İçeriğe geç
Anasayfa » Kişisel Gelişim » Google İşvereni 2022 Yılında Artık Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 5 Şeyi Açıkladı

Google İşvereni 2022 Yılında Artık Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 5 Şeyi Açıkladı

Google İşvereni 2022 Erica Rivera

Google İşvereni 2022 Yılında Artık Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 5 Şeyi Açıkladı

Google İşvereni 2022 Erica Rivera
Erica Rivera

Google İşvereni 2022 Yılında Artık Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 5 Şeyi Açıkladı: “Bir İşveren Olarak İnsanlara Bunları Kaldırmalarını Söylerim”

Erica Rivera ( @careerdivacoacking ) Chicago merkezli Google‘da kıdemli bir işe alım uzmanıdır ve kısa süre önce TikTok‘ta viral hale gelen bazı özgeçmiş ipuçlarını paylaştı. 2 milyondan fazla kez izlenen bir videoda Erica, insanların özgeçmişlerine şu anda eklemeyi bırakmaları gereken beş şeyi ortaya koydu.

TikTok’ta, kıdemli bir işe alım görevlisi olarak binlerce özgeçmişi taradığını ve bu şeylerin sizin özgeçmişinizi modası geçmiş gibi gösterdiğini açıklıyor. “Bir numara, adresiniz. Tam adrese ihtiyacımız yok: Sadece şehir ve ilçe.”

“İki: objektif ifade. Gitmeliyim. 1970’di. 2022’deyiz.”

“Sonra, hadi iş geçmişiniz hakkında konuşalım. Bu nedenle, profesyonel kariyerinize başladığınızdan beri tüm iş geçmişinize ihtiyacımız yok. Odaklanmamız gereken şey, aramanızı ve özgeçmişinizi başvurduğunuz role göre uyarlamaktır.

“Sıradaki, zayıf eylem fiilleri. ‘Yardım ettim’, ‘Ben sorumluydum’, hayır. Burada paylaştığım bu tavsiyelerden bazılarını alın ve özgeçmişinize uygulayın.” Bu tür pasif dil yerine Erica, akıcı, yönetilen, uygulanmış, geliştirilmiş, stratejikleştirilmiş, artırılmış, üretilmiş ve oluşturulmuş gibi aktif fiillerin kullanılmasını önerir.

“Son olarak, istek üzerine referanslar mevcuttur. Buna ihtiyacımız yok. Referanslarınıza ihtiyacımız olup olmadığını size soracağız.”

İş Görüşmesi Online

Erica, Ayrıca Şunları Söyledi:

“Şu anda Uygulama Mühendisliği, Veri Analistleri, Yazılım Mühendisliği, Ürün Yönetimi, Program Yönetimi ve UX Tasarımında tüm seviyelerde çeşitli rolleri destekliyorum.”

Beceriler bölümünde Microsoft Word veya Excel gibi temel yazılımlara sahip olmak gibi, özgeçmişinizin çok taze görünmemesine neden olabilecek birkaç küçük şey daha olduğunu söylüyor. “Daha fazla insanın bu becerilere sahip olmadığı varsayıldığı bir çağda yaşıyoruz, bu yüzden onları bırakmak en iyisidir.”

Başka bir dönüş mü? Tutarsız biçimlendirme. “Çeşitli yazı tipleri, tutarsız kalın harfler, farklı tarih biçimleri vb. kullanmak, birkaç yıl içinde aynı belgeye kademeli olarak bölümler eklemiş gibi görünmenizi sağlayacaktır.” Um, ah, Franken-özgeçmişim tam olarak böyle, ama kesinlikle öğle tatilinde yazı tiplerini iki kez kontrol edeceğim.

Özgeçmişinize anahtar kelimeler eklemenin, ATS’den veya uygulama izleme sistemlerinden geçerek bir insanın eline geçmesine yardımcı olabileceğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Ancak Erica, anahtar kelimeleri de aradığını söylüyor. “Belirli bir zamanda aldığım özgeçmişlerin hacmi nedeniyle, bireyin eldeki işe alım yaptığım işle ilgili anahtar kelimeleri olup olmadığını görmek için özgeçmişi gözden geçiririm. Bu, adayı gözden geçirmek için daha fazla zaman harcayıp harcamayacağımı derinlemesine belirleyecektir.”

Son olarak, iş arayanlar için bazı tavsiyeleri var. “Sadece aktif bir şekilde araştıran ve kendilerini dışarı atmaya devam ediyormuş gibi hisseden herkese cesaret vermek istiyorum. Bunu aldınız ve bir rol üstleneceksiniz! LinkedIn harika bir kaynak. konusunda tutkulu hissediyorsanız, bir işe alım görevlisine veya işe alım müdürüne doğrudan mesaj göndermekten korkmayın. Sadece geri duyabilirsiniz!”

Google İşvereni 2022 Yılında Artık Özgeçmişinizde Olmaması Gereken 5 Şeyi Açıkladı-Kaynak: buzzfeed.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir