PsikolojiYaşam

Güvenme Duygusunun İlişkilerdeki Yeri

Güvenme Duygusunun İlişkilerdeki Yeri yazımızda kadın erkek ilişkilerinde iş, arkadaşlık ve çevremizdeki insanlarla oluşturduğumuz güvenin önemini yazdık.

Güvenme Duygusu
İlişkiler

Güvenme ve Güven Verme

Güvene dayalı ilişkiler sağlam temeller üzerine kurulmuştur, fakat birbirine güven duymamaya başlayan, birbirini aşırı kıskanan çiftler de güven yok ise zamanla aralarındaki bağ kırılır ve ayrılma yoluna giderler. İş ve arkadaşlık hayatında da güven üzerine kurulan ilişkilere gözümüz gibi bakarsak huzuru yakalarız. Karşı tarafa güven duyduğumuz için ondan gelen şeyleri kabul edebiliriz. Şüphe duymadan işlerimizi yaparız. Güvensiz bir ortamda hiçbir iş yolunda gitmez ve huzursuzluk çok fazla olur. Evliliklerde birbirine güvenmeyen çiftler var ise o evlilik zaten bitmeye mahkumdur. Kadınlar, erkeklere göre daha fazla güvenmek ister. Güvenme duygusu kadınlar için olmazsa olmazlardandır. Erkek eğer kadınına o güven duygusunu vermiş ise yapmış olduğu bir takım hataları af ettirebilir.

Güvenme Duygusu

Kadınların şüphelendiği Bazı Durumlar

Kocasının telefonuna şifre koyma gibi. Acaba benden gizli ne yapıyor da şifre koyuyor gibi düşünceler kadının beyninde hemen çalışmaya başlar. Erkek telefonla konuşurken karısından uzaklaşarak kimsenin olmadığı bir yerde konuşması. Bu durum kadının merakını artırır ve kocasına olan olumsuz duygular yavaştan yükselmeye başlar.

Evli çiftlerin aralarında özelleri olmaması gerekir. Tüm yaşadıkları ve paylaştıkları birlikte olursa güven duyguları da tam anlamıyla zirve yapmış olur. Bu da evliliklerini yürütme de kolaylık sağlar. Erkeğin kadına güven duygusunu tam vermesi gerekir. Birlikte çıktığınız bir yolda eşinize ihanet ederseniz, onu yarı yolda bırakırsanız, bir daha size güvenmesi imkansızdır. İçinde hep onu yalnız bıraktığınız zaman kalır ve o zamanı unutmaz.

Güvenme Duygusunun İlişkilerdeki Yeri-Hz.Mevlana
Hz.Mevlana Sözleri

Güvenme-Ya Olduğun Gibi Görün Ya da Göründüğün Gibi Ol

Beğendiğiniz kişiye göre tavır takınmayın. Ne iseniz o olun. Kendini farklı gösterip fiziki bakımdan geçici olarak daha güzel bir yüz ve vücut yaparak karşıdakini etkileyen kadınlar, daha sonra evlendiklerinde erkeğin gerçeği öğrenmesiyle erkek de hayal kırıklığına yol açar. Bu durumda da ilişkinin bitmesine neden olur. Makyajla kendini aşırı güzel gösterip gerçek yüzünü karşıdakine göstermeyen kadın, hayali bir ilişki kurmuş olur. Bu davranışlar erkeğin gözüne hoş görünmek için olabilir, fakat evlendikten sonra gerçekle karşılaşan erkeğin nasıl bir tavır takınacağını kestiremezsiniz. Bu durum yeni kurulan ailede çatırdamalar olmasına neden olabilir. Bu sahte değişimler ilişki de güven sorununu daha baştan başlatır ve sağlam temeller üzerine kurulu bir yuva oluşturmanıza engel olur. Erkek tarafının da kendisini olduğu gibi göstermesi gerekir. O beni gerçek halimle kabul etmez, onun sevdiği gibi birisi olmalıyım deyip kişiliğinizde yalandan oynamalar yaparsanız, bu oynamalarda ilerde bir sürü probleme neden olur ve yine güvensiz bir ilişkiyle karşı karşıya kalırsınız. Gerçeklerle birbirinizin güvenini kazanın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir