İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı

Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı

Giresunlu Nurettin Kukul

Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki Pide Başarısı yazımızda aile mesleğini Amerika’da yaşatan Karadenizli Nurettin Kukul’un pizza ve fast food’un tüketildiği Amerika’daki başarısını yazdık.

Giresunlu Nurettin Kukul’un Pide Başarısı

Giresunlu Nurettin Kukul, aile mesleği olan pide ve lahmacunculuğu Amerika’da sürdürmeye devam ediyor. Türklerden çok yabancı insanların lokantasına geldiğini söylüyor. Şuanda yapmış olduğu mesleğe 40 sene önce Giresun’un Espiye ilçesinde ağabeylerinin yanında başlamış. Nurettin Kukul, “Pide bizim aile mesleğimiz ve Türkiye’de herkes bu mesleği yapıyor. Ağabeylerimin Karadeniz sahil yolunun Espiye geçişinde 3 farklı isimle faaliyet gösteren işletme ile Trabzon, Rize, Artvin istikametine seyahat edenlere hizmet vermektedir”diyor ve ailecek pide ve lahmacundan geçimlerini sağladıklarını belirtiyor.

Giresunlu Nurettin Kukul'un Pide Başarısı
Pide 28

New York’da Karadeniz Pidesi

Amerika’da insanlara Karadeniz pidesini sevdiren insan olarak anılan Giresunlu Nurettin Kukul, Amerikalıların pizza ve fast food sevgilerine karşın Karadeniz pidesi ve lahmacunu satabilmesi işini iyi yapmasından kaynaklıdır. 24 yıldır Amerika’da yaşayan Nurettin bey, Pide 28 adını verdiği salonda hizmetini sürdürmektedir. İlk Amerika’ya geldiğinde ne iş yapacağım diye çok düşünmediğini ve günde 1000 tane simit üretip sattığını söylüyor. Simit üretimi gece işi olduğundan bu işi yapmaktan vazgeçip pide ve lahmacun üretmeye karar vermiş. Aile mesleğini burada da devam ettirmeye karar vermiş.

Giresunlu Nurettin Kukul'un Pide Dükkanı
Pide 28

Amerika’da özellikle hazır gıdalar pizza ve hamburger çok yaygın yendiği için başta bir tereddüttü olmuş, fakat lahmacun ve pidelerini deneyen Amerikalılar kendilerini tekrardan Pide 28 salonunda bulmuş. Malzemenin en kalitelisini ve tazesini kullanan Nurettin bey, pide ve lahmacununu yiyenlerin tekrardan lokantasına geldiğini ve böylece adının diğer herkes tarafından duyulduğunu belirtiyor.

Yabancıların dışında Paterson kentinde Giresunlular ve Karadenizli insanlarında çokça yaşadığı ve pide 28 lokantasını çokça ziyaret ettiği bilinmektedir. Giresunlu Nurettin Kukul’un Amerika’daki pide başarısı oradaki ve buradaki Türklerinde gurur kaynağı olmuştur. Türklerin adını güzel bir şekilde duyurmaktadır. Türkiye’deki aile mesleğinin yurt dışında da popüler olabileceğini kanıtlamıştır. Amerika’da pizza ve hamburger firmalarının çok büyük ve kitlesinin çok geniş olduğunu hatırlatalım. Bu firmalarla rekabet oldukça zordur. Karadenizlilerin birbirini desteklemesi ve kaliteli ürün ile başarı gelmiştir.

Pide 28 Amerika Adresi

1136 Main St, Paterson, NJ 07503, Birleşik Devletler

Telefon: +1 862-256-2828

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir