Sağlık

Gıda İntoleransı Nedir?

Gıda İntoleransı Nedir? yazımızda gıda intoleransının ne olduğu, ne zaman sık görülmeye başladığı, ülkemizde en çok hangi gıdalara karşı intoleransın olduğu ve ne yapılması gerektiğini yazdık.

Gıda İntoleransı Nedir?

Vücudumuza giren gıdaları ilk önce bağırsaklardaki probiyotik bakteriler yemektedir. Gıdaların içindeki toksik, alerjen, zararlı maddeleri bakteriler temizlemektedir. Kanserden, kimyasallardan ve zararlı maddelerden temizlenen gıdalar hücreler tarafından emiliyordu. Günümüzde probiyotik gıdaların tüketilmesinin azalması ve insanların hazır yiyeceklere yönelmesi bu etkiyi çok azaltmıştır. Yeni hayat insanları probiyotik fakiri yapmıştır. Bununla birlikte gıdalara karşı da gıda intoleransı gelişmiştir.

Gıda intoleransı, 2005’li yıllardan sonra hayatımıza girmeye başlamıştır. Bazı gıdalar bazı vücutlara girdiği zaman çeşitli sorunlara neden olmaktadır. Baş ağrısı, eklem ağrısı, ödem, iştah bozukluğu, ishal, yorgunluk ve daha birçok olumsuz duruma yol açtığı gözlenmiştir. Kişiler gıda intoleransına neden olan gıdaları almadığı zaman, rahatsızlıkları daha yaşanmamaktadır. Gıda intoleransı testleri yaptıracaklar güvendiği yerlerden yaptırmalıdır. Moda olsun diye bu tür testlerin yapılmaması gerekir. Gıda intoleransı testi ciddi bir testtir ve yapılması gerekliliğine doktorun karar vermesi gerekir. Herkes yaptırıyor diye yapılmaması gerekir. Gıda intoleransı testini tavsiye yoluyla yaptırmayın, mutlaka doktor tavsiyesi ile yaptırın.

Yaşam Kalitenizi Yükseltin

Sık Rastlanılan Gıda İntoleransları

Ülkemiz insanlarının laktoz ve fruktoza karşı intoleransı bulunmaktadır. Bazı kişilerde histamin intoleransı bulunmaktadır. Bir diğer intolerans ise sık sık rastlanan glutendir. Un ürünlerinde bulunan glutene karşı insanların rahatsızlıkları oluşmaktadır. İnsanlar gıda intoleransı testlerine bakarak yoğurt ve süt tüketimini bırakmaktadır. Bu durum çok yanlıştır. Süt ve süt ürünleri insanların temel besin ürünleridir ve faydaları saymakla bitmez. Ekşi mayalı ekmek de çok faydalıdır ve ekmeği bırakmanız gerekmez. Ekşi mayalı ekmekte çok az gluten vardır ve tüketilmesi tavsiye edilir. Köylerde yapılan ekşi mayalı ekmek buralarda çok tüketildiği için, buralarda yaşayan insanlarda gluten alerjisi neredeyse hiç görülmemektedir.

İnsanların bedenlerini iyi tanımaları gerekir. Nelerin vücudunda olumsuzluklar oluşturduğunu fark etmeli ve ona göre beslenmesini düzenlemelidir. Gıda intoleransı ile kilo alımının arasında bir bağlantı bulunmamaktadır. Kilo direncine karşı bir etkisi yoktur.

Gıda İntoleransı Nedir?-Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun videosunda yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir