İçeriğe geç
Anasayfa » Araçlar » Güney Koreli Araba Üreticileri, Elektrikli Araç Pazarına Sessizce Hakim Oluyor

Güney Koreli Araba Üreticileri, Elektrikli Araç Pazarına Sessizce Hakim Oluyor

Güney Koreli Araba Üreticileri

Güney Koreli Araba Üreticileri, Elektrikli Araç Pazarına Sessizce Hakim Oluyor

Güney Koreli Araba Üreticileri

Güney Koreli Araba Üreticileri, Elektrikli Araç Pazarına Sessizce Hakim Olmaya Devam Ediyor

Hyundai ve Kia şu anda uygun fiyatlı EV (elektrikli araç) segmentinde liderliği elinde tutuyor. Tüm EV’ler için küçük pazar payı, rakipler için bolca yer olduğu anlamına gelir. GM, piyasanın alt kısmını kapmak için iyi bir konumda görünüyor.

Daha uygun fiyatlı EV’lerde erken liderlikleriyle Koreli otomobil üreticileri pazar payını kapıyor. Ama bu sürmeyebilir.

Elektrikli araçlar (EV’ler) söz konusu olduğunda, Tesla, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki EV’lerin çoğunu satan büyük şirkettir. Ama hiçbir şekilde kendi başına değil. Diğer birçok otomobil üreticisi harekete geçiyor.

Detroit’te otomobil üreticileri nihayet EV alanında. Ford, F-150 Lightning, Mustang Mach-E ve E-Transit’i sunuyor. General Motors, Chevrolet Bolt EV ve EUV, GMC Hummer ve Cadillac Lyriq satıyor. Cadillac Celestiq, Chevrolet Equinox EV, Chevrolet Blazer EV ve Chevrolet Silverado EV kanatlarda bekliyor.

Sonra elektrikli otomobillerde ilk liderliğini kaybeden ancak yine de uygun fiyatlı Nissan Leaf’i satan Nissan var. Volkswagen, ID.4 crossover’ına daha fazla ilgi göstermek için elinden geleni yapıyor. Chrysler, Dodge, Jeep ve Ram markalarını içeren Stellantis’in elektrikli geleceği, 2024’e kadar EV’leri gelmeyeceği için yeni başlıyor.

Ancak Cox Automotive’e göre Chevrolet Bolt ve Nissan Leaf gibi birkaç istisna dışında, çoğu elektrikli otomobil pahalı ve ABD’de Haziran ayı itibariyle yeni bir araç için ödenen 48.043$ ortalama fiyattan çok daha pahalı.

Yine de, Chevrolet ve diğer markalar daha uygun fiyatlı EV’leri piyasaya sürmek üzereyken bile, Koreli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia, bu yıl ABD’de sessizce önemli sayıda satış elde ederek uygun fiyatlı EV segmentine hızla hakim oldular. Bakalım nasıl başarılı oluyorlar.

2023 Kia Sportage Görünüm

Rakamlar Hikayeyi Anlatıyor

EV satış rakamlarına sıradan bir bakış yanıltıcı olabilir. Tesla, 2022’nin ilk iki çeyreğinde 259.700 araç sattı ve Ford 22.979 ile ikinci oldu. Ancak Kia Motors America, 17.723 adetle üçüncü sırada ve bağlı şirket Hyundai 15.857 adetle dördüncü sırada yer alıyor. General Motors 7.674 araçla beşinci sırada yer alıyor.

Ama bilmediğin şey şu. Hyundai Motor Group, Kia’nın %33,88’ine sahiptir ve en büyük hissedarıdır. Hyundai, otomobil üreticisini 1997’de iflas ettikten sonra satın aldı. Koreli çift birlikte ABD’de 33.323 adet, Tesla’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Aslında, Hyundai’nin yeni Ioniq EV alt markasının ilk modeli olan Hyundai Ioniq 5 ve mekanik olarak benzer Kia EV6, 26.260 adet sattı ve kırmızı-sıcak Mustang Mach-E’yi 8.585 adet sattı.

Her ikisi de Hyundai’nin E-GMP (Elektrikli-Küresel Modüler Platform) mimarisi kullanılarak üretilmiştir ve benzer düzenleri paylaşır: 58 kWh pil paketine sahip tek motorlu bir model ve çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir model. 77,4 kWh pil takımı var.

Buna rağmen, Hyundai ve Kia modelleri pek pazarlıklı bodrum araçları değildir; üreticilerinin önerdiği perakende fiyatları (MSRP’ler) çoğunlukla 40.000 doların üzerinde. Yine de bu araçlar satın alabileceğiniz en ucuz yeni EV’ler arasındadır. Hyundai, daha düşük fiyatlı bir Ioniq 3 tanıtacak olsa da, Automotive News’e göre 2026’ya kadar beklenmiyor. Ancak Kia’nın 2024’te daha ucuz EV3 ve EV4’ü piyasaya sürmesi bekleniyor.

Endüstri mantığı, şimdi EV alıcılarını yakalayarak Hyundai ve Kia’nın bu yıl ve rakipleri 2024’e kadar pazara girmeden önce marka sadakati oluşturabileceğini gösteriyor.

Ancak EV’lerin küçük pazar payı (Temmuz 2022’deki satışların %6,1’i) göz önüne alındığında, hala bol miktarda var. diğer otomobil üreticilerinin pazar payını artırması için yer.

İzlenecek bir EV üreticisi General Motors. GM’ye göre şirket, EV serisini Chevrolet Equinox EV kompakt SUV ile “yaklaşık 30.000 $” fiyatla genişletmeyi planlıyor. 7.500 ABD Doları tutarındaki federal EV vergi kredisinin tamamı için uygunsa, başlangıç ​​fiyatı 23.000 ABD Dolarından az olacaktır. Benzer şekilde, MSRP’si 25.600 dolardan başlayan 2023 Chevrolet Bolt EV, varış ücretleri, vergiler ve seçeneklerden önce 18.100 dolara mal olacak. Bu, markayı ABD’de düşük maliyetli bir lider yapabilir ve GM ürün serisini daha pahalı araçlara doğru tırmanırken alıcıları kilitleyebilir.

Güney Koreli Araba Üreticileri, Elektrikli Araç Pazarına Sessizce Hakim Oluyor-Kaynak: fool.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir