Sağlık

Göz Hastalıkları Tedavisinde No Touch Laser

Göz Hastalıkları Tedavisinde No Touch Laser yazımızda tedavinin avantajları, nasıl yapıldığı, hangi hastalara yapılabildiği ve eski lazer tedavilerinden farkını yazdık.

Göz Sorunları ve Sağlığı

Göz Hastalıkları Tedavisinde No Touch Laser Uygulaması

Göz hastalıklarının çözümünde kullanılan lazer tedavisinin en yeni uygulaması no touch lazerdir. Göze dokunmadan ameliyat yapılmaktadır. Bu lazerli tedavi yöntemi ile daha fazla hastaya ulaşılmaktadır. Miyoplar, astigmatlar, hipermetroplar ve numaralı gözlerin hepsinde uygulanmaktadır. Daha önce gözünden ameliyat olamamış hastalarda no touch lazer tedavisiyle tedavi edilerek sağlığına kavuşmaktadır. Daha önce doktorundan lazer tedavisi olamazsın uyarısı alan hastalar bu yeni tedavi ile ameliyatlarını olabilmektedirler. Eski lazer tekniklerinde göz üzerinde bulunan korneanın altından tedavi ediliyordu.

Göze dokunmadan yapılan ameliyat da bu korneanın kaldırılmasına gerek kalmıyor. Ameliyat sırasında korneadan bir doku kesilmediği için adına no touch lazer denilmiştir. Bazı hastalar diğer tedavi yöntemi olan korneanın kesilmesi ameliyatını asla istememektedir. Bu nedenle ameliyatını bir türlü olmamaktadır. Bu tür hastalar no touch ile rahatlıkla tedavisini olabilecektir. No touch da hasta tepesinde bulunan ışığa bakarak lazer tedavisi uygulanır. No touch lazer ile yüksek numaralı gözlere de tedavi uygulanarak göz kusurundan kurtulabilirsiniz. Herkesin korneası pürüzsüz olmamaktadır, no touch ile korneanın pürüzsüz olması da sağlanmaktadır.

Göz Hastalıkları Tedavisinde No Touch Laser Yöntemi
No Touch Laser

Eski ve Yeni Lazer Yöntemlerin Farkları

Lazer ameliyatlarından sonra hastalar bazen göz kuruluğu yaşarlar. Göz kuruluğu oluşmasının sebebi korneanın kesilmesidir. Klasik yöntemle yapılan ameliyatlar neticesinde gözlerde kuruluk oluşmaktadır. Korneada bulunan sinirlerde kesildiği için kuruma oluşmaktadır. No touch lazer yönteminde kornea kesilmediği için gözlerde kuruluk çok da az olmaktadır. Geçme süresi de oldukça kısadır. İnce kornealı hastaya eski yöntemlerle lazer ameliyatı yapılması sıkıntılıydı. No touch lazer tedavisiyle bu sıkıntıdan da kurtulmuş oldu hastalar. No touch lazer tedavisine çok yoğun ilgi vardır. Klasik yöntemleri istemeyen hastalar no touch lazer tedavisini seçmektedir. Başarı oranı ve gözün korneasının kesilmemesi tercih edilmesinde büyük etken olmuştur. Bu tedavide hastanın 18 yaşını doldurması isteniyor, üst sınır yoktur. Gözlerdeki numaraların büyümemesi için 18 yaşına kadar beklenir. Daha sonra yapılan muayene ile tedavi uygulanır. Bu yöntem ile retina yırtılması diye bir şey olmadığı için güvenilirlikle yapılmaktadır.

Göz Hastalıkları Tedavisinde No Touch Laser.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir