İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Google, 2 Yıldır Etkin Olmayan Hesapları Yıl Sonuna Kadar Silmeye Devam Edecek

Google, 2 Yıldır Etkin Olmayan Hesapları Yıl Sonuna Kadar Silmeye Devam Edecek

Güncel İlk 100 Türk YouTuber

Google, 2 Yıldır Etkin Olmayan Hesapları Yıl Sonuna Kadar Silmeye Devam Edecek

Google, 2 Yıldır Etkin Olmayan Hesapları Yıl Sonuna Kadar Silmeye Devam Edecek

Google geçtiğimiz günlerde bu yılın Aralık ayından itibaren iki yıldır etkin olmayan hesapları silmeye başlayacağını duyurdu. Taşınmanın Gmail, Drive, Dokümanlar, YouTube, Google Fotoğraflar, Meet ve Takvim dahil olmak üzere tüm ürünlerini kapsaması gerekiyordu. Ancak şimdi teknoloji devi, blog gönderisini ( TechCrunch tarafından fark edildiği gibi) güncelledi ve “şu anda YouTube videolarına sahip hesapları silme planları olmadığını” söyleyerek tasfiyeyi duyurdu.

Teknoloji devi, etkin olmayan hesapları silmesinin ana nedeni olarak güvenliği konumlandırdı. Dahili analizin, eski, terk edilmiş hesapların iki faktörü etkinleştirme olasılığının yaklaşık 10 kat daha az olduğunu gösterdiğini söyledi. Bu, onları kimlik hırsızlığı ve diğer hain amaçlar için kullanabilecek kötü aktörlere karşı savunmasız hale getirir. Bununla birlikte, eski hesapların silinmesinin Google sunucularında yer açacağı sonucuna da varılabilir.

Duyuru yapıldıktan sonra eleştirmenler, hareketin internet tarihinin bazı önemli parçalarını silebileceğine dair endişelerini dile getirdi. İlki de dahil olmak üzere eski YouTube videoları, ölen kullanıcılar tarafından yüklenen videolarla birlikte kaybolacaktı. Google, nihayetinde neden fikrini değiştirdiğini söylemedi, ancak YouTube videoları şimdilik güvenlidir.

Şirket, diğer ürünlerinde ise 2023 yılı sonuna kadar silinme tehlikesi altındaki hesaplara uyarı ve kurtarma e-postaları göndermeyi planlıyor. Bu hesaplar, sahiplerinin giriş yapmaması durumunda 60 gün içinde devre dışı bırakılacak. Uyarı e-postasını aldıktan sonra, kullanıcıların hesaplarını kalıcı olarak kapatmadan önce kurtarmak için 60 günleri daha olacak (toplam dört ay).

Kaynak: engadget

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: