Hamilelikte Beslenmede Dikkat Edilecekler

Hamilelikte Beslenmede Dikkat Edilecekler yazımızda hamile annelerin beslenmede hazır gıdaya dikkat etmesini, bitki çayı ve kahve tüketiminin nasıl olacağını ve şarküteri tüketimini yazdık.

Hamilelikte Beslenmede Hazır Gıda Tehlikesi

Anne adayları hamilelik döneminde ne yediyse aynısı bebeğine de hızlı bir şekilde geçer. Yenilen yiyeceklerin içerisindeki katkı maddeleri, kimyasallar, koruyucular, hormonlar, paketli gıdalardaki koruyucular direkt bebeğe geçiyor. İleri ki dönemlerde çocuklarda alerji gelişmesine neden olabilmektedir. Paketli gıdalar daha çok kalori, yüksek şeker ve katkı maddesi içerdiği için annenin ve bebeğin aşırı kilo almasına neden olabiliyor. Hamilelerin sağlıklı beslenmeye yönelmesi daha da önemlidir.

Çay Demir Eksikliği Bağlantısı

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketimi

Bitkiler sandığımız kadar masum değildir. Çoğu bitkinin vücutta ilaç etkisi bulunur ve hamileler istediği bitki çayını içemez. Özellikle kış aylarında herkesin sıcak bir şeyler içmesi hamileleri de sıcak içeceklere yönlendiriyor. Bazı bitki çaylarının rahim üzerinde kasıcı etkileri olabiliyor. Bazı bitki çayları vücuttan su atıp, anne adayının susuz kalmasına neden olabiliyor. Bu yüzden aktarlarda satılan karışık bitki çaylarını tüketmeyin. İçinde ne olduğunu bilmediğiniz karışımları tüketmeyin. Rahim ağzının kasılmasına neden olan adaçayını yanlışlıkla içebilirsiniz. Günde 1 bardaktan fazla hamilelerin adaçayı içmesi tavsiye edilmemektedir. Ihlamur günde 2 bardağa kadar tüketilebilir. Zencefil sınırsız bir şekilde tüketilebilir.

Nescafe Melaminli

Hamilelikte Kahve Tüketimi

Günde 200 mg’ı geçmeyecek kadar kafein alabilirsiniz. Bu da günde 2 fincan Türk kahvesini geçemeyeceğiniz anlamına gelir.

Bahar Diyeti Somon Balığı

Anne Adaylarına Beslenme Üzerine Tavsiyeler

Anne adayları hangi besinin hangi gruba girdiğini bilirse, dengeli beslenerek sağlıklı ve normal bir hamilelik dönemi ve sonrasını geçirir. Bir miktar protein, yağ ve karbonhidrat alması gerekir. Gebelikte çeşitli ve zengin beslenmek önemlidir. Hamilelik döneminde anne adaylarının sakatat tüketmemesi önerilmektedir. Hayvanlarda oluşabilecek parazitlerin anne aracılığıyla bebeğe geçme ihtimali bulunmaktadır. Anne adaylarının yediği yiyeceğin kaynağını bilmesi çok önemlidir. Kemik suyu tüketilebilir. Etin iyi pişmiş olması gerekir. Midye, konserve balık, gazlı içecekler ve paketli gıdalar önerilmemektedir.

Hamilelikte Şarküteri Ürünleri Tüketimi

İşlenmiş et ürünleri fabrika çıkışlı olduklarında kurutulmaları için ısıl işlem görürler. Isıl işlem sırasında Nitrat maddesi ortaya çıkar, bu nedenle hamilelere işlenmiş et ürünleri (pastırma, sucuk, salam, sosis v.b) tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte Beslenmede Dikkat Edilecekler-Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Bahar Baykal’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın