SeyahatYaşam

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcular Neler İstiyor?

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcular Neler İstiyor? yazımızda her geçen yıl havayolu ile seyahat eden yolcu sayısının artmasıyla havayollarında çalışanların hizmet kalitesini artırma isteği, küresel yolcu anketiyle yolcuların isteklerinin ne olduğu ve daha iyi bir uçuş için gerekli olan teknolojik yenilikleri yazdık.

Havacılık Sektörü Sürekli Gelişiyor

Havacılık sektöründeki çalışanlar, uçuş seyahatlerinin daha verimli ve keyifli olması için çalışmalar yürütmektedir. Uçak içerisindeki hizmet kalitesinin daha iyi olması içinde çalışmalar yapılmaktadır. Havayoluyla seyahat edenler için uçaklarda daha geniş alanlar sunulmaktadır. Eğlence sistemleri ve ikramlar zenginleştirilmektedir. Havalimanlarında uçuş öncesi ve sonrasında stresten arındıracak uygulamalar geliştirilmektedir. Havalimanlarında bekleyen yolcuların sıkılmaması için birçok yeni gelişmeler hizmete sunulmaktadır. Yolcuların bekleme sürelerinin azaltılması için çalışmalar yürütülmektedir. Uçuş meydanlarında ise uçakların uçmaya en hızlı nasıl kalkabileceği yönünde çalışmalar yapılmaktadır.

Havayoluyla Seyahat

Küresel Yolcu Anketi

Havacılık sektörüne yön veren kuruluşlar, çeşitli kanallardan uçuş boyunca verilen hizmetleri ölçmektedir. Bu ölçümler sayesinde yolcuların taleplerini ve beklentilerini öğrenmeyi ve bu yönde geliştirmeler yapmayı amaçlamaktadır. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) 152 ülkeden binlerce yolcu ile küresel yolcu anketi düzenlemiştir. Bu anketi her yıl düzenli olarak yapmaktadır. Havayolları, havalimanları ve hükumetler tarafından alınan kararların uçuş üzerindeki etkilerini ölçen son araştırma da 10.665 yolcu ile anket yapılmıştır. Ankete göre yolcuların öncelikleri arasında uçağa daha hızlı binmek ve uçuş tecrübesinin tamamında daha az zorluk yaşama isteği olmuştur.

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcular

Havayoluyla Seyahat Eden Yolcuların İstekleri

Ankete katılan yolcuların %82’si mümkünse kağıt pasaport yerine akıllı telefonlarında oluşturulacak dijital pasaport ile uçuş yapmak istediklerini belirtmiştir. Yolcuların %64’ü biyometrik tanımlamanın tercih edebileceği bir seyahat simgesi olabileceğini ifade etmektedir. Yolcuların büyük çoğunluğu, havayolu ile seyahat ederken teknolojinin imkanları kullanılarak kolaylaşabileceği görüşünde birleşmektedir. Bununla birleşik olarak yolcuların %72’si insansız uçağa biniş süreci istemektedir. Yolcuların %33’ü ise uçağa biniş sürecinin biyometrik tanımlamayla olmasını istemektedir. Yolcuların %60’ı ayakkabılarını, kemerlerini ve ceketlerini çıkarmaktan hoşlanmadıklarını belirtiyorlar. Güvenlik kısmı hala bir çok yolcu için en zorlu kısım olarak kalmaktadır. Yolcuların %52’si ise elektronik cihazlarının çantasında kalmasını istemektedir.

Havayoluyla seyahat eden yolcuların %78’i valizlerini teslim ederken ve alırken 3 dakikadan fazla beklemek istemediğini ve %49’u da otomatik makineler kullanarak çantalarını bırakmak istediklerini belirtti. Valiz işlemlerinin genel olarak tüm havaalanlarında yavaş işlediği kanısında hem fikirler. Yolcuların teknolojik yenilikleri hemen benimsediği ve bunları hızlı bir şekilde kullandığı belirtilmiştir. Uçuşlarda en fazla talep edilen hizmet ise kablosuz internettir. Yolcular uçuş sırasında film ve müzik dinlemek, uyumak ve ikramların keyfini yaşamak istiyor. En mutlu yolcular Latin Amerikalılar olurken, en az mutlu olanlar Afrikalı yolculardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir