Havacılığın 2018 Beklentileri

Havacılığın 2018 Beklentileri yazımızda havacılığın son iki yılda kazandığı paraları, 2018 yılında havacılıkta yaşanacak gelişmeler, f 35 savaş uçağının durumu ve uçan taksi hakkında yazdık.

Havacılık Ekonomisi

Küresel hava yolu endüstrisi 2017 yılını yaklaşık olarak 735 Milyar dolar gelir ve 30 Milyar dolarlık net kar ile kapatmıştır. 2016 yılında 35 Milyar dolar olan net karın düşmesi ise iş gücü maliyetinin artması ve doların yükselmesiyle petrol fiyatlarının artmasına bağlanmaktadır. Yolcu uçaklarına genel olarak talep artarak sürmektedir. Yolcuların hava yolu ile taşınması için yeni teknolojilerin geliştirilmesine ve ihtiyaçları karşılamasına çalışılmaktadır. 29 Ekim 2018 yılında İstanbul’un 3. Havalimanı açılacaktır.

ucak-bileti-rezervasyonu

2018 Yılında Havacılıkta Yaşanacak Gelişmeler

2016 yılında toplamda dünya üzerinde 3.8 Milyar kişi hava yolu ile seyahat etmiştir. Bu sayının 2017 yılında 4 Milyar kişiye çıkması beklenmektedir. 2018 yılında ise 4.3 Milyar yolcuya ulaşması beklenmektedir. Hava yolu ile birbirine bağlanan şehir sayılarının da giderek artması beklenmektedir. Büyük jetlere olan ilgi azalmaktadır. Noktadan noktaya uçuşlar değerli olmaya başlayacaktır. Havacılığın bu denli gelişmesine bağlı olarak, uçakların 100-200 arası yolcu kapasitesi uçakların yanı sıra 200-300 yolcu kapasiteli, tek koridorlu Boeing 787 ve çift koridorlu Airbus A350‘leye olan taleplerde artış olacaktır. Birbirlerine bağlanan şehirlerin artması da yaşanacaktır. 20 yıl içerisinde mevcut uçak filolarında bulunan uçakların birçoğu emekliliğe ayrılacaktır. Yeni nesil uçaklar eskilerin yerini alacaktır. Emekli olan uçakların parçaları ar-ge çalışmalarında kullanılacaktır.

f35-savas-ucagi

F 35 Savaş Uçağı

Askeri havacılık yine gözde konular arasında yer alacaktır. F35 savaş uçağı için 400 Milyar dolarlık bir harcama yapılması beklenmektedir. 11 ülkenin şuanda F35’ler için 37 Milyar dolarlık bir satın alma hazırlığı yaptığı bilinmektedir. Amerikalı havacılık ve savunma sanayii şirketi Lockheed Martin tarafından üretilen F35’ler toplamda 440 adet olacaktır. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkeler Avustralya, Danimarka, İsrail, İtalya, Japonya, Hollanda, Güney Kore, Birleşik Krallık ve ABD’dir. Askeri havacılıkta taleplerde artışlar yaşanmaktadır. Savunma harcamalarında da artışlar görülecektir. Ülkelerin savaş uçaklarına olan ihtiyaçları artarak devam edecektir.

popup-ucan-araba

CityAirbus

Havacılıkta uçan otomobillerde 2018 yılında gerçeğe dönüşmeye başlayacaktır. 2020 yılından itibaren ise hava aracı olarak kullanılmaya başlanacaklardır. Uçan Arabalar yazımızda dünya üzerinde üretilen uçan arabaları okuyabilirsiniz. CityAirbus ilk uçuşunu yapacaktır. Her yerden havalanabilen CityAirbus, taksi olarak görev yapacaktır. CityAirbus 4 motorlu bir drone şekline benzemektedir. 4 yolcu kapasitesine sahiptir. Binaların üzerinden havalanması beklenen uçan araba, zamanı olmayan yolcuları hızlı bir şekilde istedikleri yere götürebilecektir.

Havacılığın 2018 Beklentileri.

Admin

Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir