Anasayfa » Psikoloji » Güzelliğin Bedeli

Güzelliğin Bedeli

Yüz Estetik Cerrahisi-Güzellik

Güzelliğin Bedeli yazımızda sosyal medyanın özentili güzellik isteğini artırmasıyla birlikte sağlıkların hiçe sayılmasını ve güzelleşmek adına vücuda verilen zararları yazdık.

Özentilikle Başlayan Güzel Olma Çabası-Güzelliğin Bedeli

Güzellik uğruna insanlar nice bedeller ödemektedir. Özellikle sosyal medyaların hayatımıza iyice girmesiyle beden bakımı ve güzelleştirmeye yönelik akımlarda büyük bir ilgi yaşandı. Kendini beğenmişlik ve idealize edilmiş bedenler sergilenmeye başlandı. İnsanların en zayıf noktaları da başkalarına benzemeye çalışmaktır. Bu şekilde daha güzel ve yakışıklı olma gibi modern ihtiyaçlar üretilir. Öyle ki estetik operasyonlar, kozmetik ürünler ve modaya göre giyinmede inanılmaz bir istek var. Sektörün hedefinde daha çok gençler bulunuyor. Gençler özendirilmeye, yönlendirilmeye daha açık oldukları için sürekli onların üzerinden para kazanmaya çalışıyorlar. Bedenler deneme tahtasına dönüştürüldü. Cilde sürülen boyalardan, vücuda enjekte edilen sıvılara, daracık elbise ve ayakkabılara kadar her şeye maruz kalıyorlar.

Bu alanlarda ürünlerini satanlar ise ruh sağlığının iyiliğine hizmet ediyoruz yaftası altına gizlendiler. İnsanların eksik ve zayıf yanlarını sosyal medya aracılığıyla dayatmaya devam ettiler. Güzellik üzerinden sömürü gittikçe artmaya başladı. Güzelleşmek adı altında beden ve ruh sağlığı adına gözlere perde indi.

Ultrasonla Yüz Germe İşlemi

Anlık Güzelliğin Bıraktığı Kalıcı İzler

Kremler, allıklar, rujlar, ojeler, farlar, fondötenler, deodorantlar, saç spreyleri liste uzayıp gidiyor. Hayatımızda bu ürünler artık çok fazla yer kaplar oldu. İnsanlar güne masa başında bu ürünleri kullanarak başlıyor. Anlık güzellik uğruna saatlerde bakım yapılır. Gece olduğunda ise tüm bu işlemlerin silinmesi için uğraşılır. Kullanılan bu ürünler anlık güzellik getirse de, uzun vadede kalıcı izler bırakır. Kullanılan ürünler birçok metal ve kimyasalın yardımıyla cilde tutunur. Bu ürünler hiç endişe duyulmadan her gün kullanılır. Halbuki vücudumuz bu ürünleri deri yoluyla içine alır. Metaller ve kimyasallar yıllarca bedende taşınır. Kısa vadede bir şey olmuyormuş gibi gözükse de alışkanlık durumunda ve sıkça kullanımlarda ciddi sorunlar yaratacaktır.

  • Cildin çok hızlı yaşlanmasına neden olur
  • Özellikle rujlar da bulunan alüminyum gibi tutucu metaller nedeniyle karaciğer ve böbreklerde rahatsızlıklar meydana gelir
  • Kanserlere neden olur
  • Gözler için riskler oluşturur
  • Saç derisinde rahatsızlıklara ve saç dökülmesine neden olur
  • Tırnakların sertleşmesine neden olur

Araştırmalara göre; kadınlar günde ortalama 9 kozmetik ürünü kullanıyor, bunlar 126 değişik içeriğe sahip. Her yıl 2.26 kg kozmetik ürünü kadınların vücutlarına girmektedir. Bu maddelerin ilerleyen zamanlarda ciddi sağlık tehlikesi oluşturabileceği belirtilmektedir.

Altın İğne ile Yüz Gençleştirme-Sağlıklı Cilt

Dar Kıyafetleri Giymenin Zararları

Dar kıyafetler vücudu sıkıştırıp damarlara baskı yaparak kanın dolaşımını zorlaştırır. Bu durum damar genişlemesine ve varislere neden olur. Dar pantolonlar, bacak sinirlerinin zedelenmesine, erkeklerde kasık rahatsızlıklarına, idrar yolu enfeksiyonlarına ve kısırlığa kadar birçok probleme neden olur. Dar pantolonlar ayrıca ciltte egzama ve mantar gibi deri hastalıklarına neden olabilir. Dar kıyafetler nedeniyle bel omuriliğinden çıkan iki sinirinin baskı altında kalması, yöneldiği bacakta ağrılara neden olur. Dar kıyafetlerden kaynaklanan akciğer ve soluk borusundaki basınç düzgün nefes alıp vermeye mani olmaktadır. Hazımsızlık, mide ekşimesi ve reflüye neden olabilmektedir. Bunları önlemek için bol ve rahat giysiler tercih edilmelidir.

Ayak Sağlığında Dikkat Edilmesi Gerekenler-Ayakkabı seçimi

Güzelliğin Bedeli-Ayakların Sıkıştırılması

Ayaklar güzel görünmek adına ayakkabının içerisinde sıkıştırılabilmektedir. Uzun dönemde bu kullanım ciddi sorunlara neden olacaktır. Ayak bileğindeki sinir sıkışmaları, ayak parmaklarına ve dize doğru  yayılan ağrı ve uyuşmalara neden olur. Bu şekilde sürerse ameliyat olmak zorunda kalırsınız. Yapılan operasyonla sıkışan sinirler tedavi edilir. Yüksek topuklu ayakkabılar ayaktaki ağrı ve şekli bozukluklarının yanı sıra, dize ve bele de zarar verir. Denge iyi sağlanamadığı için ayak burkulmaları, ayak bileğindeki bağ ve eklemlerde zedelenmelere neden olur. Ayak şişliği, tırnak batması ve nasır gibi sorunlar oluşabilir. Dar ayakkabı giymek hem kadınlar için hemde erkekler için sağlıksızdır. Ayakkabı uygun seçilmelidir ve ayakkabılar çorapla giyilmelidir.

Güzelliğin Bedeli-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir