Ekonomi ve ParaHaberSeyahat

Hava Yolu Taşımacılığında Bayramda Rekorlar Kırıldı

Hava Yolu Taşımacılığında Bayramda Rekorlar Kırıldı yazımızda bayram tatilinde seyahat eden kişi sayısının artması, en çok uçuşun gerçekleştiği yerler, seyahatlerin uçak ile yapılmasının avantajları ve ucuza bilet almanın yolunu yazdık.

Hava Yolu Taşımacılığında Bayram Tatilinde Uçuşlar Arttı

Pegasus verilerine göre; Kurban Bayramında uçuş doluluk oranı geçen yıla göre %4 artmış ve yurt içi uçuşlarda doluluk oranı %90 seviyelerinde, yurt dışı uçuşlarda doluluk oranı %83 seviyelerine çıkmıştır. Bayramlarda insanlar uçakları daha fazla kullanmaya başlamıştır. Pegasus bayrama özel 223 tane ek sefer koymuştur. Bayramı tatil gibi geçirmek isteyenler yurt içine ve yurt dışına çıkmayı ihmal etmemiştir. Genel olarak uçak firmalarının doluluk oranında ciddi artışlar olmuştur. Türkiye’ye gelen yabancı turistlerin fazlalığı ve yerli turistlerin tatil yapma gücünün artmasıyla birlikte genel uçuşlarda artışlar görülmüştür. Yurt içinde Dalaman, Bodrum, İzmir, Trabzon, Ordu ve Adana uçuşlarında doluluk oranı %100 olarak gerçekleşmiştir. Yurt dışında Londra, Tel Aviv, Paris, Amsterdam ve Beyrut bayram süresince %100’lük doluluk oranına sahip olmuşlardır.

Yaz Aylarında Kalp

Uçakla Seyahatin Tercih Edilmesi

Kara yollarının tehlikesine karşın hava yollarını tercih etmek daha güvenli bir yol olarak gözükmektedir. Hava yolu taşımacılığında Türk Hava Yollarının yanında özel hava yolları şirketlerininde açılması ve kendilerini geliştirmesiyle birlikte havacılıkta inanılmaz gelişmeler yaşandı. Uçak seferlerinin çoğalması, her noktaya uçak seferinin olması, fiyatlarda uygun ücretler yapılması ve hizmet kalitesinin arttırılması hava yollarına olan talepleri de arttırdı. Hızlı ve konforlu ulaşımı arzulayan kişiler rahatlıkla biletini alarak seyahatini gerçekleştirebilmektedir. Ülkemizin başına gelen hava alanlarında bombalama ve darbe girişimlerine karşın halkın hava ulaşımına karşı güveni azalmadı ve her daim uçakla seyahati seçmeye devam etti. Uçak ile seyahat insanların kopamayacağı bir alışkanlık haline geldi. Uçak ile seyahat etme artık hayatın bir parçası haline geldi ve insanlar uçakla seyahatin zevkini yaşıyorlar.

Fotoğrafçı ve Blogger Renee Hahnel

Ucuz Uçak Bileti Almanın Yolu

Bilet fiyatları kişinin seçimine göre değişmektedir. Bir kişi işi gereği hemen biletini almak zorundadır ve normal fiyat tarifesinden uçar. Diğer kişi önceden planını yapar ve aylar öncesinden biletini alır ve çok ucuza uçuşunu planlayabilir. Öyle ki bir uçuşun fiyatı ertesi gün alımında 500 lira iken 3-4 ay sonra ki alımlarda 100 liraya düşebilmektedir. Erken rezervasyon avantajı uçak biletlerinde çok büyük önem arz etmektedir. Otobüs biletleri gibi değildir. Yurt dışına 1 yıl öncesinden bir bilet alımınızda 10 gün sonra alacağınız bir bilet arasında 2-3 katı fark vardır. Fakat daha önemlisi yurt içinde 8 katı kadar fark çıkabilmektedir. Ailecek planlayacağınız tatili çok önceden alırsanız inanılmaz bir kar elde edersiniz.

Ucuz uçak bileti almanın yolu kesin olarak erken bilet almaktan geçmektedir. Örnek verecek olursak, her şey dahil bir Bodrum biletini önceden 35 TL’ye alabilecekken bir kaç gün önce alırsanız 350 TL vermek zorunda kalırsınız. 10 katı kadar fiyat vermek zorunda kalırsınız. Bazen satılmayan koltuklara da son anda teklif vererek ucuza alabilirsiniz. Bu durum genellikle uçuşu az olan yerlere olmaktadır. Diğer bir ucuz bilet alma yolu hava yolu şirketlerinin zaman zaman yapmış oldukları kampanyalardır. Şirketlerin sosyal medya hesaplarını takip ederek özel fiyatlardan yararlanabilirsiniz.

Hava Yolu Taşımacılığında Bayramda Rekorlar Kırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir