Anasayfa » Ekonomi ve Para » Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu Hakkında

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu yazımızda bir soruna çözüm üretecek fikri olan girişimcilerin, şirket kurarken önem vermesi gereken durumlar, insanlardan geri bildirim almanın önemi ve TÜBİTAK’ın desteğini yazdık.

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu-Fikir ve Ekip

İş hayatında fikriniz ile şirket açmayı düşünüyorsanız, ilk önce fikrinizin sizin ve diğer insanların sorununa kesin bir çözüm getirmesi gerekir. Bir probleme ve soruna çözüm getiren fikir, ticari olarak da size kazandıracaktır. Şirketinizin gelişmesini ve sağlam adımlar ilerlemesini sağlayacaktır. Girişimcilerin şirket kurma hedefinde en önemli yere sahip olan fikir bulmayı hallettikten sonra, bir diğer unsur ekiptir. Şirketiniz için üretmiş olduğunuz fikre göre, anahtar ekip üyelerini bulmak çok önemlidir. Sizin fikrinize sahip çıkacak ve diğer insanların sizin üretmiş olduğunuz çözüme başvurmasını sağlayacak ekip üyeleri bulmak gerekir. Şirketinizin gelişimi için hangi teknik özelliklere sahip kişinin olması gerektiğini iyice araştırıp bulmalısınız. Öncelikle çevrenizde sizin hayalinize ortak olacak kişileri bulup onlarla konuşmalı ve anlaşmalısınız. Çok çalışarak ekibinizi de oluşturmalısınız.

Daha sonra şirketinizin yüzü olacak kişi iyi seçilmelidir. Pazarlamacı, iş geliştirme uzmanı veya şirketinizi tanıtacak kişiler çok önemlidir. Şirketi kurduktan sonra çalışanlarınız ile anlaşabilecek kadar konulara hakim olmalısınız. Her çalışanın uzmanlıklarını onlar kadar olmasa da bilmelisiniz. Muhasebeciniz ile konuşabilecek kadar para konularını bilmeniz önemlidir. İyi bir planlama ve ekip çalışması başarıyı getirecektir.

İş Görüşmelerinde Püf Noktalar-Çalışanlar

İnsanların Şirketiniz ve Fikriniz Hakkındaki Görüşlerini Öğrenin

Tüm bu süreçleri aştıktan sonra insanlara bulduğunuz fikir ile alakalı sorular sormalısınız. Yaşadıkları sorunları ve sizin bulmuş olduğunuz çözümün gerçekten işe yarayıp yaramadığını öğrenmelisiniz. Bu anketler ve görüşmeler sonrası fikrinizi revize edebilir ve daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz. Sonuçta işe başlarken ki fikirler, sürekli olarak gelişebilir ve değişebilir. Hedef kitlenize sorunlarını nasıl çözdüklerini sormalısınız. Üretmiş olduğunuz ürünü veya hizmeti alacak olan hedef kitlenizi iyi tanımalısınız. Veri madenciliği gibi konular burada devreye girmektedir. Hedef kitlenizin özellikleri ve neye ilgi duydukları bu durumda çok önemlidir. Başlarda tüm insanlara hitap edemezsiniz.

Hedef kitlenizi iyi belirlemek, başarılı olma yolunda büyük öneme sahiptir. Sizin projenizin hitap ettiği yaş aralığı 40-50’dir, fakat siz 20-30 yaş aralığına yönelebilirsiniz. Bu durum şirketin batmasına ve başarısız olmanıza neden olur. Geri bildirim alma bu tür durumları düzeltmenizi sağlayacaktır. İnsanların beklenti ve isteklerini öğrenerek, iş fikrinin olgunlaştırılması gerekir. Daha sonra fikrinizin tanıtımını web site, sosyal medya, reklamlar ile yapmanız gerekmektedir. Ürünü süreceğiniz piyasanın durumunu bu şekilde iyice öğrenmelisiniz. Eğer size ihtiyaçları yoksa, yapmış olduğunuz yatırımlar boşa gidecektir.

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu-TÜBİTAK

TÜBİTAK’dan Önemli Destek

Teknoloji alanında iş fikirleri olanlara TÜBİTAK büyük destekler sunmaktadır. Eğitimler ve danışmanları iş fikirleri olanların hizmetine sunmaktadır. TÜBİTAK’dan destek alabilmek için projenizin veya fikrinizin jüri onayında geçmesi gerekir. TÜBİTAK, 150 bin liraya kadar hibe desteğini girişimcilere vermektedir. Girişimcilerin şirket kurma hayaline katkısı büyüktür. Hakem heyeti girişimcileri dinler ve son olarak yapabileceklerine inanırlarsa çeşitli destekleri vermeye başlarlar. Hibeyi alan girişimciler rahatlıkla şirketlerini kurarak, sorunlara çözüm üreten fikirlerini hayata geçirmeye başlıyorlar. KOSGEB‘den de aynı şekilde destek alabilmek mümkündür. İş fikrinin teknoloji tabanlı olması yeterli olacaktır.

Girişimcilerin Şirket Kurma Yolu-Başak Özcan’ın videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir