Yaşam

Hayatta En Çok Nelere Zaman Harcıyoruz?

Hayatta En Çok Nelere Zaman Harcıyoruz? yazımızda insanların ortalama 70 yıl süreyle yaşamlarını nasıl ve ne kadar harcadıklarını ve hayatın ne kadar kısa olduğu gerçeğini yazdık.

İnsanlar Hayatta En Çok Nelere Zaman Harcıyor?

Ortalama 70 yıl yaşayan birisi vaktinin çoğunu uyuyarak, işe giderek, eğitim alarak, yemek yiyerek geçirmektedir. Ortalama ömürde insanlar 26 yılını uykuda geçiriyor. İnsanlar günde ortalama 7-8 saatini uykuda geçirmektedir. Bu da ömürlerinin 3/1’ini uykuya verdiklerini göstermektedir.

Uzun Ömrün Şifresi Nedir

İnsanlar ömürlerinin uykudan sonra en çoğunu beklemede harcamaktadır. 18 yılını bekleyerek geçiren insan, özellikle otobüs bekleme, araç trafiğinde bekleme ve kuyruklarda bekleme yerlerinde zamanını hızla tüketmektedir. Çalışmadan ve üretmeden yaşam düşünülemez. Bu yüzden de insanlar zamanını en çok iş de geçirmektedir. 15 yılını da çalışarak geçirmektedir. İnsanların özlemlerini gidermek için icat edilen telefon ise 2 yılını almaktadır. 2 yıl boyunca telefon ile konuşanlar vakitlerini burada kaybetmektedir. İnsanlar tüm bu yaşam boyunca 25 bin beygir gücünde enerji harcamaktadır. Ayrıca 300 ton kadar ağırlık kaldırmaktadır.

Hayatın kısa olduğunu bu rakamlara bakarak dahi iyi anlayabiliriz. Yaşlıların dediği gibi “ömür dediğin nedir, göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor” gerçekten de hayatımız çok hızlı geçiyor. 70 yıllık bir ömürde insanlar ortalama olarak 90 milyon kelime konuşuyor. 18 yıl boyunca ayakta duruyor. 5 yıl boyunca kişisel ihtiyaçlar için zaman harcıyor. İnsanlar güzel görünmek için 5 yılını feda etmektedir. Temizlik de hayatımızdan oldukça zaman almaktadır. Yaşamın anlamını öğrenmek dileğiyle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir