Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Etmeliyiz? yazımızda hayvanseverlerin hayvan sahiplenmeden önce dikkat etmesi gerekenleri ve çocuklara hayvan hediye etmenin zararını yazdık.

Hayvan Sahiplenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Hayvan sahiplenirken sadece hayvanı sevmenin yetmeyeceğinin bilincinde olmak gerekiyor. Çocuklara hayvan hediye edilmesi tavsiye edilmemektedir. Hayvana bakma işi çocukları çok zorlarken aynı şekilde hayvanları da perişan etmektedir. Kişinin coğrafi şartlarını ve yaşam şartlarını iyi analiz edip ondan sonra hayvan alması gerekir. Seçilecek hayvanın cinsi ve türünün size uyup uymadığı çok iyi araştırılmalıdır. Sonuçta uzun süre sizle yaşayacak bir canlı alacaksınız. Örnek olarak Adana’da yaşayan birisinin Sibirya kurdu alması çok saçmadır. Bu durum o hayvana verilebilecek en büyük eziyettir. Hayvanların yaşam şartlarının iyi bilinmesi ve ona göre tercih edilmesi çok önemlidir.

Sokak Köpeklerinin Toplanması Hakkında

Maddi Gücünüz Yeterliyse Hayvan Sahiplenin

Bir diğer hayvan sahiplenirken ki kriter bütçedir. Alacağınız hayvana uygun bütçenizin olup olmadığını iyi kontrol etmelisiniz. Hayvan hastalandığında veya kaza geçirdiğinde tedavisi için veteriner hekime verecek paranızın olması gerekir. Evcil hayvanları bakamayacaksanız almamalısınız. Bazı insanlar yoğunluklarından hayvanların aşılarını geciktirip unutabiliyorlar ve hastalıklara karşı savunmasız oluyorlar. Bu durumda hayvan bakımı da daha maliyetli ve zor oluyor. Köpeklerin sahiplenme duyguları üst düzeydedir fakat hastalıklarını konuşarak anlatamayacakları için onlara sahibinin vakit ayırması gerekir. Hayvanların doğasına uygun bakılması gerekiyor. Sürekli evde tutmakta köpeklere zarar verecektir. Kişinin hayvan alırken iyice düşünmesi ve bir veteriner hekime danışarak kendine ve çevresine uygun hayvan alması önemlidir. Köpekle sahibi en az 2 yıl geçirdiği zaman, köpeği bir başkasına verseniz dahi sizi unutmayacaktır.

Veteriner Hekim Oğuz Seyfi’nin videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın