Anasayfa » Haber » Göçük Ustası

Göçük Ustası

Göçük Ustası

Göçük Ustası yazımızda özellikle İstanbul’da yaşanan doludan sonra araçlarda oluşan göçüklerin tamirinde yeteri kadar eleman bulunamaması ve bunun için göçük ustaları ithalini yazdık.

Araçlarda Oluşan Göçükleri Onaran Göçük Ustası

Bir araç göçüğü ustası günde 500 Eurolara kadar para kazanabilmektedir. Özellikle geçtiğimiz aylarda İstanbul’da meydana gelen fırtınalı doluda binlerce araçta göçük meydana gelmişti. Kaliteli ve yeterli sayıda göçük ustasının ülkemizde olmayışından dolayı, yurt dışından göçük ustaları getirtilmişti. Yerli göçük ustalarının işini iyi yapmaması ve binlerce aracın sırada beklemesinden dolayı göçük ustası ithal etmek zorunda kaldık. Araçların değerlerinin yükselmesi ve göçük ustasına olan ihtiyacın artmasıyla birlikte günlük kazançları bu ustaların doktor ve mühendisten fazla olmuştur.

Göçük Ustası İthal Ediliyor

Göçük Ustaları El sanatı Kullanıyor

Dolu mağduru 200 bin araç kaportacıların önünde kuyruk oluşturmuştu. Dolu fırtınası araç tamiri sektöründe göçük ustasının eksikliğini ortaya çıkardı. Kaportacıların yanı sıra göçük tamiri ince ve sanatsal bir iş olarak tanımlanmaktadır. Özellikle değeri milyonlar olan araçların göçüklerini tamir etmede göçük ustaları yüksek ücretler kazanmaktadır. Araç sahibi de mecbur bu paraları ödemek zorunda kalıyor. Göçük ustalarının el sanatı kullanarak aracı tamir ettiği bu iş tek başına meslek olarak kabul edilmektedir. Sigorta firmaları göçüklerle başa çıkamadı ve Çinli, Brezilyalı göçük ustalarını ülkemize getirdi. Ülkemizde şuanda yaklaşık olarak 2000 tane yabancı göçük ustası çalışmaktadır. Göçük ustalarının bir aylık kazancı 70 bin TL‘yi bulmaktadır.

TOBFED'den İstihdam

TOBFED Akademisinde Göçük Ustalığı Eğitimi Veriliyor

TOBFED federasyonu bin tane göçük ustası yetiştireceğini belirtti. Göçüğü olan araçlar bittikten sonra şuan ki kazancının çeyreği kazanılacaktır, fakat bu parada çok ciddi seviyelerde olacaktır. TOBFED akademisinde 1,5 aylık bir eğitim sürecinden sonra göçük ustaları işe başlamaktadır. El sanatı ve yeteneği olan kişiler bu işe başvurup güzel paralar kazanabilirler. Akademiye başvurular iş-kur üzerinden yapılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir