Anasayfa » Psikoloji » Hayatta Başarılı Olabilmek İçin Küçük Adımlarla Değişme

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin Küçük Adımlarla Değişme

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin Küçük Adımlarla Değişme yazımızda insanların başarısız olmasının en büyük nedeni olan değişim yaparken büyük değişimler yapması ve bunun altıda kalmasıdır; bu sorunu ve çözümünü yazımızda yazdık.

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin Değişimin Küçük Adımlarla Yapılması Gerekiyor

Dünyanın ve insanların doğuştan gelen belirli bir düzeni vardır. İnsanların yapmış oldukları şeyler ve karakterleri belirli bir düzen içinde gerçekleşmektedir. Bir yerden yapılan baskılar diğer taraftan zorlama anlamına gelmektedir. İnsanlardan bir anda büyük değişimler göstermesini bekleyemezsiniz. Küçük değişimler ile başlamak daha akıllı bir seçim olacaktır. Büyük değişimler dış gözle bakıldığında yapılabilecek gibi görünür fakat içine girdiğinizde işin içinden çıkamayabilirsiniz. Bu nedenle değişime aniden ve alıştırılma dan girmek, karşı taraftan o denli olumsuz görüş hakim olacaktır.

Örnek vermek gerekirse; ders çalışmayan bir öğrenci, bir yerden gaza gelip çok ders çalışacağım diyerek kendini uzunca süreler derse vermek istediğinde bunu başaramaz. Bünyesi bu kadar ders çalışmaya alışkın değildir. Beyin mekanizması bu uzun süreli çalışmayı engellemek için elinden geleni yapar. Bir anda uzun süreli çalışma, beyin sisteminin karşı duruşuyla karşılaşır. Büyük adımlar ve büyük değişimler ile başarıya ulaşma şansı çok düşüktür. Önemli olan küçük adımların sürekli olması ve zamanla büyümesidir.

Zamanın Geçmediği Anlar-Ders ve öğretmen

Vücut Geliştirmede Adım Adım Gitme

Bir diğer örnek ise vücut geliştirmedir. Vücut geliştirmeye önceden gitmemiş birisi, ilk defa ağırlık kaldırmaya 50 kilo ile başlayamaz. Bu durum onun için çok ağır olur. Böyle bir denemeyi yapan kişinin başarılı olması imkansızdır. Spor eğitmenin belirleyeceği program ve ağırlık ölçüleri ile vücut geliştirmesine başlayabilir. Bu hafif başlangıç kişinin vücudunun alışmasına ve daha ağır egzersizler yapmasını sağlar. Herkesin başlangıçta belirli bir kapasitesi olduğunu unutmamalıyız. Zamanla bu kapasite değiştirilebilir. Kişi kendisinin kaldırabileceği değişimleri uygulamalıdır.

Kişinin Kapasitesine Göre Değişim Oranını Belirleme

İnsanlar ufak bir değişim göstermek isterse bile karşısında bir duvar bulacaktır. Bu duvarın büyüklüğü sizin değişime başladığınız büyüklüğe göre büyümektedir. Çoğu insanda büyük değişimlere başladığı için önündeki duvar devasa boyutlarda olmaktadır. Bu duvarı da çoğu insan geçmekten vazgeçer ve başarısız olur. Küçük değişimlerde ise kişi yapabildiğini fark ettiğinde daha fazlasını da yapabileceği aklına gelecektir. Kişi kendisini motive ederek çalışmalarını sürdürecektir. Kişinin kendi kapasitesinin farkında olması da başarılı olmanın kriterlerindendir. İnsanlar hayatlarını değiştirmeye karar verdiklerinde, ilk önce günlük yaşamında ufak tefek şeyleri değiştirmekle başlamalıdır. Yine aynı konu küçük adımlar büyük adımları getirecektir.

Hayatta Başarılı Olabilmek İçin Küçük Adımlarla Değişme-Uzman Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir