You are currently viewing Hapşırma Anında Yaşananlar
Grip

Hapşırma Anında Yaşananlar

 • Post author:
 • Post category:Sağlık / Yaşam
 • Reading time:3 mins read
 • Post comments:0 Yorum
 • Post last modified:28 Haziran 2020

Hapşırma Anında Yaşananlar yazımızda kişilerin hapşırmasının ne kadarlık bir alanı etkilediği, hapşırma anında nelerin yaşandığını ve ne kadarlık bir alanı kapsadığını yazdık.

Hapşırmanın Hastalık Bulaştırma Alanı

Birisi hapşırdığı zaman uzakta olduğunu düşünüp size bulaşmayacağını zannedebilirsiniz, bu düşünce yanlıştır. Bu durum kapalı ortamlarda olduğu zaman daha da tehlikelidir. İnsan hapşırdığı zaman kilometrelerce uzağa gidebilecek partikülleri havaya atar. Havaya gönderdiği içinde virüsler ve bakteriler olan partiküller evin en dibinde duran kişiye bile bulaştırabilir. Kapalı alanlar yeteri kadar havalandırılmazsa içeride bulunan herkes için riskli alanlar olur. Özellikle kış aylarında hapşırma ve öksürme risklidir. Bu yüzden hapşıran kişi kolunun arasına hapşırmalıdır.

Sinüzit Tedavisi ve Sinüzit Hakkında Bilgi

Biri Hapşırdığında Neler Oluyor? Hapşırma Anında Yaşananlar

 1. Kişi hapşırdığı zaman çıkan partiküller saatte 150 kilometre hızla etrafa yayılır. Hapşırma hızı 150-160 km’yi bulabilmektedir. Çok uzun bir mesafeye virüsler ve bakteriler gidebilir. Bir anda etrafı enfekte ederler.
 2. Hapşıran kişiden 5 metre uzakta olsak bile bize ulaşabilir.
 3. Ağız ya da burnumuzdan içeri girip ses tellerimize ilerlerler. Solunum yollarından ses tellerine gelirler. Kişinin direnci zayıfsa, hasta olur. Direnci iyiyse bloklar. Kış aylarında virüslerin ve bakterilerin kuluçka süreleri çok kısadır. Aynı günün akşamı, ertesi gün hastalık başlar.
 4. Hedef, ses tellerimizin üzerinde yer alan küçük tüylerin arasıdır.
 5. Burası kendilerine bir mikrop-kondu inşa etmek için ideal yerdir.
 6. Dokuya bir kere yerleştikten sonra da hızla çoğalmaya başlarlar.

Hapşırmadan korunmak çok zordur bu nedenle direnci artırmak en iyi çözüm olacaktır. Yerleşmiş bakterileri uzaklaştırmak için gargara yapabilirsiniz. Tuzlu su veya limonlu su ile gargara yapılabilir. Bütün kış boyunca vücut direncini yüksek tutmak çok önemlidir.

Hapşırma Anında Yaşananlar-Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın