Sağlık

Hamilelikte Omurga Ağrısından Kurtulmanın Yolu

Hamilelikte Omurga Ağrısından Kurtulmanın Yolu yazımızda hamilelik sürecinde fazla kilo alımından dolayı ve hareketsizlik nedeniyle omurga ağrılarının oluşması ve kasları güçlendirerek omurga ağrılarından kurtulmayı yazdık.

Hamilelikte Omurgaya Fazla Yük Biniyor

Hamilelikte fazla kilo ve bebek, kadınların omurgasını zorlamaktadır. Hamilelikte kilo alımında kol, bacak ve diğer bölgelerden kilo alınmaz. Göbek kısmında büyüme oluşur. Hamileler bebeğin büyümesiyle birlikte kendi dengelerini değiştirirler. Göbeğiniz sizi aşağıya çekerken omurganız sizi dik durmaya zorlar. Bu durumda omurgaya binen yük tam 5 katına çıkabilir. Bununla birlikte hamilelikte omuz ve sırt ağrıları da artmaya başlar. Hamilelikte kişi 1,5 katına çıkar. Kendine özel hormonal değişiklikler olur. Hamile kadının kemikleri büyümez, fakat diğer tüm yumuşak dokularda büyüme meydana gelir. Kemik büyümediği için, iki kemik arasındaki kıkırdak doku da büyümez.

Hamilelikte Kas Kaybı Yaşanıyor

Zayıflarken kas oranının korunması gerekir. Aşırı zayıf olanlar günlük protein ihtiyacını, kaslarının zayıflamaması için almak zorundadır. Aksi halde hastalıklar başlayacaktır. Hamileler çocuğa bir şey olacak diye spor yapmaktan ve hareket etmekten sakınabilirler. Bu durum kasların erimesine ve onun yerine yağ dokularının artmasına neden olur. Kaslar inanılmaz hızlı bir şekilde eriyebilmektedir. Kas erimesini futbolcularda sıklıkla görürüz. Futbolcular her gün sıkı antrenman yaparlar ve kaslarını güçlendirirler. Maç sırasında bir sakatlık yaşadıkları zaman 1 ay kadar dinlenirler. Bu dinlenme sırasında kaslar çalışmadığı için hemen güçsüzleşirler ve eski hallerine gelmeleri 3 aylarını alır. Yağların gidip yerine kasların gelmesi için tekrardan çok çalışmaları gerekir. Kas kaybı işte bu kadar hızlıdır.

Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte Omurga Ağrısından Kurtulmanın Yolu

Kas durduğu yerde çabuk erimektedir. Hareket etmeyen kas çabucak erir. Hamileler kadın doğumcularından izin alarak yürüyüşe çıkabilir, yüzebilir. Kas sistemi ne kadar güçlü olursa, omurgaya binen yük sizi o kadar rahatsız etmez. Omurganın güçlü olması için kas sisteminin güçlenmesi şarttır. Hamilelikte mutlaka bolca hareket edin. Bunun yanında karın kası dik durmanızı sağlar. Karın kasınızı bolca kasmalısınız. Kaslar kuvvetli olduğu zaman omurga da sağlıklı olacaktır.

Hamilelikte Omurga Ağrısından Kurtulmanın Yolu-Beyin ve Omurilik Cerrahi Uzmanı Dr. Onur Kulaksızoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir