Sağlık

Göz Kapağı Düşüklüğü ve Ameliyatı

Göz Kapağı Düşüklüğü ve Ameliyatı yazımızda çocuklarda yaşanan göz kapağı düşüklüğünün nedeni, tedavi edilme zamanı, göz tembelliğinin oluşması ve ameliyatı hakkında bilgiyi yazdık.

Göz Kapağı Düşüklüğü

Göz kapağı düşüklüğü bazı çocuklarda genetik olarak yada beyinsel bazı travmalardan dolayı doğuştan olmaktadır. Göz kapağı, gözün tam önüne gelir ve görmeyi engeller. Eğer göz kapağı düşüklüğüne müdahale edilmezse, göz tembelliğinden dolayı çocuk ömrünün geri kalan kısmında az görecektir. Sadece estetik problem değildir, aynı zamanda çocuk da görme bozukluğuna yol açabilmektedir.

Yüz Estetik Cerrahisi-Göz Kapağı

Tedavisi

Tedavisinde göz kapağının düşüklüğünün seviyesi önemlidir. Göz tembelliği yapıyorsa çocuğa 6 yaşından önce mutlaka cerrahi işlem yapılmalıdır. Çocukta göz tembelliği yok ise göz kapağı düşüklüğü takip edilebilir. Fakat ileri ki yaşlarda da kişinin cerrahi işlem yaptırması gerekecektir.

Kornea Tedavisinde Lazer

Göz Tembelliği

Göz tembelliğinde beynin iki tane gözü vardır. Beyin hangi gözden daha iyi görüntü alıyorsa onu kabul etmektedir. Göz kapağı düştüğü zaman görüntü bozulmaktadır ve beyin o gözü kabul etmemektedir. Beynin o gözü kabul etmesi için mutlaka göz kapağının kaldırılması ve göz tembelliğinin giderilmesi için ameliyat yapılması gerekir. Göz kapağı düşüklüğü ameliyatlarında doktorun kabiliyetine göre iz kalıp kalmaması değişkenlik göstermektedir. Bazı ameliyatlarda iz kalırken, bazı ameliyatlarda iz kalmaz.

Ameliyatı

Ameliyatın süresi 20-45 dakika arası değişmektedir. Ameliyattan önce çok iyi bir şekilde göz görme fonksiyonlarına bakılması gerekir. Göz kapağı düşüklüğünün gözde ne kadar bir bozulma yaptığı belirlenmektedir. Kaç mm göz kapağının kaldırılacağı ameliyattan önce belirlenmektedir. İki farklı ameliyat yapılmaktadır. İlkinde göz kapağı tam kapalıysa ve göz kapağı hareket etmiyorsa, askılama tekniği uygulanır. Askılama tekniğinde yeni bir kas takılmaktadır. İkincisinde eğer göz kapağı hareket ediyorsa, kendi kasını kısaltma ameliyatı yapılmaktadır. Ameliyattan sonra birinci gün göz açılmaktadır. Göz çevresinde gözle görünmeyen dikişler olabilmektedir, bunları alınmaktadır. 1 ay içinde her şey düzene girmektedir.

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Levent Akçay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir