Yaz Aylarında Kalp

Hafta Sonu Diyeti Neden Bozulur?

Sağlık Yaşam

Hafta Sonu Diyeti Neden Bozulur? yazımızda diyette olan veya sağlıklı beslenen kişilerin hafta sonunda hangi yanlışları yaparak diyetlerini bozduklarını ve çözüm yollarını yazdık.

Diyetinizi Bozmanıza Neden Olan Hafta Sonu Kaçamakları

Normalde uyguladığınız diyet veya sağlıklı yaşam programınız hafta sonları geldiğinde bozulabiliyor. Bunda birkaç etken rol oynar. Hafta sonu yapılacak aktiviteler diyeti bozmanıza neden olur. Akşamları maç, dizi veya film izlerken yanında patlamış mısır ve kalorili yiyecekler bu diyetin bozulmasına neden olur. Bu yiyecekler sınırsız bir şekilde yenilir ve bunu kişi kendine bir hak olarak görür. İzleme aktivitesi yapılırken amacınız izleme olsun, yeme aktivitesine bunu çevirmeyin. Yiyin fakat kararında yiyin. Hafta sonuna girdiğinizde Cumartesi günü az kaçamak yapıp, Pazar günü aşırı yeyip, diyete Pazartesi başlarımı kafanıza koymamalısınız. Cumartesi diyet programınıza uymamış olabilirsiniz, Pazar günü tekrar diyet programınıza devam etmelisiniz. Bunu ertelemek idare kaybına neden olacaktır. Pazartesi sendromundan da uzaklaşmaya çalışın.

Seyyahların Helali Aramada

Hafta Sonu Diyeti-Baskıcı İnsanlarla İnatlaşmayın

Baskıcılar veya baskılar sizi gittiğiniz yerlerde boş bırakmayabilir. İnsanların yeme ısrarlarına karşı sizin inatlaşmamanız gerekiyor. İnsanlarla münakaşalara girmekten sakının. Tabağınıza yemeklerden az koyun ve çok yavaş tüketin. Bu şekilde kimse sizin az yediğinizi anlamaz. İnsanlara peşin peşin diyet yaptığınızı ve yemeyeceğinizi söylemeyin ters etki yaratır. Bu insanlar zaten baskıcı insanlar oldukları için onları kışkırtmayın, bu size olumsuz yansır. Bu konuda bile toplum baskısı hayatı zorlaştırıyor.

Rize Kalkandere Kermesi Yemek Listesi

Kişinin Kendisini Yemekle Ödüllendirmesi

Özel zaman kişiye aittir. Kişi bütün hafta çalıştığını ve kendisini ödüllendirmesi gerektiğini düşünür. Bu ödül cips, gazlı içecekler, çikolata, börek, pizza, cheesecake gibi yiyecekler ödül için kullanılır. Hayatımızdaki ödül kazanma ve ödül verme gibi durumları çıkarmamız gerekiyor. Genel olarak zaten ödül için yapmış olduğunuz her şeyin geri kalanı sizin için ceza olacaktır. Sağlıklı yemek yemek sizin için bir ceza mı? Bunu iyi düşünmek gerekir. Özel zamanlarınızı değerlendirmek adına yemek harici başka şeyler bulun. Yemekleri ödül olarak görmeyin. Normal zamanlarda da bu yemekleri yiyin. Tabi sağlıklı olanlarını.

Mersin'in Ekonomik Planları

Hafta Sonu Düzensizliği ve Tatile Çıkma Rehaveti

Düzensizlik ve düzensiz yaşam hafta sonlarında insanları çok zorlayabiliyor. Düzensizliğinizi kendi içinde bir düzene sokmalısınız. Geç kalkılan bir sabahta yeşillik tüketebilir ardından kahvaltınızı yapabilirsiniz. Tatil, insanları en çok zorlayan durumlardandır. Hafta sonları 2 günlüğüne çıkılan tatillerde aşırı yemek yemek insanların umurunda olmaz. Bazıları 2 günlük tatil sonrası 2-3 ay eski formuna dönmekte zorlanabiliyor. O kadar çok şey yenilebiliyor ki bu 2 gün 2 ay sonrasına telafi edilebiliyor. Tatile çıktığınız zaman unutmamanız gereken şey, ne kadar yerseniz yiyin, ertesi gün acıkacaksınız. Bu nedenle beğendiğiniz şeylerden az az yemeniz sizi bu dertten kurtaracaktır.

Hafta Sonu Evde Kalmanın Diyeti Bozması

Evde kalmak insanları ürkütebilir. Özellikle tek başına evde kalan, sıkıntısı ve problemi olan kişiler buzdolabını açarak çok fazla yemek yiyebilir. Her sıkıldığınızda, her mutsuz olduğunuzda, her istediğiniz olmadığında buzdolabına yöneliyorsanız bir uzmana görünmelisiniz. Bu durumda bir problem var demektir. Eve geçirilen zamanı yemek yemek yerine daha farklı aktiviteler yaparak geçirmek gerekir. Kendinize hakim olamıyorsanız dışarıya çıkıp temiz havada yürüyüş yapabilirsiniz.

Hafta Sonu Diyeti Neden Bozulur?-Diyetisyen Merve Bilge Atalay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir