İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Goldman Sachs, 2075 Yılına Kadar Dünya Ekonomisinin İzleyeceği Yolu Tahmin Etmeye Çalıştı

Goldman Sachs, 2075 Yılına Kadar Dünya Ekonomisinin İzleyeceği Yolu Tahmin Etmeye Çalıştı

Goldman Sachs 2075 Yılına Kadar

Goldman Sachs, 2075 Yılına Kadar Dünya Ekonomisinin İzleyeceği Yolu Tahmin Etmeye Çalıştı

Goldman Sachs, 2075 Yılına Kadar Dünya Ekonomisinin İzleyeceği Yolu Tahmin Etmeye Çalıştı

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, 2075 yılına kadar dünya ekonomisinin izleyeceği yolu tahmin etmeye çalıştı. Sözde BRIC ekonomileri için uzun vadeli büyüme tahminlerini meşhur bir şekilde özetlemelerinden yirmi yıl sonra, şimdi Jan Hatzius liderliğindeki ekonomistler, önümüzdeki yarım yüzyılda tahminlerini 104 ülkeyi kapsayacak şekilde genişletti.

Sonuçlar:

  • Küresel büyüme, finansal krizden önceki on yılda %3,6’dan düşerek, önümüzdeki on yıl boyunca yıllık ortalama %3’ün biraz altında olacak ve sonrasında, işgücü büyümesinin yavaşlamasını yansıtacak şekilde kademeli olarak düşüş eğilimine girecek.
  • Çin, ABD, Hindistan, Endonezya ve Almanya dolarla ölçüldüğünde en büyük ekonomiler sıralamasında birinci sırada yer alırken, gelişmekte olan piyasalar sanayileşmiş ülkelerle yakınlaşmaya devam edecek. Nijerya, Pakistan ve Mısır da en büyükler arasında yer alabilir.
  • ABD’nin son on yıldaki görece güçlü performansını tekrarlaması pek olası değil ve doların olağanüstü sağlamlığı da önümüzdeki 10 yıl içinde gevşiyor.
  • Ülkeler arasındaki gelir eşitsizliği azalırken kendi içlerinde artmaya devam edecek.

Ekonomistler Kevin Daly ve Tadas Gedminas, korumacılık ve iklim değişikliğini hem büyüme hem de gelirlerin yakınsaması için “özellikle önemli” riskler olarak gördüler.

Ekonomistler notta, “Tahminlerimiz, küresel potansiyel büyümenin yüksek su sınırını geçtiğimizi gösteriyor” dedi. “Öngörülen bu yavaşlamanın çoğu demografiden kaynaklanıyor. Küresel nüfus artışı son 50 yılda yarı yarıya azaldı.”

Daha yavaş nüfus artışının “sahip olunması gereken iyi bir sorun” olduğunu çünkü çevre üzerinde daha az baskı anlamına geldiğini söylediler. Bununla birlikte, ulusların yaşlanan nüfuslarının artan sağlık maliyetlerini nasıl ödeyecekleri gibi “bir dizi ekonomik zorluk” ortaya çıkaracaktır.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir