Google Aramalarında Ön Sayfalara Çıkma

Google Aramalarında Ön Sayfalara Çıkma yazımızda kaliteli içerik üretmenin web siteleri için önemini, Google’ın bilgiyi nasıl kullandığını, Google indexleme nasıl yapıldığını ve Google’ın hile yapan sitelere cezalarını yazdık.

Google Aramalarında Ön Sayfalara Çıkma-Kaliteli İçerik

Google, siteleri tararken kötülük ve hile yapmayan siteleri öncelik alır. Tüm bilgilerimiz Google tarafından kullanılmaktadır. İnternete girerken Google Chrome kullanan kişilerin ne yaptığını Google bilmektedir. Arama motorunu kullanarak bizim ne istediğimizi ve ne aradığımı bilmektedir. Sitelerde bulunan Google Adsense reklamları da buna göre şekillenmektedir. Bilginin çok büyük bir güç olduğunu Google’ın sistemini izleyerek anlayabiliriz. Google, kişilerin arama moturunu kullandıklarında arattığı kelimelere göre en doğru cevabı verecek sitelere getirmeyi amaçlamaktadır. Google burada kullanıcıların arama hizmetinden memnun kalmasını ve bir daha kendisini kullanmasını amaçlamaktadır. Bu yüzdende kaliteli içerikler üreten siteleri ön sayfalarda çıkarmaktadır. Site sahiplerinin öncelikli olarak, kullanıcıların yapmış oldukları aramaların kendi sayfalarında tam olarak karşılayabilir olduğunu kontrol etmesi gerekir. Diğer sitelere nazaran kendi sitesinin aramada tam cevap vermesi gerekiyor ki en önde yer alabilsin.

Google Aramalarında Ön Sayfalara

Google’ın Site Önceliği İşlemi

Öncelik olarak Google’ın indexleme robotlarının sizin sitenizde rahatça gezebilmesi için teknik yapısının iyi olması gerekiyor. Rahatça gezemeyen robotlar, sitenizi indexleyemezler. Google aramalarında ön sayfalara çıkmada diğer husus ise, üretmiş olduğunuz içeriklerinizin kalitesi, kapsamı ve uyumluluğunun istenilen seviyede olmasıdır. Sitelerin birbirlerine vermiş oldukları bağlantılara göre üst sıralara çıkarlar. Kaliteli ve uzun süreli bir web sitesinin vermiş olduğu bağlantı ile yeni ve orta seviye bir web sitesinin vermiş olduğu bağlantı arasında çok fark vardır. Google eski ve otoriter sitelere daha fazla önem vermektedir. Onların ağırlığını arama sonuçlarında daha fazla göstererek verir. Onlara karşı bir güven olduğu için indexlemesini onlar tarafında olumlu olarak kullanır. Pagerank değerlerine bakarak da hangi sayfaların daha kaliteli olduğunu anlar.

Google Aramalarında Ön Sayfalar

Google’ın Kendini Kandırmaya Çalışan Sitelere Cezaları

Google kendisini kandırmaya çalışan sitelere, bir takım cezalar vermek için yeni bir algoritma üzerinde çalışmaktadır. Algoritma güncellemesi ile hile yapan siteleri aramalarda alt sıralara çekeceğini duyurdu. Google’ın periyodik olarak sitelerin sıralamasını yaptığı incelemelerinde hile yapan sitelerin sıralamasını düşüreceği söylenmiştir. Diğer bir incelemede, Google’ın kendi çalışanlarının takip ettiği sitelerin öne çıkmak için hile yaparak, kalitesiz içerik üreterek, öne çıkanlara ceza verilmesidir. Google’da önemli olan kaliteli içerik ve aramalarda doğru sonucu vermek olduğu için bunlara uymayanlar çeşitli şekillerde cezalandırılacaktır. Google kandırmaya karşı aşırı duyarlı olduğu için bunu yapan kişilere karşı acımasız olmaktadır.

Bu hataları yapan site yöneticilerin mailine uyarı niyetiyle bir mail yollanır. Eğer sıralanan hatalar giderilmez ise sitenin aramalara kapanacağını veya yaptırım uygulanacağı bilgilendirilmesi yapılır. Bu uyarıyı dikkate alırsa site yöneticisi, ceza almaktan kurtulur yoksa cezayı mutlaka alır. Google’ın kalite için yapmayacağı şey yoktur. Dünyada milyonlarca site olduğu için, siteyi kendi aramalarından kapatmama gibi bir derdi de yoktur.

Google Aramalarında Ön Sayfalara Çıkma.

Yorum yapın