Anasayfa » Seyahat » Gürcistan Tanıtımı

Gürcistan Tanıtımı

Gürcistan Tanıtımı-Gudauri Tatil

Gürcistan Tanıtımı yazımızda Gürcistan ülkesinin genel tarihi, Gürcistan’ın gezilecek yerleri, tarihi mekanları ve turistik yerlerini yazdık.

Gürcistan Tanıtımı-Gürcistan harita
Gürcistan

Gürcistan Tanıtımı

Vizesiz ve pasaportsuz gidebileceğiniz komşumuz Gürcistan‘ı tanıtacağız. Eski Sovyet cumhuriyetlerinden (Rusya) biri olan Gürcistan’ın kuzeyinde Rusya, doğusunda Azerbaycan, güneyinde Ermenistan ve güneybatısında Türkiye yer alır. Ülkenin batı sınırında Karadeniz vardır. Başkenti Tiflis‘dir.

Gürcistan Tanıtımı-Ananuri Kalesi
Ananuri Kalesi

Ananuri Kalesi

Tarihi eserlerinden Ananuri Kalesi görülmeye değerdir. 17.yüzyıldan beri sağlam kalmıştır. Dönemin kralı şehri düşmanlardan korumak için bu kaleyi inşa ettirmiştir. Bu hisar içerisinde iki tane de kilise vardır. Kalenin etrafında Gürcistan’ın geleneksel kıyafetlerini satan dükkanlar bulabilirsiniz. Tarihi kıyafetleri alarak bol bol fotoğraf çekilebilirsiniz. Koyun derisi karpaktları her yerde bulabilirsiniz. Geleneksel kıyafetleri bunlardır. Ananuri Kalesi Dünya mirası listesinde yer almaktadır.

Gürcistan Tanıtımı-Gudauri Kayak
Gudauri Kayak Merkezi

Gudauri Kayak Merkezi

Gürcistan Dünyaca ünlü bir kayak merkezine de sahiptir. Gudauri kayak merkezi tüm kayakçıları kendine çekmektedir. Bu kayak merkezi Kafkas dağlarının eteklerinde kurulmuştur. Buraya çoğunlukla yukarı komşusu olan Rusya’dan kayakçılar gelmektedir. Gürcistan’da yaklaşık olarak 13 tane kayak pisti vardır. Kayak turizmi yönünden oldukça zengindir. Tiflis’e yaklaşık olarak 1 saatlik bir mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Gudauri’de yamaç paraşütü yapanlarda hiç de az değildir. Karlarla birlikte paraşüt eşliğinde gökyüzünde süzülmenin keyfini yaşayabilirsiniz. Nisan ayına kadar kar kalmıyor ve kaymanın karın tadını bolca çıkartabilirsiniz.

Tiflis görünüm
Tiflis

Narikala Kalesi

Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattına da ev sahipliği yapmaktadır. Tiflis’in petrolü batıya aktarma gibi birde rolü vardır. Gürcistan’da hızlı bir mimari gelişim vardır. Değişik yapılar yükselmeye devam etmektedir. Tiflis’in yüksek yerlerine teleferikler sayesinde çıkabilirsiniz. Yukarılardan tüm Tiflis’i görebilirsiniz. Diğer bir yer Narikala kalesi’dir. Teleferik ile Narikala Kalesine çıkabilirsiniz. İsteyenler araç ile de gidebilir. Kale 4.yüzyılda inşa edilmiştir. Tüm Tiflis’ten görülmektedir. Şuan da açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır.

Osmanlı'dan Kalma Miraslar
Haçapuri

Gürcistan Tanıtımı-Osmanlı’dan Kalma Miraslar

Gürcistan’ın geleneksel yemeği olan Haçapuriyi mutlaka deneyin. Peynirli pide çeşidi olarak tüketilir.Tüm Gürcistan evlerinde Haçapuri yapılır. Pizzanın atası olarak kabul edilir. Haçapurinin içine bolca peynir koyulur. Hamur ile güzelce birleştirilir. Tiflis’te tarihi hamamlarda bulunmaktadır. 5.yüzyıldan beri hamamları kullanmaktadırlar. Şehre ayrı bir hava katmıştır bu hamamların çoklukları. Bu konuda da Dünyaca ün salmıştır. Osmanlı zamanından da kalma hamamları bulunmaktadır. Ayrıca Osmanlı zamanından kalma tarihi evlerde bu şehirde hala ayakta kalabilmiştir. Tarihi bir kent olma özelliği kazanmıştır.

Similar Posts

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir