SeyahatYaşam

Hasan Söylemez’in Bisiklet ile Afrikayı Gezmesi

Hasan Söylemez’in Bisiklet ile Afrikayı Gezmesi yazımızda çalışma hayatında gazeteci olan Hasan Söylemez’in, hayallerinin peşinden gidip Afrikayı bisiklet ile gezmesini ve belgesel çekme hikayesini yazdık.

Hasan Söylemez Hayata Yolculuk

Hasan Söylemez normalde gazetecilik işini yapmaktadır. Hasan’ın en büyük hayali olan dünyayı gezmeyi bisikleti ile yapmaya başlamıştır. Afrika’nın 54 ülkesini bisikleti ile gezmeye başlamıştır. Yolculuğuna Ocak 2017 tarihinde çıkan bu gezgin hala gezmesini sürdürmektedir. Kendisinin ne büyük hayali olan bu yolculukta Afrikalılara da en büyük hayallerinin ne olduğunu soruyor. Tüm yolculuklarını tek başına ve bisikleti ile gerçekleştirmektedir. Hasan Söylemez gezilerini, Hayata Yolculuk: Bir Bisiklet, Sıfır Lira, Sekiz Ay, On Bin Kilometre kitabında anlatmıştır. Cesur ol hayallerini erteleme sloganı ile kitabını ilk olarak Nisan 2015 yılında yayınlamıştır.

Hasan Söylemez'in Bisiklet ile Afrikayı

Hasan Söylemez’in Bisiklet Seyahati

2016 yılında uzun süre hayalini kurduğu bisiklet ile Afrika gezisi için hazırlıklarını yapmıştır. Hazırlanması 3-4 ayını almıştır. Yolculuğa 2017 yılında başlayan Hasan Söylemez, gittiği ülkelerde ve şehirlerde gördüğü her Afrikalıya en büyük hayalinin ne olduğunu sormuştur. Birbirinden farklı cevaplar almıştır. Hasan Söylemez’in bu gezisi Afrika ülkelerinin liderleri tarafından da beğeni ile karşılanmıştır. Hasan Söylemez’in maceralarını Hasan Söylemez YouTube sayfasından takip edebilirsiniz. Hasan Söylemez Afrikalıların hayallerini belgesel haline getirmeye başladı. Hem kendi hayalini gerçekleştirdiği bölüm hemde Afrikalıların hayalleri ile ilgili Hasan Söylemez belgesel çekmektedir.

Hasan Söylemez'in Bisiklet ile Afrikayı Çölü Gezmesi

En Çok Etkileyen Hayal

Hasan Söylemez’i en çok etkileyen hayaller arasında Fas’ta bulunduğu sırada Sahra çölünde bir çobanın hayali olmuştur. Faslı çoban Sahra çölünde kum, keçi ve deveden başka bir şey görmemektedir. Bu çobanın en büyük hayali ise marangoz atölyesinin olmasıydı. Etrafında hiç ağaç olmamasına rağmen çobanın en büyük hayali marangozculuk yapmaktı. Hayallerin bir sınırının olmadığı bir kez daha görülmüş olundu. Afrika’nın hayal arşivini tek başına oluşturmuştur. Medyanın Afrikayı kötü yansıtmasını ise hiç iyi bulmamıştır. Afrika gezisi sırasında başından hiç bir kötü olay geçmemiştir. Afrika’nın tehlikeli olduğunu yansıtmalarını ise gerçeği yansıtmamaktadır. Hasan Söylemez bugüne kadar Fas’tan Gine’ye kadar yolculuk yapmıştır. 7 ülkeyi gezmiştir ve daha önünde bir sürü Afrika ülkesi bulunmaktadır. Hasan Söylemez’in yolculuk hikayelerini sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz.

İnternet Sitesi: hasansoylemez.com

Hasan Söylemez’in Bisiklet ile Afrikayı Gezmesi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir