünlerinin arasında bir yerdedir. Daha çok İtalya kalitesine yakındır. Devletin yardımı ve desteği ile Türkiye dünya üzerindeki payını daha da arttıracaktır.

Hazır Giyim Sektörünün Önemi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir