Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Grayscale Bitcoin ETF’sinden Çıkışlar Bir Haftada 1,9 Milyar Dolara Ulaştı

Grayscale Bitcoin ETF’sinden Çıkışlar Bir Haftada 1,9 Milyar Dolara Ulaştı

Grayscale Bitcoin ETF’sinden Çıkışlar Bir Haftada 1,9 Milyar Dolara Ulaştı

BitMEX Research’ün verilerine göre, Grayscale Bitcoin Trust geçen hafta 1,9 milyar dolarlık çıkış kaydetti ve ABD spot bitcoin borsa yatırım fonları (ETF’ler) grubunun 22 Mart’ta sona eren haftada net çıkışlara yönelmesine neden oldu.

Veriler, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun Ocak ayında yeni kripto para birimi ETF’lerini onaylamasından bu yana BlackRock, Fidelity Investments ve diğerlerinden yeni fonlara ilgi duyulsa da, verilerin geçen hafta Grayscale sahiplerinin satışlarını dengelemek için yeterli olmadığını gösterdi.

Grayscale’in fonunun dönüştürülmesiyle aynı zamanda başlatılan diğer dokuz ETF’ye girişler de, Bitcoin fiyatının bu ayın başlarında ulaştığı yüksek seviyelere kıyasla sessiz kalması nedeniyle geçen hafta yavaşladı.

Analistler, Grayscale’in çıkışlarının rakiplerine göre çok daha yüksek olan ücretlerin yanı sıra iflas mütevelli heyeti tarafından yapılan satışlardan kaynaklandığını söyledi.

Morningstar’da bir ETF analisti olan Bryan Armour, Grayscale’in dönüştürülmüş ETF’sindeki yönetim ücretini, BlackRock fonu için %0,25’e kıyasla %1,5’te ve rakiplerdeki ücret muafiyetleri de dahil olmak üzere daha da düşük tutmayı seçtiğini söyledi.

Grayscale’in bir sözcüsü, ekibinin, kar alma ve arbitraj gibi stratejilerin yanı sıra, iflas mütevelli heyeti tarafından FTX’in ve diğerlerinin alacaklılarını memnun etmek için satış yapma gibi stratejilerin net çıkışlara yol açacağını öngördüğünü söyledi. Grayscale CEO’su Michael Sonnenshein geçen hafta CNBC’ye firmanın amiral gemisi fonunun ücretlerini “zamanla” azaltacağını söyledi.

Grayscale’in çıkışlarının aksine, Morningstar ve TrackInsight’ın verilerine göre BlackRock’un iShares Bitcoin Trust’taki varlıklar 1 Mart’ta 10 milyar dolara ulaşarak en çarpıcı kazanımlara tanık oldu. BitMEX Research verilerine göre, geçen hafta girişler 15 Mart’ta sona eren haftada 2,48 milyar dolardan 828,3 milyon dolara düştü.

Yorum yapmak için BlackRock’a hemen ulaşılamadı.

Grayscale başka zorluklarla da karşılaştı. Geçtiğimiz hafta, dijital varlık yönetimi sağlayıcısı Wealthfront, düşük ücreti ve yüksek ortalama günlük işlem hacimlerini gerekçe göstererek Grayscale’in ETF’sini alternatif olarak iShares fonuyla değiştireceğini söyledi.

Wealthfront’un yatırım araştırmalarından sorumlu başkan yardımcısı Alex Michalka, “Her şey dahil gider maliyeti oranını ve teklif-sorma farkı açısından satın alma ve satmanın gerçekte ne kadara mal olduğunu göz önünde bulundurarak, IBIT’in genel olarak en çekici olduğunu düşündük” dedi. .

Bu yılın başında yüzde 16’ya kadar yükselen Bitcoin, yalnızca iki hafta önce kaydedilen zirvesinin yaklaşık yüzde 9 altında kaldı. ETF’lerdeki kazançlar bu fiyat hareketini yansıtıyor.

ETF sağlayıcısı Global X’in dijital varlıklar ürünü başkanı Adam Sze, “Bir varlık tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında kar elde etme eğilimi gösterir” veya en azından satın alma hızında bir durgunluk meydana gelir, dedi.

Bitcoin ETF akışlarını canlandırmanın anahtarı, yalnızca daha istikrarlı bir fiyat değil, aynı zamanda kurumsal yatırımcıların daha fazla ilgi göstermesi olabilir.

Kendi bitcoin ETF’si giderek artan bir pay için rekabet eden VanEck’in dijital varlıklar ürün müdürü Kyle Da Cruz, “Şu ana kadar ticari faaliyetin çoğu bireysel yatırımcılar ve belki de birkaç hedge fonunun hakimiyetindeydi” dedi. kıt girişler.

“Bu hâlâ yeni oluşan bir varlık sınıfı ve ‘daha yapışkan’ paranın” henüz girmediği bir varlık sınıfı, dedi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir