Nasıl YapılırSağlıkYaşam

Hasta Koçu

Hasta Koçu yazımızda son zamanlarda hastaların oldukça fazla hizmet aldığı hasta koçlarının hizmetlerini, hastalığın tedavisinde moralin önemini ve yurt dışında tedavi için hasta koçunun yardımcı olmasını yazdık.

Hasta Koçu Ne Yapar?

Hasta koçları hastayla birebir ilgilenir, hastayı zorlukların üstünden gelebilmesi için psikolojik olarak hazırlarlar. Son zamanlarda hastaların en çok ihtiyaç duyduğu alanlar arasında hasta koçluğu yerini almaktadır. Hasta koçu, hasta ve hasta yakınının ihtiyaç duyduğu her alanda sağlıkla ilgili yönlendirmede bulunmak, danışmalık hizmeti vermek, ihtiyaç halinde birebir refakat hizmeti vermektir. Çocuk bir hasta olduğu zaman ailenin isteklerine göre hasta koçları neler yapabileceklerini bakmaktadır. Hasta koçları genel olarak hastaların tedavi sürecinde önemli danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Hasta koçları ağır vakalarda kanser, spesifik rahatsızlıklar, çocukluk döneminde görülen büyük rahatsızlıklarla daha fazla ilgilenmektedirler. Hastalar almış oldukları mental destekten son derece memnun durumdadır. Hasta yakınları da aynı şekilde hasta koçlarının hizmetlerinden memnun kalmıştır. Hasta koçları, hastalığın tedavisi için aşamaları ve neler yapılacağını ilgiyle anlattığı için hasta ve hasta yakınları hasta koçlarından memnun bir şekilde ayrılmaktadır.

PKU Hastalığı Nedir

Hastalığın Tedavisinde Moralin Önemi

Hastaların, hastalıkları için doğru kişilerle iletişime kurulması istenmektedir. Hastalık kelimesi ile karşılaşıldığında kişinin morali hemen düşmektedir. Hasta olan kişinin yanı sıra hastanın yakınlarının da moral ve motivasyonları düşmektedir. Kimse ne yapacağını bilmiyor, hastaya nasıl yaklaşılacağı bilinmiyor. Aileler kendi aralarında da ciddi bir iletişimsizlik yaşamaktadır. Bu tür durumlarda hastaya destek olabilmek için aile bireylerinin kendilerini desteklemesi gerekiyor.

Yurt Dışında Tedavi İçin Hasta Koçuna Danışılması

Hastalar genel olarak hastalıklarının tedavisi için hasta koçlarına başvurup, yurt dışına gitmek isteklerini belirtiyorlar. Bunun yerine ilk önce ülkemizde tedavi yapılmalı daha sonra çözümü bulunamazsa yurt dışına çıkılması gerekir. İllede yurt dışına çıkmak isteyenler hasta koçlarına başvurarak gereken sağlık yerini ayarlamaları yapılabilmektedir. Her ülkenin sağlık sistemi farklı olduğu için gereken ayarlamaları hasta koçları yapmaktadır. Hastalığı bilen birisi olduğu için işlemler daha hızlı yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir