İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Harcırah Kartı

Harcırah Kartı

VAZİFE MALÜLÜ KARTI

Harcırah Kartı yazımızda ücretsiz istanbulkartlardan olan, Toplu ulaşımda uygulanan, ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kişisel kartın genel özelliklerini yazdık.

Harcırah Kartı

Başvuru İşlemi

Harcırah Kartı başvuruları ilgili kurumlarca yapılmaktadır.

6245 sayılı Harcırah Kanunun 48. maddesinde belirtilen unvanlarda (Tahsildar, Yoklama Memuru, Mutemet, Veznedar, Satın alma Memuru, Tebliğ Memuru, Dağıtıcı, Takip Memuru ve Mübaşirlere) fiilen görev yapan kişiler için;

  • Resmi Talep Yazısı
  • Onaylı Personel Listesi
  • istanbulkart Başvuru Formu
  • İstek Formu
  • Listenin kayıtlı olduğu CD
  • Dekont(2 nüsha)
  • Seyahat Kartı işlemlerini yürüten kişi için Görevlendirme Belgesi.

Personel; Talep edilen belgeleri ve kart ücretini çalıştığı kuruma ileterek başvurusunu gerçekleştirir. Kartını aynı kurumdan teslim alır.

Kurum;
– Kart Başvurusu yapmadan önce Harcırah bedelini (85,35 TL +KDV) İETT’nin ilgili hesabına yatırmanız gerekmektedir. Kart alımı yapılacak ise kart ücreti (İlk alım için 10 TL kayıp kart için 20 TL) KARAKÖY İSTANBULKART BAŞVURU MERKEZİ’nde alınmaktadır.
– Personelin ilettiği Seyahat Kartı İstek Formu’ nu onaylar,
– Başvuranların listesini hazırlar, onaylar ve Excel formatında CD’ye kaydeder,
– Kart talebini belirten Kurum Üst Yazısı oluşturur ve onaylar,
– Başvuruyu gerçekleştirecek yetkili için Görevlendirme Yazısı oluşturur ve onaylar, Tüm belgeler yetkili tarafından Karaköy İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne iletilir. Kartlar belirlenen süre içerisinde yetkiliye teslim edilir.

NOT: 3 ay içinde teslim alınmayan kartlar imha edilmektedir.

Kart Ücreti

İlk defa Harcırah kartı alıyorsanız ücreti 10 TL’dir.

Nerelerde Kullanılır?

** Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınızdaki normal bakiyenizi kullanabilirsiniz.

Kayıp ve Arıza Durumlarında Yapılacaklar

Ücretsiz Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne Başvurabilirsiniz. Kart kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ücretsiz Kartınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda nüfus cüzdanınız, 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Web Site: iett.istanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir