SağlıkYaşam

Günde Ne Kadar Şeker Tüketebiliriz?

Günde Ne Kadar Şeker Tüketebiliriz? yazımızda çağımızın en büyük sorunlarından olan kilo alımına neden olan şeker tüketiminin günlük ölçüsünü yazdık.

Günlük Şeker Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Tıp alanında günlük izin verilen şeker miktarı 0’dır. Doktorlar hiçbir şekilde şeker tüketilmemesini önermektedir. Şekerin en tatlı zehir olduğunu bilinmektedir. Şeker tüketerek daha sağlıklı olsaydık, anne sütünün içine şeker karıştırılarak içilmesi gerekirdi. Bunların dışında yetişkin birisinin metabolik olarak tüketebileceği şekerden gelen kalori miktarının 100’ü geçmemesi gerekir. Yani günlük ortalama 2000 kalori tüketen birisi %5 kalorisini şekerden alabilir. 100 kalori 5 çay kaşığı şeker ya da 5 küp şekere eşittir. Yani 1 çay kaşığı toz şeker 20 kaloridir. Bu sınırın içine meyve ve ekstra şeker içeren gıdaları eklediğinizde sınırı aşmış olursunuz ve zamanla gizli şeker ve diyabet olma olasılığınız artar.

Aşırı şeker tüketimi kiloya da neden olduğu için obezlik hastalığı da oluşacaktır. Meyvenin içinde doğal şeker vardır fakat meyve sularında yapay şekerler bulunmaktadır. Meyveler kararında alındığında faydalı olurken, meyve suları vücut için çok zararlıdır. Sebze suları tüketmek fayda sağlayacaktır. Mandalina, domates, limonda düşük miktarda fruktoz bulunmaktadır. Şeker alımı bu sebze ve meyvelerde düşüktür.

Günde Ne Kadar Şeker Tüketebiliriz?-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir