Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Hafta Çirkinleşirken Bitcoin 65 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-20 Kanadı

Ekonomi ve Para

Hafta Çirkinleşirken Bitcoin 65 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-20 Kanadı

Hafta Çirkinleşirken Bitcoin 65 Bin Dolara Düştü, Altcoinler Yüzde 10-20 Kanadı

Enflasyon verilerinin yumuşaması üzerine kripto varlıkları için prime time gibi görünen bu dönem, Bitcoin {{BTC}}’nin Cuma günü dört haftanın en zayıf fiyatına gerilemesiyle çirkin bir haftaya dönüştü.

BTC, ABD ticaret seansında 67.000 $ civarından bir saat içinde %2’den fazla düşerek 65.100 $’a düştü. Önde gelen kripto para son yedi gün içinde %7,5 düşüş yaşadı.

Daha küçük kripto para birimleri daha da sert düşüşler gördü; geniş piyasa ölçütü CoinDesk 20 Endeksi haftadan haftaya neredeyse %12 kayıp yaşadı. Ether {{ETH}} bu dönemde %10’un üzerinde kayıpla 3.400 dolara düşerken rakip katman-1 ağları Solana {{SOL}}, Avalanche {{AVAX}}, Cardano {{ADA}} ve Near {‘in yerel tokenleri CoinGecko verilerine göre {NEAR}} %15-20’lik düşüşler kaydetti .

CoinGlass verilerine göre, hızlı düşüş, son 24 saat içinde tüm kripto varlıklarındaki yaklaşık 180 milyon dolarlık kaldıraçlı türev alım satım pozisyonunu tasfiye etti; bunların çoğu daha yüksek fiyatlara yönelik uzun vadeli bahislerdi . Bu haftaki tasfiyede toplam 870 milyon doların üzerinde tasfiye görüldü ve piyasalardaki fazla kaldıraç ortadan kalktı.

Analistler ve birçok piyasa katılımcısı, sadece birkaç gün önce, daha yavaş enflasyon hızı ve daha yumuşak ekonomik verilerle desteklenen Bitcoin’in yeni rekor seviyelere yakın bir çıkış yapacağını tahmin ediyordu, ancak yükseliş girişimleri hızla satıldı ve BTC yatay bir aralıkta sıkışıp kaldı.

Federal Reserve bu Çarşamba günü bu yıl için sadece bir faiz indirimi öngördü; bu, merkez bankasının önceki tahmininin altındaydı ve bu da yatırımcıların bu yaz daha gevşek para politikasına ilişkin umutlarını boşa çıkardı. Fransa’da erken seçim çağrısı yapılmasıyla birlikte Avrupa’daki siyasi belirsizlik , ABD doları endeksini (DXY) diğer majör para birimleri karşısında bir aydan uzun bir sürenin en güçlü seviyesine yükselterek Bitcoin üzerinde baskı oluşturdu.

10X Research , Bitcoin’in aynı zamanda madencilerin satışlarındaki artış ve uzun süredir sahip olanların 70.000 dolar civarındaki kar alma sorunlarıyla da mücadele ettiğini ve bunun da daha geniş kripto pazarı üzerinde baskı yarattığını kaydetti.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir