Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi yazımızda göz kuruluğunun ne olduğu, hangi durumların neden olduğu, kimlerde daha çok görüldüğü, alınacak önlemler ve göz kuruluğunun tedavisini yazdık.

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, göz yaşının azalması veya buharlaşması neticesinde oluşan bir rahatsızlıktır. Göz kuruluğu yaşayan kişiler ciddi şekilde görmede sıkıntı yaşarlar. Gözlerde batma, görüntülerde net görememe ve ciddi yaşam kalitesizliği getirmektedir. Gözlerimizin istemsizce kırpılması gözlerin ıslanmasını sağlayarak göz sağlığını korumaktadır. Fakat bir şeye konsantre olduğumuzda özelikle bilgisayar, televizyon ve cep telefonu ekranları gözlerimizin kırpılmalarını azaltmaktadır. Göz kuruluğu orta yaş üstü bayanlarda sık görülmektedir. Her 3 hastanın ikisini bu kişiler oluşturmaktadır. Hafif, orta ve çok ağır kuru göz vakaları görülmektedir. Kuru göz hastalığı yaşam kalitesini derinden etkilemektedir.

Göz Tansiyonu
Damla

Göz Kuruluğu Nedenleri

Göz kuruluğunun en önemli nedeni ilerleyen yaştır. Kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Göz kirpik dibindeki göz yaşına yağ salgısı ekleyen bezlerin iltihaplanması da göz kuruluğuna sebep olmaktadır. Göz yaşını azaltan bazı hastalıklar ve bazı ilaçların kullanımı da göz kuruluğuna neden olmaktadır. Antidepresanlar ve antihipertansiyon ilaçları, kuru göz hastalığına neden olabilmektedir. Alerjik ilaçlarda göz kuruluğu hastalığını artırabilir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Göz Kuruluğuna Karşı Önlemler

Mümkün olduğunca göz yaşının buharlaşmasına neden olan ortamlardan uzak durulmalıdır. Klimatize ve çok kuru ortamlar hastalığının belirtilerini artırmaktadır. Vücudun bolca su alması gerekir. Vücut su alamaz ise göz yaşı da azalır. Eğer bir takım ilaçlar kullanıyorsanız göz doktorunuza bunların bilgisini verin. Aşırı rüzgarlı havada hastalığın semptomlarını arttırmaktadır. Araç kullananlarda camdan gelen rüzgar göz kuruluğuna neden olabilmektedir.

Göz Kuruluğu Tedavisi

Eğer ilaçlar göz kuruluğuna neden oluyorsa farklı ilaçlar kullanılabilir. Göz yaşı desteği ile göz kuruluğu semptomları azaltılabilmektedir. Suni göz yaşları hastanın göz kuruluğu derecesine göre verilmektedir. Kirpik dibi tedavisi ile kalıcı göz kuruluğu tedavisi yapılabilmektedir. Bu tedavi kirpik altı bezleri için geçerlidir. Orta yaş üstü bayanlarda oluşan göz kuruluğu rahatsızlığı genelde kalıcı olmaktadır. Bu hastalara sürekli olarak tedavi uygulanmalıdır. Suni göz yaşları günde bir kaç defa kullanılmalıdır. Hastanın göz kuruluğu derecesine göre suni göz yaşı kullanımı daha da artırılabilir. Göz kuruluğu rahatsızlığını bu suni göz yaşlarını kullanarak azaltabilirsiniz.

Göz Kuruluğu Nedenleri ve Tedavisi-Göz Hastalıkları-Doç. Dr. Hatice Elvin YILDIZ’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.