You are currently viewing Google, Amazon ve Apple Gibi Büyük Şirketlerin Mühendislerine Ödedikleri Ücretler Ne Kadar?
Google Ceo'su Sundar Pichai

Google, Amazon ve Apple Gibi Büyük Şirketlerin Mühendislerine Ödedikleri Ücretler Ne Kadar?

Google, Amazon ve Apple Gibi Büyük Şirketlerin Mühendislerine Ödedikleri Ücretler Ne Kadar?

Google, Amazon ve Apple Gibi Büyük Şirketler İş İlanları Yayınlamaya Devam Ediyor

Google, Amazon ve Apple gibi büyük ABD teknoloji şirketleri, etkileyici bir büyüme kaydederek, para basarak ve hızla işe alarak pandemide güçlerini artırmaya devam ettiler. Temmuz ayı başlarında, teknoloji endüstrisi derneği CompTIA, sektörün önceki 12 ayın 10’unda istihdam artışı yaşadığını bildirdi. Geçen yılki kilitlenmeler göz önüne alındığında çarpıcı bir performans. Teknoloji firmaları 2021’in ilk yarısına kadar ABD’de 80.000’den fazla bünyelerine çalışan ekledi.

Google’ın ana şirketi Alphabet, yalnızca ikinci çeyrekte 4.000’den fazla çalışanı işe aldı. Genel olarak, Haziran ayında yazılım ve uygulama geliştiricileri, BT destek uzmanları ve proje yöneticileri, sistem mühendisleri ve mimarları ve en yüksek talep gören sistem analistleri ile 300.000’den fazla açık teknoloji işi yayınlandı. AI (yapay zeka) gibi gelişen teknolojideki işler, açık pozisyonların dörtte birinden fazlasını oluşturuyor.

Şirketlerin, H1-B vize programı kapsamında yabancı işçileri işe alırken maaş (veya bazı durumlarda maaş aralıkları) dahil olmak üzere bilgileri ifşa etmesi gerekiyor ve bu teknoloji devlerinin yetenek için neleri göze almaya istekli olduklarına dair fikir veriyor.

Bu nedenle, bugünlerde sektördeki maaşların nasıl olduğu hakkında bir fikir edinmek için Business Insider, şirketlerin mühendisler, tasarımcılar da dahil olmak üzere kilit rollerde çalışanlara ne kadar ödediğini öğrenmek için ABD Yabancı Çalışma Belgelendirme Ofisi’nin kalıcı ve geçici yabancı işçiler için ifşa verilerini analiz etti.

Google Aramalarında Ön Sayfalara Çıkma

Google Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Google’ın yazılım mühendisleri 300.000 dolardan fazla kazanabilir.

Google, genellikle çalışmak için en iyi yerlerden biri olarak lanse edilir ve buna uygun bir tazminat verilir. Bir yazılım mühendisine 353.000 dolar teklif edildi, bir mühendislik başkan yardımcısı 475.000 dolar alabilir ve son zamanlarda kıdemli bir başkan yardımcısı yıllık 650.000 dolar maaş aldı. Şirketin Bulut işi, daha büyük bulut rakipleri Amazon Web Services ve Microsoft Azure’u yakalamaya çalışırken, işgücünü agresif bir şekilde geliştiriyor.

En Değerli 100 Teknoloji Şirketi

Amazon Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Amazon bulut çözümleri mimarlarına, konuma ve becerilere bağlı olarak 90.800 ila 185.000 ABD Doları arasında ödeme yapılır.

Insider, yazılım geliştiricilere, veri bilimcilere, pazarlamacılara, satış görevlilerine, iş analistlerine ve daha fazlasına ne kadar ödediğini ortaya çıkarmak için Amazon’un bulut biriminin Ocak-Haziran ayları arasında başvurduğu 200’den fazla H-1B vizesini inceledi. Bu verilere göre en yüksek ücretli çalışanlar, temel maaşta 185.000 ABD Doları kadar kazanabilir.

Google, Amazon ve Apple Tim Cook
Apple CEO’su Tim Cook

Apple Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Apple’daki kıdemli pazarlama işleri 325.000 dolara kadar ödeyebilir.

Apple’ın reklamcılığı efsanevidir ve daha geniş pazarlama çabaları şirketin başarısının ayrılmaz bir parçasıdır. iPhone üreticisi düzenli olarak sinematik kampanyalarıyla dikkat çekiyor. Şirket, bir dizi iyi ücretli pazarlama işi için vizelere sponsorluk yapıyor. Bir pazarlama müdürü 240.000 dolar, üst düzey bir pazarlama müdürü ise 325.000 dolar kazanıyor.

Microsoft Windows

Microsoft Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Microsoft’un en yüksek ücretli işleri arasında yazılım mühendisleri, satış yöneticileri ve araştırmacılar bulunur.

En yüksek maaşlı unvanları bulmak için Microsoft’un 2020’deki 1.400’den fazla aktif yabancı işçi vizesini analiz ettik ve her bir rol için bir maaş aralığı sağladık. Bu listeyi, aralığın en yüksek ucunda 175.000 ABD Doları veya daha fazla ödeyen rollere odakladık ve bunları iş ilanlarında bulduğumuz bilgilere göre kategorilere ayırdık. Bir kanal satış müdürü için bulduğumuz en yüksek maaş 250.000 dolardı. Business Insider tarafından elde edilen dahili Microsoft anketlerinde, çalışanların %55’i 2020’de maaşlarının, ikramiyelerinin ve özkaynaklarının bir arada diğer şirketlerdeki benzer işlerle rekabet halinde olduğunu söyledi.

İstanbul'da Taksici ve Uber

Uber Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Uber, en büyük Silikon Vadisi şirketleriyle rekabet ediyor ve maaşları bunu gösteriyor.

Uber, son yıllarda bir dizi işten çıkarmalar yaşamış olsa da, birçok tam zamanlı pozisyon için aldığı ücret, Silikon Vadisi’nin en büyük teknoloji firmalarıyla rekabet edebilecek düzeyde. Kıdemli mühendisler 200.000 doların üzerinde maaş alabilirken, veri bilimcileri neredeyse 150.000 dolar çekebilir ve üst düzey ürün yöneticileri herhangi bir hisse senedi veya ikramiye hariç yaklaşık 190.000 dolar veya daha fazla kazanabilir.

Windows 95 Çıkışı-İntel Pentium

Intel Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Intel mühendislik yöneticileri 300.000 dolardan fazla kazanabilir.

Intel, Tayvan Semiconductor, AMD, Nvidia ve diğerlerinden gelen yavaşlayan gelir artışı, azalan marjlar ve artan rekabetle mücadele ediyor. Ayrıca, Apple gibi seçim çerçevesi müşterileri kendi çiplerini tasarlarken, başa çıkılması gereken bir yarı iletken sıkıntısı da var. Tüm bunlar için Intel, bilim adamlarına, araştırmacılara, yöneticilere, pazarlamacılara ve farklı türdeki yazılım ve donanım mühendislerine güveniyor.

Dev Markaların Kötü Geçmişi-IBM

IBM Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

IBM çalışanları, temel maaş olarak 335.000 ABD Doları kadar kazanabilir.

CEO Arvind Krishna IBM tarafından bugüne kadar hakim bulut bilgi işlem çağında, kendini yeniden yaratmaya çalışıyor. IBM’in 2019 yılında açık kaynaklı yazılım firması Red Hat’i 34 milyar dolara satın alması, şirketin hibrit bulut ve yapay zeka üzerine büyük bahis yaptığında belirleyici bir andı. IBM’in yeniden icat edilmesinin bir parçası, bulut, hibrit bulut ve yapay zekanın yanı sıra strateji, danışmanlık ve iş analizi gibi alanlarda mühendislik yeteneği eklemek için 350.000 kişilik çalışan tabanını büyütmeyi içeriyor.

Business Insider, IBM’in mühendislere, iş analistlerine ve danışmanlarına, dijital stratejistlere ve daha fazlasına ne kadar ödediğini öğrenmek için Ocak ayından bu yana IBM’in başvurduğu 241 H-1B vizesini analiz etti. Bu verilere göre, en yüksek ücretli IBM çalışanları, temel maaş olarak 335.000 ABD Doları kadar kazanabilir.

Google, Amazon ve Apple Salesforce

Salesforce Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Salesforce’ta üst düzey bir yazılım mühendisliği yöneticisine 215.000 dolardan fazla ödeme yapılır.

Salesforce, hibrit bir zihniyeti benimsiyor, çalışanlara yarı zamanlı olarak uzaktan çalışma seçeneği sunuyor ve kalıcı olarak uzak çalışan sayısını da artırmayı bekliyor. Bu esneklik, şirket için yetenek havuzları açıyor. Geçen Eylül ayında şirket, gelecek yıl içinde 12.000’den fazla iş eklemeyi planladığını söyledi. Ve Halktan Sorumlu Başkan Brent Hyder, Nisan ayında San Francisco Chronicle’a Salesforce’un bu yılki işe alım çılgınlığının 15.000 çalışanı aşacağını söyledi.

Insider, Salesforce’un mühendislik, veri analitiği ve ürün yönetimi gibi alanlarda çalışanlara ne kadar ödediğini öğrenmek için Ocak-Mart ayları arasında başvurduğu 206 H-1B vizesini analiz etti. Veriler, yazılım mühendislerinin maaş olarak 200.000 dolardan fazla kazanabileceğini gösterdi.

Snapchat Uygulamasının Piyasa Değeri
Evan Spiegel

Snap Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Snap, 59.000 ila 500.000 ABD Doları arasında değişen temel maaşlar sunar.

Snapchat’in arkasındaki şirket olan Snap, büyüme hamlesi yaptı. Ve artırılmış gerçeklik, kısa biçimli video ve orijinal şovlar gibi alanlardaki hedefleri desteklemek için personel alıyor. Şirketin şu anda 15 ülkede yaklaşık 4.000 çalışanı var. Snap, Mayıs ayında yaptığı açıklamada, tüm çalışanlara “sağlıklı iş-yaşam entegrasyonuna ve içinde çalıştığımız yerel ekonomiye katkıda bulunan” yaşanabilir bir ücret ödemeyi taahhüt ettiğini söyledi. Yeni işe alınanlara en az 15.000 $ öz sermaye hibesi sunuyor ve Santa Monica’daki merkezindeki çalışanlar için temel yıllık maaş oranının 70.000 $ olduğunu söyledi.

Business Insider tarafından analiz edilen H-1B vize başvurularından elde edilen verilere göre Snap, 2020 yılının sonlarında ve 2021’de çeşitli roller için 59.000 ila 500.000 ABD Doları arasında değişen yıllık baz maaşlar teklif etti.

Yapay Zeka Hayatımıza Giriyor
Waymo

Waymo Çalışanlarına Ne Kadar Ücret Ödüyor?

Waymo, işin türüne ve konuma bağlı olarak 122.000 ila 300.000 ABD Doları arasında ödeme yapar.

Yapay zeka ve büyük veri gibi çok az sektör patlıyor. PitchBook , AI yazılım ve donanımına yapılan harcamaların bu yıl 138 milyar dolara ulaşacağını ve önümüzdeki üç yıl içinde %23 oranında büyüyeceğini tahmin ediyor. Tüm bu yatırımlar eşit derecede patlayıcı bir iş piyasasını besliyor. İş arama sitesi ZipRecruiter, listelenen 60.000’den fazla yapay zeka mühendisi işi gösterdi. Bu roller, 304.500 $ gibi yüksek bir yıllık tazminat ile çok iyi ödeme yapıyor.

Business Insider, en iyi 10 yapay zeka şirketinin büyük veri ve makine öğrenimi alanındaki mühendislere, araştırmacılara ve diğer profesyonellere ne kadar ödediğini öğrenmek için 2021’in ilk çeyreğine ait kalıcı ve geçici yabancı işçiler için ABD vize başvuru verilerini analiz etti. Waymo, otonom araçlarını kontrol eden yazılımı eğitmek için büyük ölçüde yapay zekaya güveniyor. Verilere göre Alfabe birimi, işin türüne ve konumuna bağlı olarak 122.000 ila 300.000 ABD Doları arasında bir ücret ödüyor.

Amerika’da ücretler yıllık verilmektedir.

Google, Amazon ve Apple Gibi Büyük Şirketlerin Mühendislerine Ödedikleri Ücretler Ne Kadar?-Kaynak: businessinsider.com

Bir yanıt yazın