İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Gluten Alerjisi Olanlar

Gluten Alerjisi Olanlar

Gluten Alerjisi

Gluten Alerjisi Olanlar yazımızda kabızlığa sebebiyet veren glutenli yiyecekler kullanımı, hangi gıdaları tüketirseniz kabızlık ve kilo alımından kurtarırsınız konusunu yazdık.

Gluten Alerjisi

Gluten alerjisi

Gluten maddesi, başta buğday olmak üzere çavdar, arpa, yulaf gibi bazı tahıllarda bulunan bir protein grubudur. Glutene karşı vücudunuzun direnci var ise diyet yapsanız bile kilo veremezsiniz. Gluten alerjisi, genetik kökenli bir ince bağırsak alerjisi olarak nitelenir. Bununla da birlikte kabız olursunuz ve ileride basur hastalığına yakalanırsınız. Şeker, karbonhidratlı gıdalar tüketmezseniz bile kilo veremezsiniz. Çoğu gıdanın içinde gluten maddesi bulunur. Akşam 7’den sonra yememe ve spor yapma gibi zayıflatıcı önlemler bu kişilerde pek de etkisini göstermez. Yağlanmalar artmaya devam eder. Kilo alımını durduramazsınız. Tiroid hormonundan da kaynaklı kilo alımı olabilir. Onun da kontrolünü yapın. Tiroid hormonunuzda sağlam ise tekrardan gluten alerjinize yoğunlaşın. Çocukluktan beri gelen bir kabızlık şikayetiniz varsa büyük olasılıkla gluten alerjiniz vardır. Sonradan da ortaya çıkabilir. Gluten alerjisinin nedeni, bağırsaklardaki dost bakterilerinin yok olması ve düşman bakterilerinin artmasıdır.

Ekmek Tüketmenin Zararları

Gluten alerjisi Olanların Tüketemeyeceği Gıdalar ve Tüketebileceği Gıdalar

Ekmek, makarna, pilav, bulgur, arpa, çavdar, yulaf, pirinç, mısır ve patates yememeniz gerekir. Bu gıdaların hepsinde de gluten vardır. Bunlardan uzaklaştıktan sonra vücut kendini toparlamaya başlar. Gluten alerjinize bağlı olan rahatsızlıklarınızdan kurtulursunuz. Gluten alerjisi bağırsak florasını alt üst eder. Bu da sürekli karnınızın şişliğine ve kabızlık rahatsızlığına neden olur. Şekerli gıdalardan uzak durun. Patlamış mısır tüketmekte bağırsaklara zarar vermektedir. Mısır GDO’lu gıdalardandır.

Gluten alerjisi olanlar şunları tüketirse kendilerini rahat hissederler. Ev yapımı yoğurt, ev yapımı sirke, ev yapımı ayran, bol mineral ve vitamine sahip olan kaya tuzu, köy yumurtası ve bol bol su tüketmeyi unutmayın.

Gluten Alerjisi-Bağırsak nerede?

Şeker ve Gluten Alımının Bağırsaklara Zararı

Gluten alerjisi olanlarda hormonal bozukluklara bağlı vücutta bozulmalar ve düzensizlik başlar. Her şey alt üst olmaya başlar. Vücudun kendini toparlayabilmesi için gluten rahatsızlığı veren gıdalardan biran önce uzaklaşılması gerekir. Bağırsak vücudumuz da çok fazla yer kaplar. Normalde çok sağlıklıdır fakat bizim tükettiğimiz hazır gıdalar ve genetiği değiştirilmiş besinler yüzünden bağırsaklarımız da rahatsızlıklar başlayabilmektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan mineraller, vitaminler, proteinler ve yağlar bağırsaklar tarafından bu yüzden emilemiyor. Normalde bunlar bağırsaklar tarafından vücuda alınırdı. Bunlar vücuda alınamadığı için direk dışarıya atılıyor. Bu sistemi bozan iki yapı şeker ve glutendir. Eğer kabızlığınız varsa bunu ciddiye alın, kanser ve diğer hastalıkların başlangıcı olabilir. Yediğimiz besinler nedeniyle kabızlık çok yaygınlaşmıştır. Fabrika ürünlerinin tümünden uzak durmaya çalışın. Paketlenmiş şekerli yiyeceklerden uzak durun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir