Kişisel GelişimPsikolojiSağlıkYaşam

Gülmek İyileştirir Derneği ve Gülmenin İyileştirici Gücü

Gülmek İyileştirir Derneği ve Gülmenin İyileştirici Gücü yazımızda Gülmek İyileştirir Derneği kurulma hikayesi, çocukların gülmesinin önemi ve gülmenin iyileştirici gücünü yazdık.

Gülmek İyileştirir Derneği Kurulması ve Yayılması

Gülmek iyileştirir mi, sorusunun cevabını arayanlar, gülme hormonlarını harekete geçirerek sağlığa ulaşmak için Gülmek İyileştirir Derneği‘ni kurmuşlar. Derneğin açılmasına, lösemi teşhisiyle tedavi gören Bahar isimli küçük bir kız vesile olmuş. Annesi ve aynı zamanda derneğin başkanı Aslı hanım, Bahar’ın tedavi süresince hiç gülümsemediğini görmüş. Kızını gülümsetmek için elinden geleni yapmış. Bunun, tedavi sürecine olan etkisini bizzat görmüş ve yaşamış. Bahar, 2016 yılında sağlığına kavuşmuş. Gülmenin ne kadar kıymetli olduğunu gören annesi, bütün çocukları gülümsetmek için elinden geleni yapmaya karar vermiş.

Gülmek İyileştirir Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sanem Ayrık Bağcı, gülmenin iyileştirici etkisini anlatıyor:

“Bizi daha çok doktorlar tavsiye ediyor”

Derneğimizin çeşitli reklam çalışmaları, etkinlikleri vs. oluyor. Fakat bizi daha çok, ailelere doktorlar tavsiye ediyor. Bu tavsiye ile aileler bize ulaşabiliyor. Hastanelerin gerekli birimleriyle, hemşirelerle, doktorlarla daima iletişim halinde bulunuyoruz.

Bütün hizmetlerimiz tamamen ücretsiz. Kurduğumuz oyun odalarında çocukları gülümsetmek için gayret ediyoruz. Hijyenik oyun odalarımız her zaman gerekli kimyasal ilaçlarla dezenfekte ediliyor. Çünkü bu çocuklar çok hassaslar ve dikkatli olmak gerekiyor. Amacımız her çocuğa ulaşabilmek ve onları gülümsetebilmek.

“Gülmek, hormon dengelerini değiştiriyor”

Bir insan gülümsediğinde, vücudundaki kortizol seviyesi düşüyor. Kortizol, böbrek üstü bezinin kabuk bölgesinde üretilen, vücudun strese gösterdiği tepkiyle ilişkili bir kortikosteroid hormon. Gülümseme neticesinde ortaya çıkan kortizol azalmasının, yani stres azalmasının birçok hastalıkta %10’a yakın iyileştirmeyi hızlandırıcı etkisi olduğu belirtilmektedir. Kortizol düşerken, mutluluğu artıran endorfin ve seratonin hormonları daha fazla salgılanıyor.

Vücudun gülmeye bu şekilde tepki vermesi için güldüğümüz şeyin mutlaka çok komik olması veya gerçekten mutlu olunduğu için gülmek gerekmiyor. Zorla bile olsa gülmek, yaşadığı her şeye rağmen gülmeye çalışmak, bilinçaltında aynı etkiyi yapıyor, vücut aynı tepkiyi veriyor.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Her Gelen Aileye, Gülümsemeyi Tavsiye Ediyoruz

Aslı hanım ve kızı, tedavi süreçlerinde sürekli gülümsemeye çalışmışlar. Gülümsemenin etkisini bizzat kendi gözleriyle görmüşler. Bu sebeple derneğe gelen her hasta yakınına biz gülümsemeyi tavsiye ediyoruz. Çünkü hastalığın en kötü taraflarını düşünüp acıların içinde bocalamak çok kolay. Fakat ne kadar bocalasanız da bir faydası olmuyor. Bunun aksine, hastalığa rağmen gülümsemeye ve gülümsetmeye çalıştığımızda sonuçlar bambaşka oluyor.

Gülmeye mani olan sadece hastalıklar değil. Dünya dertleri, maddi-manevi zorluklar… Uzar gider liste. Gülmek için, gülümsemek için o kadar çok sebep var ki hayatta. İnsan, zorluğa düşüp de gülmeyi unuttuğu zaman, bu çocukları hatırlamalı. Onlar bu yaşta ve bunca yükün altındalar. Oysa tek istedikleri gülebilmek.

“Çocuklar gülünce aile de gülüyor”

Hastalık süreci çocuk için olduğu kadar aileler için de çok zor bir dönem. Tedavi döneminde çocuk, yatağa mahkum değil. Çocuğun enerjisi yerinde, normal aktivitelerini yapmak istiyor, fakat bağışıklığı düşük olduğu için her ortamda bulunamıyor. Dolayısıyla çocuğa bunu anlatmak, onu zapt edebilmek çok zor. Kurduğumuz hijyenik oyun merkezleri, hem çocuklar hem de aileler için faydalı oluyor. Çocuklar burada mutlu oluyor, onlar mutlu olunca zaten aileler de mutluluğu paylaşıyor.

“Gülmek, tedavi sürecini etkiliyor”

Derneğimize başvuran, gülümsetmeyi başardığımız çocukların bir süre sonra iyileştiğini veya tedavi sürecinin iyiye gittiğini duyunca bizler de çok mutlu oluyoruz. Biz, gülmenin, gülümsemenin, çocuğun tedavisini kolaylaştırıcı tesir yaptığını söyleyebiliriz. Çocukların moralini yüksek tutmak, onları gülümsetmek, elbette onun hem psikolojisine hem de ruhuna iyi geliyor.

Sperm Olmayan Erkek

Güldürmek İçin Yapılanlar

Bize gelen ailelere karşı ilk günden son güne kadar sürekli gülümsüyoruz. Bunu yapmalıyız çünkü hem kendi moralimizi hem de ailelerin moralini, aynı zamanda çocukların morallerini üst düzeyde tutmak zorundayız. Çocuklar için hijyenik oyun odalarımızda oyunlar oynuyor, resim çiziyor, onlarla vakit geçiriyoruz.

Durumu kötü olan, hastaneden çıkamayan çocukların odalarına misafir oluyoruz. Onlara kitap okuyoruz. Masallar anlatıyoruz. Yanına girmeye izin olmayan çocuklar için masalları ses kaydına çevirip onlara dinletiyoruz. Morallerini yüksek tutmaya, yüzlerinden gülücükleri eksik etmemeye gayret ediyoruz. Bir çocuğu gülümsetmek çok kolaydır. Ufacık bir şey, onda kocaman bir gülüşe dönüşebilir.

Herkesin bir hayatı var. İyi günleri, kötü günleri var. Hayatta gülmek için de ağlamak için de o kadar çok sebep var ki. Başınıza gelen şeylerde mutlaka ders çıkaracağınız bir yön vardır. Ancak ağlamanın, üzülmenin kimseye bir faydası yok. O yüzden biz de diyoruz ki “Gülmek iyileştirir.” Gülümsemek lazım daima, ne olursa olsun.

Web Site: gulmekiyilestirir.org.tr

Kaynak: İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir