Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hakkında Bilgi

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hakkında Bilgi

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri İmplant Bilgisayar

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hakkında Bilgi yazımızda teknolojinin hızla gelişmesiyle birlikte akıllı telefonlarında iyice gelişmesi akıllı saatler, bileklikler, gözlükler ve implantların insanların giyebileceği bir hale gelmesi hakkında yazdık.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri

Giyilebilir teknoloji, akılı telefonlardan sonraki en büyük yenilik olarak görülmektedir. Akıllı telefonlar ile cebimize giren teknoloji gelişerek artık vücudumuzun bir parçası haline getirilmeye çalışılıyor. Ürünlere giyilebilir teknoloji denebilmesi için, ürünün sensörlerden gelen bilgileri telefonlara kablosuz veya bluetooth ile bağlanarak aktarması gerekmektedir. Sürekli olarak bizimle olacak bir yenilikten söz edilmektedir.

Cep Telefonlarında Uygulamalara İzin

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri-Cep Telefonları

Cep telefonları her geçen yıl bizim bir parçamız olmaya daha da yaklaşıyor. Adeta ekstra bir organımız haline gelmiştir. Telefonlar yanımızda olmayınca eksiklik çekiyoruz ve şarjı azaldığı zamanda acıkmış hissi bizde uyanmaktadır. Cep telefonu ile nereye giderseniz gidin takip edilmektesiniz. GPS aracılığıyla ve sinyaller sayesinde hangi mağazaya ve dükkana giderseniz gidin orada olduğunuz bilinmektedir. Google sizi takip ederek gitmiş olduğunuz yer hakkında sizden yorum istemektedir. Sürekli olarak takip edildiğimizin farkında olmalıyız.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Akıllı Saatler

Akıllı Saatler

Giyilebilir teknolojilerde saatleri inceleyecek olursak, ilk modelleri basit bir hesap makinesi gibi uygulamalar olan akıllı saatlerin yeni modelleri giyilebilen bilgisayarlar olarak tanımlanmaktadır. Bu akıllı saatler cep telefonunuza bağlanarak küçük bir işletim sistemi gibi çalışır hale gelirler. Zamanı söylemek, çağrıları takip etmek, mesajları ve mailleri kontrol etmek gibi özellikleri bulunmaktadır. Akıllı saatlerde bulunan sensörler, kalp ritmini ve adım sayısını da kayıt edebilmektedir. Ses kaydetme özellikleri de bulunmaktadır. Akıllı saatler sizi her an takip ederek kayır altına almaktadır. Teknolojinin size yapıştığını rahatlıkla hissedebilirsiniz.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Akıllı Bileklik

Akıllı Bileklikler

İlk üretilen bileklerin tasarımı çok beğenilmişti. Bilekliklerin kullanım amacı sadece aktivite ölçmekti. Gelişen teknoloji ile bileklikler telefonlara entegre bir şekilde kullanılabilmektedir. Akıllı bileklikler sayesinde ne zaman ve kaç saat uyuduğunuz, ne zaman uyandığınız kayıt edilebilmektedir. Bilekliklere daha gelişmiş özellikler koyacakları görülmektedir.

Ellen Degeneres Video

Akıllı Gözlükler

Akıllı gözlükler veri aktarma özelliğine sahiptir. Diğer giyilebilir cihazlarla elde edilen kalp atım hızı, vücut sıcaklığı, rota, kimin aradığı gibi bir çok veriyi gözünüzün önüne getirmektedir. Meşgul olduğunuz zaman, yürürken, araba kullanırken, yemek yerken sizi kimin aradığını, gitmek istediğiniz yere ne kadar mesafe kaldığını, size gelen mesajları telefona bakmadan gözlük aracılığıyla görebilmektesiniz. Her şey gözünüzün önüne gelmektedir. Görmeniz gerekenler sizden gizleniyor da olabilir.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri İmplant Bilgisayar

İmplantlar

İmplatlar yani vücuda yerleştirilen bilgisayarlar tam anlamıyla vücudumuzun bir parçası haline gelmiştir. Bu cihazlar nereye giderseniz gidin veya ne yaparsanız yapın daima sizinle olan bilgisayarlardır. Vücuda yerleştirilen implantlar nabız, ateş, tansiyon, şeker gibi hayati verileri ölçüp uzun süre kayıt altında tutabilmektedir. Amacı dışında kullanılması büyük tehlikelere neden olacaktır.

Giyilebilir Teknoloji Ürünleri Hakkında Bilgi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir