HaberNasıl YapılırSeyahat

Green Card – Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card – Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card - Yeşil Kart

Green Card – Yeşil Kart Çekilişi

Kongre yetkisiyle yapılmakta olan Çeşitlilik Göçmen Vize Programı (DV), ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülmekte olup her sene Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasası’nın (INA) 203 (c) maddesince belirlenmiş şartlara göre düzenlenmektedir. Yasa, ‘’çeşitlilik göçmenleri’’ olarak bilinen bir grup için çıkarılmış olup ABD’ye göçün az olduğu ülkelerde doğmuş olan kişiler için öngörülmüştür. DV programına kayıt olmak herhangi bir ücrete tabi değildir.

Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

Başvurularınızı aşağıdaki web sayfasından yapabilirsiniz:

  • https://dvlottery.state.gov

1-Çeşitlilik Vizesi Nedir? Green Card

Yeşil Kart kurası (green card) olarak da bilinen ve Amerikan Kongresi tarafından yapılması zorunlu tutulan yıllık Çeşitlilik Göçmenlik Programı her yıl Amerika’ya az göçmen gönderen ülkelerin vatandaşlarına rastgele seçim yöntemiyle 55,000 göçmen vizesi alma şansı sağlamaktadır. Kurayı kazanan kişilerin vize alabilmeleri için gerekli eğitim ve/veya iş koşullarını sağlamaları ve diğer gereklilikleri yerine getirmeleri gerekmektedir.

Her sene düzenlenen DV programından, basit ama katı bazı kurallarla sınırlandırılmış yeterlilik şartlarına uyan kişiler yararlanabilmektedir. DV programını kazananlar, bilgisayar tarafından rastgele yapılan bir çekiliş neticesinde belirlenmektedir. Vizeler, altı coğrafi bölge arasında paylaştırılır ve bu bölgelerde bulunan hiçbir ülke, ilgili sene içinde verilecek olan vizelerin toplamının yüzde yedisini aşamaz.

2-Nasıl Başvurulur?

  • Başvuru yapmak için lütfen ziyaret ediniz: https://www.dvlottery.state.gov/

Siz Bir “Kazanan” mısınız?
Başvuru sahipleri başvurularının sonucunu http://www.dvlottery.state.gov sitesindeki “Katılımcı Durum Kontrolü” sayfasına elektronik başvurularını yaptıktan sonra kendilerine verilen onay numaralarını girerek öğreneceklerdir.

Eğer kurayı kazanamadıysanız gelecek senelerde tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Formlarınızı KCC’ye Göndermek
DV kurasını kazandığınızı öğrendikten sonra Katılımcı Durum Kontrolü sayfasındaki yönergeleri takip ederek istenilen formları Kentucky Konsolosluk Merkezi’ne (KCC) gönderiniz.

3-Görüşme

Görüşmenizden önce lütfen gerekli belgeleri toplayınız. Gerekli evrakların listesi için DV Yönergeleri‘ne bakınız. Bu evrakları görüşme gününüzde yanınızda getirmeniz istenecektir.

Görüşme günü lütfen aşağıda listelenmis evrakları Konsolosluk Görevlisi’ne aşağıdaki sırayla teslim ediniz:

  • Sizin ve tüm aile bireylerinin pasaportları A.B.D.’ye giriş yapacağınız tarihten itibaren 6 ay geçerli olmalıdır.
  • Çeşitlilik vize ücreti kişi başı 330 ABD Doları’dır ve sadece Konsolosluk veznesine ödenebilmektedir.
  • Tüm göçmen adayları belirli sağlık yoklamalarından geçmelidirler. Bu sağlık yoklaması onaylanmış doktorlar tarafından yapılmalıdır. Sağlık raporu almak ile ilgili tüm ayarlamaları vize alacak kişilerin kendilerinin yapmaları gerekmektedir.  Sağlık muayenesi ile ilgili tüm ücretlerin ödenme sorumluluğu da vize alacak kişilere aittir. Vize başvurusunda bulunacak olan tüm çocukların da sağlık  muayenesinden geçmeleri gerekmektedir. Sağlık yoklamanızın sonuçlarını randevu tarihinizden önce göndermeyiniz; raporunuzu randevu gününde istenilen tüm diğer belgelerle beraber getiriniz.  Röntgen filminizi vize görüşme gününde yanınızda getirmenize gerek yoktur.
  • Tüm göçmen vize başvuru sahipleri görüşme günlerinden önce usvisa-info.com sitesini ziyaret ederek pasaportlarının teslim yerini seçmelidirler.  Vizeniz onaylandıktan sonra pasaportunuz ve vize paketiniz sizin şahsen teslim almanız için bir PTT şubesine teslim edilecektir. Görüşme gününüzden pasaportunuzu tesim almak istediğiniz PTT şubesini gösterir kayıt makbuzunuzu yanınızda getiriniz. Belgelerin Asılları:  Başvuru sahibi ve vize alacak tüm aile bireyleri görüşme günlerinde başvuru belgelerinin asıllarını getirmelidirler.

Halihazırda bir randevunuz varsa fakat bu randevunuza katılamayacaksanız, yeni bir randevu günü almak için Göçmen Vize Bölümü ile irtibata geçiniz.

4-İdari İşlem Durumunu Kontrol

Göçmen Vize Sahipleri İçin İdari İşlem Statüsü

Önemli Duyuru: Tüm göçmen vize başvuru sahipleri (K vize başvuru sahipleri de dahil) idari işleme tabi tutulabilir. Birçok idari işlem, son göçmen vize görüşmesinden önce sonuçlanmasına rağmen ,bazı durumlarda son göçmen vize görüşmesinden sonra da ek idari işlem talep edilebilir. Bu işlem hızlandırılamaz ve konsolosluk yetkililerinin bu işlem üzerinde herhangi bir kontrolü bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri tüm planlarını bu tür durumları göz önüne alarak yapmalıdırlar. Dosyanizin durumunu web sitemizden kontrol edebilirsiniz. Web sitesi haftada bir kere güncellenmektedir.

Not: Eğer sistemi içine durum numarasını girdiğinizde bir hata mesajı alırsanız lütfen bize ulaşın.

Görüşmeden Sonra:

Dosya numaranız web sitesinde yayınlandıktan sonra OF-194 Eksik evrak formunuzu, eksik evraklarınızı ve pasaportunuzu Amerikan Büyükelçiliği Ankara’ya gönderebilirsiniz. Pasaportunuzu ve eksik evraklarınızı göndermek için dosya numaranızın yanında yayınlanan tarihe kadar süreniz vardır.. Pasaportunuzu ve dökümanlarınızı göndermeden önce lütfen CSC web sitesini ziyaret ederek yada Türkiye’den 0 850 390-2884 yada Amerika’dan (703) 520-2490 nolu telefonu arayarak paketinizin Elçiliğe gönderilmesi  ve pasaport teslim yerinizi belirleme işlemlerini yapmalısınız. PTT hizmeti için kayıt olduğunuzda  evraklarınızı ücretsiz olarak gönderebilir ve alabilirsiniz.

Paketiniz size ulaştığında dosyanız yeniden incelenecektir. Dosyanızda tüm evraklarınız tamamsa pasaportunuz ve vize paketiniz 5 iş günü içinde seçmiş olduğunuz PTT şubesine gönderilmek üzere kuryeye teslim edilecektir. Dosyanızda hala eksik evrakınız varsa pasaportunuz tamamlanması gereken eksik evrakları açıklayan bir belgeyle birlikte size geri gönderilecektir.

Sağlık Raporlarıyla İligi Önemli Hatırlatma

Class B (TB ) olarak işaretlenmiş  olan sağlık raporları doktor tarafından imzalandığı günden itibaren 3 ay geçerlidir.” No Apparent disease or defect “ (herhangi bir hastalığı yada defekti yoktur )olarak işaretlenen sağlık raporları ise doktorun imzaladığı günden itibaren 6 ay geçerlidir. Dosyanız için idari işlem gerekliyse , bu işlem sırasında sağlık raporunuz geçerliliğini yitirebilir. Bu durumda göçmen vizenizi almak için Elçiliğe gittiğinizde yenilenmiş sağlık raporunuzu vermeniz gerekmektedir .Göçmen Vizenizin geçerlilik tairihi sağlık raporunuzun geçerlilik tarihiyle limitlenecektir. Sağlık raporunuzun geçerlililik tarihinden daha ileri bir tarihte Amerika`ya giriş yapmak istiyorsanız, yeni bir sağlık raporu almanız gerekmektedir.

5-Görüşmeden Sonra

  • Eğer vizeniz onaylandıysa: vize paketiniz ve pasaportunuz şahsen teslim almanız için seçmiş olduğunuz PTT şubesine gönderilecektir.
  • Eğer eksik evrakınız varsa ya da idari işlemler gerekliyse: Göçmen vize için başvuru yapan herkes (K nişanlılık vizesi başvuranları da dahil) idari işlemlere tabi olabilir. Her ne kadar idari işlemlerin çoğunluğu görüşme tarihinden önce yapılsa da bazı durumlarda görüşmeden sonra da ek işlemler gerekebilir. İdari işlemler üzerinde bizim herhangi bir kontrolümüz yoktur ve işlemlerin tamamlanmasi için gerekli süre hızlandırılamaz. Başvuru sahipleri planlamalarını bu durumu göz önünde bulundurarak yapmalıdırlar. Bir dosyanın idari işlemleri tamamlanır tamamlanmaz dosya numarası web sitemizde yayımlanacaktır.
  • Eğer dosyanızda eksik belgeler varsa bu belgeyi edindiğiniz zaman bize gönderebilirsiniz.  Eğer dosyanız için idari işlemler de gerekliyse lütfen eksik belgelerinizi göndermeden önce idari işlemlerinizin tamamlanmasını ve dosya numaranızın web sitemizde yayımlanmasını bekleyiniz. Paketinizi göndermek için usvisa-info.com sitesini ziyaret ederek ya da Türkiye’den  0850 2526355 nolu  ya da Amerika’dan (703) 439-2348  nolu telefodan Vize Bilgi Servisi’ni arayarak kayıt yaptırabilirsiniz. Pasaportunuz ve eksik belgeleriniz bize ulaştığı zaman Konsolos başvurunuzu tekrar inceleyecektir. Eğer dosyanızla ilgili herşey tamamlanmışsa pasaportunuzu ve vize paketinizi seçmiş olduğunuz PTT şubesine göndereceğiz.  Eğer dosyanızda hala eksiklikler varsa pasaportunuzu yazılı bir açıklama ile geri göndereceğiz.

Green Card – Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?-Kaynak: usembassy.gov

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir